Architekti navrhnou, jak by mělo vypadat centrum města Milevska. Tři nejlepší se mohou těšit na odměny. Rozdělí si 250 tisíc korun.

„Prostor zahrnuje náměstí, kostel, autobusové nádraží, okolí městské policie a kousek ulice Pod Farou," popsal místostarosta Martin Třeštík, čím se budou odborníci zabývat.

Město se chystá vyhlásit architektonickou soutěž. Velký důraz, jak  uvedl Martin Třeštík, budou dávat na dopravní řešení.

Tím nejzásadnějším je z tohoto pohledu podle vedoucího odboru dopravy Františka Kabeleho prostor autobusového nádraží. Hlavně to, jak by mělo vypadat, tedy i co se týká velikosti, či jak by mělo  být využito. „Druhá věc je řešení všech vstupů na příjezdy a odjezdy autobusů a parkoviště," vysvětil vedoucí odboru dopravy František Kabele. Jak doplnil, se silnicí druhé třídy č. 105, která prochází městem, nejde nic dělat a průjezd kolem radnice bude řešit letošní akce, která se především týká obnovy sítí.

Městská architektka Simonova Švecová ze svého pohledu nedokáže říci, která část upravovaného prostoru je ta nejdůležitější. „Není co vypíchnout," vysvětluje," městská architektka Simova Švecová, podle níž je potřeba klást důraz jak na náměstí E. Beneše, které by mělo být reprezentativní, tak i na autobusové nádraží. „Je potřeba říci, co se bude s autobusovým nádražím dít," podotkla architektka.

V hodnotící komisi architektonické soutěže budou tři odborníci, které vybere Česká komora architektů, a dva dodá město. „Odborná porota návrhy vyhodnotí a určí tři nejlepší návrhy řešení," řekl Martin Třeštík.

Na základě vítězného návrhu si město může nechat zpracovat územní studii. „Tu z rozhodnutí zastupitelstva uděláme částí územního plánu, takže to bude pro toto území závazné. Ve chvíli, kdy tady bude někdo chtít něco stavět, bude se tím muset řídit," vysvětlil  místostarosta  Třeštík.

Město na začátku soutěže stanoví limity. Ty se budou týkat i toho, co Milevsko v návrzích požaduje. „Příkladem toho, co rozhodně chceme, je, aby návrh obsahoval dopravní řešení a také úpravu autobusového nádraží," řekl Martin Třeštík. Jak doplnil, uvítali by, kdyby se v pracích objevil třeba parčík nebo tržnice.

Milevští předpokládají, že dostanou okolo deseti až patnácti návrhů.  Vyhlášení by se mělo uskutečnit před koncem roku. Soutěž celkově  vyjde na  400 tisíc korun.