Milevští zastupitelé se nemohli rozhodnout, komu prodají pozemky u rybníka Bašta směrem na Přeštěnici. Nyní mají situaci ulehčenou. Pomohl k tomu zákon o církevních restitucích, který platí od ledna.

„Změní se  majetkové vztahy. Rybník Bašta byl Pozemkového fondu ČR, který spravoval církevní majetek, a teď asi bude rybník navrácen církvi, takže bychom neradi udělali nějakou chybu," konstatoval starosta Zdeněk Herout a dodal, že rada doporučuje zastupitelům záměr na prodej pozemků zrušit.

Městu se přihlásili dva zájemci: Zdeněk Kolařík, který má rybník v pronájmu, tu chtěl chovat ryby a vodní ptactvo, revitalizovat rybník a upravit okolí,  a dalším byl Ivan Kovář. Ten plánoval vysázet nové dřeviny, ale především se tu věnovat výrobě biomasy. Oba tak zřejmě o naději na odkoupení městského pozemku zatím přišli.

Vedení Milevska nemá představu, za jak dlouho se premonstráti rybníku Bašta ujmou. „To záleží na restitučním řízení. Církev si musí nejpozději letos o majetek požádat," podotkl místostarosta Martin Třeštík.

Václav Valeš z právního oddělení Strahovského kláštera, pod který milevský premonstrátský klášter spadá, včera řekl, že to ještě neřešili. „Na areál v Milevsku jsme se ještě nedostali. Restituční zákon platí teprve sedmnáct dní. Určitě se tím budeme zabývat. Nejprve musíme vyjasnit vlastnické vztahy," uvedl Václav Valeš a dodal, že až poté se mohou zabývat případnými žádostmi  o prodej či pronájem nemovitostí.

Zdeněk Kolařík si rybník Bašta pronajal od Pozemkového fondu a měl zájem i o přilehlé pozemky. Smlouva na pronájem by podle města měla být zatím platná. „Smlouvy přejdou na nového vlastníka, který je může rychle vypovědět," poznamenal Martin Třeštík.

Starosta Zdeněk Herout, který je rybářem, řekl, že i milevští rybáři mají od Pozemkového fondu pronajaté rybníky, a to Horní Žabinec, Dolní Žabinec a Kuchyňku. „Také čekáme, co s nimi bude," dodal starosta.

Tyto rybníky, které se nacházejí ve stejné lokalitě jako Žabinec, jsou tedy teoreticky premonstrátů. Přilehlé pozemky jsou ale podle slov místostarosty Třeštíka městské.

Zdeněk Kolařík projevil  zájem o pozemky u rybníka Bašta loni na podzim.  Zastupitelé vyhlásili záměr, do kterého se přihlásil i Ivan Kovář. Jejich nabídky na využití pozemku, který má celkem více než čtyři tisíce metrů čtverečních, se lišily nejen plánovaným záměrem, ale i cenou. Zastupitelé se loni v listopadu nemohli shodnout na tom, jaká nabídka je pro město výhodnější, a Martin Třeštík bod stáhl z jednání.

Zrušením záměru by se Milevští měli zabývat na únorovém jednání.