Snaží se tak bojovat proti tomu, že vepřín stojí na místě někdejšího pracovního tábora pro Romy. „Situaci monitorujeme a jsme připraveni zasáhnout, když bude třeba," uvedl v pátek (16. května) po poledni jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Společnost AGPI, jíž patří pozemky, na kterých aktivisté nocují, je zatím trpělivá, ale to nepotrvá věčně. „Nechtěli jsme to vyhrocovat, říkali, že tam budou do pátku a když nezpůsobují škody, necháváme to být. Pokud to ale bude trvat déle, začneme to vážně řešit s policií," konstatoval 1. místopředseda představenstva AGPI Jan Čech.

Společnost zatím posílila ochranu areálu především přes noc. „Přes den jsou tu tři čtyři, ale večer se jich sjede většinou víc, ale pořád počet nepřesahuje deset lidí," doplnil s tím, že zvířata jsou zajištěná, aby nestrádala.

Požadavky aktivistů jsou ukončení provozu prasečí farmy, demolice objektu, vyčištění prostoru od prasečích exkrementů a vybudování důstojného památníku obětem holokaustu na místě vepřína. „Dokud nebudou splněny, zůstaneme tady. Jsme připraveni, že tady strávíme hodně času," řekl jeden z aktivistů Miroslav Brož.

Podle facebookové stránky, kterou aktivisté vytvořili, měli včera odpoledne pozůstalí po obětech pracovního tábora položit květiny u brány vepřína. Také na víkend plánovali pokračování blokády.