Vedení akciové společnosti AGPI to vidí jako něčí snahu poškodit jméno akciové společnosti v době před případným podpisem smlouvy s vládou o prodeji vepřína v Letech, který částí areálu zasahuje do míst, kde byl za války sběrný romský tábor.

Místopředseda představenstva akciové společnosti AGPI Jan Čech.Zdroj: Deník / Stanislava KoblihováMístopředseda představenstva akciové společnosti AGPI Jan Čech.Autor: Deník / Stanislava Koblihová

Dotační podmínky na rekonstrukci výrobny vajec ve Vrcovicích podle místopředsedy představenstva společnosti AGPI Jana Čecha (na snímku) splnili. Potvrdily to i mnohé kontroly, které tudy prošly. K vrácení dotace proto podle něj není žádný důvod. „Táhne se to od roku 2014, kdy se kontrolovala případná pochybení, ale nic se nenašlo. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) si myslí, že bychom měli dotace vrátit, ale neuvedl žádný konkrétní důvod proč. Je tam jen ‚domníváme se’, nic jiného,“ konstatoval Jan Čech.

Dodal, že loni dostali rozhodnutí, aby dotaci vrátili, ale odvolali se, protože jsou přesvědčení, že ji použili správně, a rozhodnutí bylo zrušeno. „Teď přišel ze SZIF dopis s úplně stejným textem bez argumentů. Když jsme předtím s odvoláním uspěli a přitom nebylo nalezeno žádné konkrétní pochybení, nechápeme proč. Odvolali jsme se proto znovu,“ uvedl Jan Čech.

Jako důvod je uváděno zpochybňování převedení 52procentního podílu v dceřiné společnosti AGPI Vajax, s. r. o., na dva mladé zaměstnance, ke kterému došlo v roce 2011 ještě před podáním žádosti o dotaci. „Na konci roku 2011 jsme kvůli nízkým cenám vajec a evropskému nařízení, že od roku 2012 musí být v Evropě vyměněny klece za jiné, zavřeli jeden provoz výrobny vajec v Táboře a uvažovali jsme o snížení stavu i tady. Přišli za námi dva zdejší mladí zaměstnanci, kteří se báli o práci, jestli by se s tím nedalo něco udělat. Proto jsme se s nimi dohodli a oživili společnost, která předtím neměla žádné využití. Každý z nich v ní má podíl 26 procent, aby se snažili o její dobrý chod,“ konstatoval Jan Čech.