Advent v Písku v podobě, ve které ho lidé znají, skončil. Pořadatel, kterým byla posledních 16 let společnost Cohiba Musica, se po posledním ročníku rozhodl další neorganizovat. Město tak začalo hned po zimě řešit, jak s akcí dál naložit. Radní rozhodli, že se o zajištění programu do budoucna postará městská organizace Centrum kultury města Písku. Advent chtějí pojmout velkoryseji, byl jeden z požadavků.

Asi nejvýraznější novinkou bude mobilní kluziště, které vyroste přímo na Velkém náměstí. Město si ho půjčí, a to za 1,85 milionu korun bez DPH. Schválili to radní na svém posledním jednání. Jak vysvětlil místostarosta Písku Michal Přibáň, i když Centrum kultury poptalo pět firem nabízejících pronájem kluziště, nabídka dorazila pouze jedna, a to od brněnské společnosti BaP služby. „Ukázalo nám to, že o mobilní kluziště je zájem a není to tak, že by se firmy předháněly, která nám ho dodá," nastínil místostarosta.

Cena je však podle vedení města adekvátní. „Poptávali jsme se i jinde, abychom měli představu, a je to všude plus minus stejné," uvedl Michal Přibáň. Do budoucna může podle něj město uvažovat o pořízení vlastního kluziště, což by bylo z dlouhodobého hlediska výhodnější. „Vzhledem k tomu, že jde o první zkušenost, jednoznačně jsme se shodli, že zatím půjdeme cestou pronájmu. Uvidíme, jaký bude o službu mezi lidmi zájem a jaké budou ohlasy. Pak se rozhodneme dál," doplnil.

Cena je za dovoz, instalaci a následně také demontáž kluziště plus poskytnutí potřebných technologií. V ceně nejsou energie ani provoz a údržba po dobu adventu. Kdo se bude o kluziště starat, bude ještě město řešit.

Kluziště má stát na Velkém náměstí od 1. prosince s tím, že zhruba čtrnáct dní předem se bude instalovat. Zůstat by zde mělo do 5. ledna. Půjde o klasické chlazené kluziště, nikoli umělé. Podle informací dodavatele je provozuschopné až do 15 stupňů Celsia nad nulou.

Centrum kultury města Písku pracuje na celkovém programu adventu. Na náměstí by mělo být mimo jiné deset dřevěných stánků, osvětlení i menší pódium, kde by se odehrával kulturní program. Vize je zachovat základní prvky dosavadního adventu jako rozsvícení stromečku nebo trhy. Město na program přidělilo čtyři miliony korun.