„Celkově nezaměstnanost za první prázdninový měsíc vzrostla o dvě desetiny na 5,4 procenta, bez práce bylo 2740 lidí," konstatoval ředitel úřadu práce v Písku Jiří Brožák.

Nárůst míry nezaměstnanosti odborníci očekávali. Děje se tak v červenci každoročně. Příčinou jsou absolventi škol, kteří neseženou práci. Příliš šanci nemají v létě ani na brigádu. „Studenti by chtěli brigády přes léto, to je ale problém, protože během letních měsíců mají naši zákazníci zavřeno, takže my máme také zavřeno. V letním období je obecně méně práce a příležitosti pro brigády jsou tak spíše v průběhu roku," sdělila Stanislava Plachá, personální ředitelka Faurecia ČR.

Devatenáctiletá vysokoškolačka Barbora Arnicanová ze Smrkovic zatím starosti absolventů nemá, brigádu na léto ale sháněla raději dva měsíce předem. „Stejně jako loni mám brigádu v restauraci U Toryka na Orlíku. To, že shánějí brigádníka, jsem se dočetla loni v inzerátu, a tak jsem se tam jela zeptat. Zajišťovala jsem si to měsíc dopředu. Letos jsem se byla zeptat raději dva měsíce předem," popsala zkušenosti se sháněním brigády Barbora Arnicanová.

Nezaměstnanost na Písecku byla v porovnání s ostatními okresy jižních Čech na nízké úrovni. Lepší čísla vykázaly pouze Prachaticko (4,8%) a Českobudějovicko (5,3%). Na Strakonicku bylo v červenci bez práce 7,3 procenta lidí a na Táborsku sedm procent.
Zaměstnavatelé na Písecku nejčastěji hledají kuchaře, číšníky, pomocnou sílu do kuchyně, řidiče a řemeslníky.