Zároveň bude vypsáno koncesní řízení, do kterého se má zapojit také již ustavená městská společnost Vodárenská správa Písek.
To je závěr z říjnového zasedání zastupitelů, kteří zároveň zrušili své usnesení ze září. I když se původně zdálo, že smlouva s VAKem je „na věky“, město je ke změně nuceno Evropskou unií. Buď si provozovatel smlouvu vysoutěží, nebo Písek musí zapomenout na dotace na vylepšení infrastruktury z programů Evropské unie.
Spor o to, kdo bude do budoucna provozovat městský vodohospodářský majetek, vyvrcholil střety koalice a opozice na posledních dvou zasedáních.
Komunistům a některým sociálním demokratům se nelíbí nejasnosti kolem dvousložkové ceny za vodu, jejíž pevnou složku, tedy měsíční příplatek za přípojku, zatím nelze odhadnout. „Minulý pokus o zavedení dvousložkové ceny zvýhodňoval velkoodběratele na úkor rodin,“ poznamenal Karel Vodička (KSČM). Bohumil Mergl z ODS navrhoval zrušení dvousložkové ceny u vodného a stočného.
„Pro města velikosti Písku se tato cena nevyplatí,“ mínil Mergl.
Hledání nového nájemce podle slov starosty Miroslava Sládka (ODS) se obyvatel nedotýká.
„Občané se nemusí obávat toho, že by voda v Písku netekla. I když smlouva skončí, má VAK ze zákona povinnost provozovat vodárenskou síť do doby, než přejde na nového nájemce,“ připomněl starosta Sládek.