Od srpna se zvyšují úhrady za pečovatelské služby poskytované městskou organizací. Nový ceník již schválila rada města. Služby využívá každý měsíc 277 klientů, každý zaplatí v průměru 302 korun.


„Průměrná úhrada za hodinu poskytované péče dosahuje v současné době 55 korun, po úpravě to bude v průměru kolem 80 korun. Klienti mohou na úhradu těchto služeb využít příspěvek na péči, který činí minimálně dva tisíce korun,“ uvedla místostarostka Hana Rambousová (VPM).


Jedním z důvodů ke zvýšení úhrad je také skutečnost, že Pečovatelská služba města Písku nedostala státní dotaci.


„Nový ceník ještě podrobně neznám, zvýšení ceny služeb se nezdá vysoké. Ale když se k tomu připočtou dražší léky, poplatky u lékařů a za recepty a celkové zvyšování cen, potom je to pořádná rána. Ještě nevím, jak se s tím vyrovnám,“ řekla Deníku pětasedmdeátiletá paní Helena.


Jak se zvyšují některé úhrady? Za dovoz oběda to bude místo dosavadních 15 nově 17 korun, o dvě koruny se zvýší rovněž úhrada za donášku jedné porce. Za pomoc při svlékání a oblékání se dosud platí 10 Kč za 15 minut, nově to bude 20 Kč. Patnáct minut úklidu domácnosti bude stát 20 místo 15 korun.


Nemění se cena u velkých nákupů a praní prádla v prádelně pečovatelské služby. Stejné budou po 1. srpnu ceny za administrativní úkony při zavedení nebo rozšíření pečovatelské služby.