Tato sazba se dotkne největšího počtu nájemníků, protože z 2120 bytů ve vlastnictví města jich 1950 je právě I. kategorie. Pro mnoho domácností ve městě to tak bude výrazný zásah do rodinných rozpočtů.

„Pro příklad si vezměme byt o výměře 63 čtverečních metrů podlahové plochy. Dosud zde nájemník platí 1263 korun měsíčně, od příštího roku to bude o 340 korun více,“ uvedla ředitelka Domovní a bytové správy v Písku Zdeňka Řezáčová.

Zvýšení nájemného se nevztahuje na byty postavené se státní dotací po 30. červnu 1993, byty v domech s pečovatelskou službou a vydraženým nájemným.

Očekávaný růst nájemného se mimo jiné projevuje ve větším zájmu občanů o koupi bytů. Zatímco v letech 1996 až 2004 město prodalo byty za 117,6 mil., jen za loňský rok to bylo za 100 mil. Kč.

„Zatím nebylo stanoveno, kolik bytů zůstane ve vlastnictví města. Určitě si ale některé ponechá, aby pomohlo občanům v mimořádných situacích. Ale nemusí to být vždy město, kdo pomůže. Je to možnost i pro další vlastníky domů a bytů,“ míní starosta Miroslav Sládek.