Ve dnech 21. a 22. září se v Písku uskuteční koncert, přednášky, výstavy i ukázky středověkých her. Oslavy připomenou „osmičkové“ výročí úmrtí pátého českého krále Přemysla II. Otakara, který sice zemřel před 740 lety, ale z jehož odkazu český národ čerpal i před 100 lety, kdy vznikl samostatný československý stát.

V pátek v 9 hodin začne program v kině Portyč přednáškou profesora Petra Čorneje z Akademie věd ČR Přemysl Otakar II. a jeho odkaz pro současnost. Na přednášku naváže v 10.45 promítání filmu Hlas pro římského krále (představení pro školy).

Slavnostně budou dny české státností v Písku zahájeny v pátek 21. září ve 14.30 v Kulturním domě vernisáží výstavy Česká státnost grafika a malíře Františka Doubka a výstavou spolku Města Otakarova České Budějovice Král, rytíř, zakladatel – Přemysl Otakar II. V Kulturním domě bude v pátek od 16.30 také přednáška Fundátorské dílo Přemyslovců pro rozvoj a budoucí uspořádání českého státu. Přednášejícím je prorektor Karlovy univerzity profesor Jan Royt.

Páteční přemyslovské dění v Písku zakončí v 19 hodin v Děkanském kostele Slavnostní koncert Píseckého komorního orchestru pod vedením Oldřicha Vlčka se slavnostní promluvou píseckého vikáře Jana Doležala.

V sobotu 22. září bude přemyslovské dění pokračovat v Kulturním domě a přesune se také do Palackého sadů. V kulturáku začne v 9.30 blok přednášek o Přemyslovcích, přemyslovských městech a píseckém Kamenném mostě. Program v Palackého sadech začne v sobotu v 10 hodin. Připravena je prezentace infocenter přemyslovských měst. O doprovodný program se postará DDM Písek, který připraví tábor středověkého rytíře na tažení, ukázky zbraní a zbroje, dětské kolbiště, středověké hry, rozdělávání ohně křesáním. Své stroje a umění na nich předvedou i píseční velocipedisté. Všechny akce jsou určeny veřejnosti a vstup je zdarma.

Osobní záštity nad akcí převzaly hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská a starostka města Písku Eva Vanžurová. Program připravilo Studio JR s.r.o. z Českých Budějovic společně s Centrem kultury města Písku.

Kateřina Koželuhová