Hrůzu vyvolávající události v Turecku a Sýrii stále nenechávají svět spát. Na pomoc oběma postiženým státům od pondělního zemětřesení přispěchaly téměř všechny země a záchranáři i dobrovolníci se stále snaží zachránit co nejvíce životů. Zemětřesení si jich přitom vyžádalo už přes 21 tisíc a podle odhadů odborníků číslo nadále poroste.
Objevení Yagize a jeho matky patří mezi ty šťastnější konce. Jedním z nich je i případ novorozeněte z videa, které před pár dny obletělo internet. Záchranáři v Sýrii vyprostili miminko, které bylo stále spojené pupeční šňůrou se svou matkou. Žena identifikovaná jako Abu Hadiyaová ovšem tentokrát nepřežila. „Pravděpodobně porodila a poté zemřela několik hodin před jejich objevením,“ řekl lékař Hani Maarouf z nemocnice Cihan v Afrínu, kde se nyní malá holčička nachází.
Dívenka je bohužel jediná, která z celé rodiny přežila. Kromě matky jí pod sutinami pětipatrového domu zemřel i otec a čtyři sourozenci. Její přežití je malým zázrakem. A právě touto skutečností se doktoři inspirovali. Aby ji neustále neoslovovali novorozeně, dali jí jméno Aya. V arabštině má příhodný význam - zázrak neboli dar od Boha.
Podle Maaroufa dorazila Aya do nemocnice ve velmi špatném stavu. „Měla boule, modřiny, byla nachlazená a sotva dýchala,“ vylíčil pediatr stanici BBC její zranění. Nyní je ve stabilizovaném stavu a kojí ji manželka ředitele nemocnice Khalida Attiaha společně s jejich o čtyři měsíce starší dcerou.

Zpráva o holčičce narozené během jedné z největších katastrof v historii Turecka a Sýrie zasáhla lidi po celém světě. A to natolik, že tisíce z nich nabídlo Aye adopci. „Rád bych ji adoptoval a dal jí slušný život,“ napsal jeden ze zájemců. Mezi nimi byl i kuvajtský televizní moderátor. „Pokud mi to zákony dovolí, jsem připraven se o toto dítě postarat,“ uvedl. Stovky dojatých lidí dokonce ve snaze děvčátku pomoci volaly přímo do nemocnice.
Aya ovšem k adopci nepůjde. Jakmile se uzdraví natolik, aby ji mohli propustit z nemocnice, ujme se jí její strýc. „Nedovolím nikomu, aby ji adoptoval. Dokud se pro ni nevrátí její vzdálení příbuzní, budu se o ni starat jako o vlastní,“ prohlásil Attiah.
Strýc, na kterého děvčátko čeká, žije v současnosti s celou domácností obsahující 11 lidí ve stanu. „Nikdo nyní není schopen žít v domě. Pouhých deset procent budov je zde bezpečných. Zbytek je neobyvatelný,“ svěřil se agentuře AP. Smrtícím troskám se podařilo uniknout celé jeho nejbližší rodině. I když nemá jako téměř všichni kolem něj pevnou střechu nad hlavou, je rozhodnutý dát malé neteři tolik potřebný domov a lásku.
Přibývá sirotků
Ve zborcených domech ale záchranáři nacházejí i děti zcela bez rodiny. Jedním z nich je například 22denní chlapec Kerem Agirtas, u kterého úřady netuší, zda jeho příbuzní žijí. Informuje o tom britský deník Metro.
Pro přesun šestnácti takových novorozeňat využili záchranáři osobní letadlo tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Děti po přistání v Ankaře převezli do nemocnice v Etliku. Nyní letadlo využívají pro převoz kriticky zraněných do hlavního města.

Podle lékařů a odborníků se osiřelých dětí ve většině případů ujímají příbuzní. V přetrvávajícím chaosu několik dní po zemětřesení, kdy se stále nacházejí mrtví a šance na nalezení přeživších se rychle snižuje, není podle lékařů možné určit, kolik dětí o rodiče ve skutečnosti přišlo.
Organizace UNICEF uvedla, že dělá vše pro to, aby děti, jejichž rodiče jsou pohřešovaní nebo mrtví, monitorovala. Poskytuje jim jídlo, oblečení, léky a komunikuje s nemocnicemi, aby našla jejich příbuzné, kteří by se o ně postarali.
Turecké ministerstvo pro rodinu a sociální služby vyzvalo lidi, aby začali podávat žádosti o zařazení mezi pěstounské rodiny. „V současnosti se o děti, jejichž rodiče nebo příbuzné se nepodařilo najít, starají státní instituce,“ informovalo ministerstvo. Zatím je umisťuje do registrovaných pěstounských rodin. Dětí je ale příliš mnoho.
Z rodiny přežila jediná
V Sýrii pak agentura AP informuje o zřízení sirotčince nedaleko opozicí ovládaného města Azaz. V současnosti je tam umístěno asi čtyřicet dětí.
Země ovšem s problémem osiřelých dětí zápolí delší dobu. V důsledku občanské války, která začala v roce 2011, zemřely statisíce lidí, jež za sebou zanechaly dosud neznámý počet sirotků. Teď do toho přišlo zemětřesení a situaci ještě zhoršilo.

Jedním ze syrských sirotků se stala i rusovlasá sedmiletá Jana al-Abdoová, kterou zachránili po 30 hodinách od ničivých otřesů. „Po přivezení do nemocnice neustále plakala a opakovaně se ptala, kde jsou její rodiče,“ přiblížil lékař Chalíl Alsfúk, který dívku ošetřoval. „Později jsme zjistili, že byla jediná, kdo z celé rodiny přežil,“ dodal se smutkem v očích. Jana přišla během chvíle o rodiče i tři sourozence.
Pro sedmiletou dívku, která se v hrůzostrašných snech vzpínala na kapačkách, si později přišla teta. Z jejího zdraví a odchodu se Alsfúk raduje. Od začátku neštěstí ošetřuje velké množství zraněných dětí, a ne každému z nich dokáže pomoci. „Celý ten zážitek byl strašný. Je těžké potlačit smutek poté, co se snažíte zachránit dítě, ale nejde to. Musíte okamžitě přejít k desítkám dalších dětí, které potřebují pomoc,“ zavzpomínal na první dny, kdy byly návaly pacientů nejhorší.
Srkal vodu z vršku PET lahve
Srdce lidí se naplnila zármutkem i radostí, když před dvěma dny sledovali video zachycující syrského chlapce Mohameda Ahmeda, kterého záchranáři našli zaklíněného v hromadě suti ve městě Antakyi. Chlapec byl v temnotě uvězněný 45 hodin.
Když objevili jeho zoufalý obličej, nemohli se k němu zprvu dostat. Z chlapce pomalu vyprchávala síla, ale jeho zachráncům to myslelo jasně. Když k němu nedostanou celou lahev vody, dají mu ji po troškách. Mohamed proto vodu srkal po douškách z nabízeného vršku PET lahve a pomalu sbíral síly k vysvobození.
Práci záchranářů a chlapcovu vůli žít ocenil i starosta Istanbulu Akram Imamoglu, který video se záchranou sdílel na Twitteru. „Dobrá práce, Mohamede,“ napsal podle serveru Asumetech.com.
Dívka chránila hlavu mladšího bratra
Dalším příběhem je osvobození sedmileté Mariam a jejího mladšího bratra Ilaafa. Děti objevili v troskách jejich domu poblíž syrského Haramu. Zdá se, že celých 36 hodin, kdy byli uvěznění a čekali na záchranu, malému chlapci jeho sestra chránila hlavu. „Pane, když mě a mého bratra zachráníte, udělám, co budete chtít. Ale dostaňte nás odsud,“ poprosila záchranáře, když je objevili.
Sourozenci se k řadě sirotků naštěstí nepřidali, shledali se zbytkem rodiny. „Já, moje žena a naše tři děti jsme spali, když zemětřesení udeřilo. Na hlavu se nám začaly sypat trosky a všichni jsme pod nimi zůstali dva dny,“ svěřil se otec Mustafa Zuhir Al-Sayed britskému deníku Daily Mail.
Mezi zachráněnými jsou i domácí mazlíčci
Záchranné akce se ovšem nesoustředí jen na lidi. Mezi zasypanými přeživšími je i spousta domácích mazlíčků. Jeden z nejvýraznějších momentů byla záchrana vysokoškoláka Kerema Cetina v tureckém Hatay. Mladý muž odmítl pomoc záchranářů, dokud nezajistili bezpečí jeho zrzavé společnici jménem Jahoda.
Kočka, která byla vedle něj zamotaná v dece, se ovšem záchraně bránila. Jahoda a její pán utrpěli jen lehká zranění a jsou už v bezpečí.
Ve stejném městě záchranáři našli malého bílého psa, který byl až po krk zasypaný v suti. Jiného pak objevili zaprášeného takovým způsobem, že se sutí téměř splýval. Lidé, kteří je zachránili, trpělivá zvířata napájeli vodou, kterou si lili do dlaní.
Od zemětřesení uplynulo už více než 100 hodin a předpokládá se, že ti, kteří jsou stále uvězněni pod troskami, mají jen malou šanci na přežití. Záchranáři se ovšem odmítají vzdát a s vidinou dalších vysvobození stále prohledávají trosky nespočtu domů, které za sebou zanechalo smrtící zemětřesení.