Dnešní korunovace se konala téměř přesně 70 let poté, co tento obřad absolvovala Karlova matka Alžběta II. Její syn se po obřadu stal čtyřicátým britským panovníkem korunovaným ve Westminsterském opatství. Ceremoniál, který prakticky nemá ve světě obdoby, má především symbolický význam a představuje jakési potvrzení pouta mezi panovníkem, státem a anglikánskou církví.

Klíčové momenty z korunovace britského krále Karla III.:

Zdroj: Youtube

Podél londýnské třídy The Mall vedoucí od Buckinghamského paláce k oblouku Admirality už řadu hodin před ceremonií stály davy příznivců královské rodiny. Britský panovník touto cestou před sobotním polednem projel v kočáře se svou chotí Camillou směrem do Westminsterského opatství, kde byl vzápětí korunován.

Britská královská rodina při oslavách 70 let panování Alžběty II.
Ostře sledované chvíle královské rodiny: Pohřby, triumfy, korunovace i svatby

Královský pár do opatství cestoval ve státním zlatočerném kočáře, který byl vyroben v roce 2012 při příležitosti diamantového jubilea nástupu královny Alžběty II. na trůn. Tento moderní kočár má i topení či klimatizaci.

Karel měl při vstupu do opatství na sobě roucho svého dědečka krále Jiřího VI. z jeho korunovace v roce 1937. Camilla zase oblékla roucho své tchyně královny Alžběty II. z roku 1953.

Korunovaci zahájilo procesí církevních hodnostářů i představitelů armády uvnitř opatství, krátce poté je následovala Camilla a nakonec i Karel. Jedním z pážat, které neslo panovníkův plášť, byl králův vnuk princ George. Průvod uzavíral princ William, který je následníkem trůnu, se svou chotí Kate.

Britský princ William a Kate, princezna z Walesu na korunovačním ceremoniálu britského krále Karla III. a královny manželky Camilly ve Westminsterském opatství v Londýně.Britský princ William a Kate, princezna z Walesu na korunovačním ceremoniálu britského krále Karla III. a královny manželky Camilly ve Westminsterském opatství v Londýně.Zdroj: (Phil Noble/Pool Photo via AP

Přímo v opatství obřad sledovalo na 2200 hostů, včetně českého prezidenta Petra Pavla a dalších státníků. Ve shromáždění tentokrát neměla silné zastoupení aristokracie, pozvánku naopak dostali představitelé různých náboženství či pracovníci charit. Změnila se také korunovační přísaha, která už neodkazuje na konkrétní zámořská území, kde britský panovník zůstává hlavou státu.

Korunovaci nového britského panovníka provázelo také několik prvenství. BBC upozornila, že vůbec poprvé při obřadu zazněl velšský jazyk. Poprvé v historii korunovací byl taktéž součástí ceremoniálu i gospelový zpěv.

Karla III. a jeho manželku Camillu korunoval arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Panovník kolem poledne odpřísáhl věrnost Bohu a slíbil, že bude spravedlivě vládnout lidem v Británii i jejích zámořských teritoriích.

Bože, chraň krále

Král Karel III. při obřadu usedl na více než 700 let starý korunovační trůn a postupně dostal klenoty jako žezlo, jablko a meč. Mimo zraky veřejnosti pak byl Karel pomazán posvěceným olejem korunovační lžící, která je jediným dochovaným korunovačním klenotem ze středověkých časů. Stejně jako v roce 1953, kdy byla korunována královna Alžběta, se tato část obřadu odehrála mimo zraky veřejnosti. Nad korunovačním křeslem byla vztyčena clona, za níž byl král o samotě s představiteli církve.

Po poledni místního času (13:00 SELČ) pak arcibiskup z Canterbury Justin Welby vložil novému panovníkovi na hlavu Korunu svatého Eduarda ze 17. století a korunoval tak nového krále Spojeného království. Korunována byla krátce poté také Karlova choť Camilla.

Po korunovaci se královský pár v procesí vydal zpět do Buckinghamského paláce po stejné trase vedoucí kolem sídla britského parlamentu a přes Trafalgarské náměstí. Při zpáteční cestě z Westminsterského opatství použili nově korunovaní manželé historický zlatý státní kočár, který se tradičně používá při korunovacích. Ve stejném 260 let starém kočáru jela na svou korunovaci Alžběta II. v roce 1953.

Později odpoledne zazněla salva na počest královského páru. Ten spolu s dalšími členy královské rodiny o půl čtvrté odpoledne vystoupil na balkoně svého sídla. Navzdory dešti se před palácem sešly tisíce lidí. Při tradičním výstupu doprovázeli Karla a Camillu mimo jiné princ William, jeho manželka Kate a jejich děti prince George, princezna Charlotte a princ Louise.

Královská rodina z balkonu přihlížela zhruba dvouminutovému vojenskému přeletu, kterého se za silného deště zúčastnily vrtulníky a letadla královského letectva (RAF). Původně plánovaný šestiminutový přelet byl kvůli nepříznivému počasí na poslední chvíli omezen, mělo se ho zúčastnit téměř 60 letadel, od ikonických spitfirů z druhé světové války po moderní stíhačky.

Vévodkyně Kate, princ William a dvě z jejich dětí Charlotte a Louis na balkoně Buckinghamského paláce po korunovaci..Vévodkyně Kate, princ William a dvě z jejich dětí Charlotte a Louis na balkoně Buckinghamského paláce po korunovaci..Zdroj: Profimedia

Harry a Andrew na balkoně chyběli

Královská rodina akci připravovala několik týdnů a postupně zveřejňovala její podrobnosti. Dva blízcí rodinní příslušníci krále Karla III. dnes neměli žádnou oficiální roli ve slavnostní korunovaci. Jeho mladší syn princ Harry i jeho bratr princ Andrew se zúčastnili obřadu ve Westminsterském opatství. Poté však chyběli ve slavnostním korunovačním průvodu zpět do Buckinghamského paláce, i na tradičním vystoupení královské rodiny na balkoně tohoto londýnského sídla, uvedla agentura AFP.

Princ Harry seděl při dnešní korunovaci svého otce ve třetí řadě a neměl při ní žádnou oficiální roli. Podle médií také hned po skončení ceremoniálu sám odjel na letiště Heathrow.

Vše o korunovaci Karla III. najdete ve speciálu Deníku ZDE

Princ Harry ani princ Andrew již oficiálně nevykonávají žádné královské povinnosti, i když z rozdílných důvodů.

Harry se před lety vzdal královských povinností a přestěhoval se s manželkou Meghan do USA. Od té doby osmatřicetiletý princ opakovaně kritizoval královskou rodinu a vznesl závažná obvinění na adresu svého staršího bratra prince Williama a své nevlastní matky královny Camilly. O jeho účasti se dlouho diskutovalo. Meghan zůstala doma v Kalifornii s jejich dětmi princem Archiem, který dnes oslaví čtvrté narozeniny, a princeznou Lilibet.

Britský král Karel III. (v době vzniku snímku byl ještě stále následníkem trůnu) s Britskou imperiální korunou
Korunovace se blíží. Princ Harry nakonec přijede, Meghan zůstane doma

Princ Andrew se v roce 2020 rovněž stáhl ze své oficiální role v návaznosti na obvinění ze sexuálního zneužití nezletilé ženy. Třiašedesátiletý princ se s Virginií Giuffreovou dohodl na mimosoudním vyrovnání, podle médií patrně za miliony dolarů. Žena tvrdila, že princ ji několikrát sexuálně zneužil, když jí bylo 17 let. Přestože Andrew všechna obvinění odmítá, byl zbaven vojenských hodností, oficiálních povinností a nyní žije spíše v ústraní.

Klíčovou otázkou zůstává, jak dnešní velkolepý ceremoniál v čase zvýšených životních nákladů přijme britská veřejnost, u níž podle čerstvých průzkumů popularita monarchie klesá.

Odpůrci monarchie dnes v metropoli pořádali vlastní akce, policie na Trafalgarském náměstí zadržela vůdce republikánského hnutí Republic Grahama Smithe a pět dalších členů této skupiny. Zřejmě kvůli tomu, že si přinesli megafon, uvedla agentura AFP s odvoláním na mluvčího skupiny.

Dohromady při korunovaci Karla III. britská policie zadržela 52 lidí. Viní je ze rvaček, narušení klidu a spiknutí za účelem narušení veřejného pořádku. Londýnská policie ve svém prohlášení podle agentury Reuters uvedla, že všichni, kteří byli zadrženi, zůstávají ve vazbě.

Podívejte se, které politické osobnosti a celebrity v sobotu přijely na korunovaci krále Karla III.:

Zdroj: Youtube