Sunduk je přitom ještě výjimka. Normálně končí kavárny, bary či obchody většinou už kolem osmé večer, aby zaměstnanci stihli uklidit, spočítat tržbu a dojet domů právě do jedenácti, kdy v Kyjevě začíná zákaz vycházení, trvající do páté ranní. Policisté a vojáci, hlídkující večer v ulicích, jsou totiž nekompromisní.

I v Kyjevě přitom panují obavy z ruských diverzantů. Vládní budovy, jako je třeba sídlo Ukrajinské tajné služby, kolem nějž jsem procházel, připomínají pevnosti. Většina dveří je zatarasena betonovými panely, na ulici hlídkují vojáci s odjištěnými zbraněmi.

Příjezd do Kyjeva
Vlakem z Evropy do válkou zmítané Ukrajiny: Cesta, která překvapí i šokuje

Nepříjemnou součástí života jsou stále také výpadky dodávek elektřiny, trvající už ale „jen“ několik hodin. „Dříve to bylo horší, teď už to jde,“ povídá mi Kyjevanka Natálie.

K vybavení podniků, obchodů nebo provozoven patří benzinové generátory, na které narazíte i v nejužším centru Kyjeva. Kdo je nemá, má smůlu. „Bohužel, vypadl proud, zkuste to za hodinu,“ říká mi prodavač shormy, syrské verze kebabu, která v Kyjevě na počet stánků vede.

Válečný život v Kyjevě.Válečný život v Kyjevě.Zdroj: Deník/ Luboš Palata

Obchody jsou zásobeny dobře, hodně potravin je z Polska a taky z Česka. Protože kurz hřivny klesl z 30 na 40 za euro, je asi o čtvrtinu dráž, než bylo. Finanční pomoc Západu však umožňuje, že ukrajinský stát má i po roce války peníze na platy a vyplácení důchodů. „Ekonomika má však velké problémy, mnoho továren stojí,“ upozorňuje mě jeden západní diplomat.

„Je to těžké, ale oproti situaci lidí u fronty žijeme pořád normální život,“ dodává Natálie.

Zdroj: DeníkExkluzivně z Ukrajiny 

Rok ve válce. První smutné výročí si v těchto dnech připomínají Ukrajinci a spolu s nimi i celý svět. Jak se za tu dobu změnil život běžných lidí? Skrývají se před ruskými raketami, nebo už si „zvykli“? Jak dnes žijí ti, kteří prchli z frontového pásma a přišli o své blízké? Deník to vyrazil zjišťovat přímo na Ukrajinu. V následujících dnech vám přineseme sérii reportáží od zkušeného válečného zpravodaje Luboše Palaty a fotoreportéra Lukáše Kaboně. Ve speciálním projektu Ukrajinci tehdy a teď se dočkáte i exkluzivního svědectví několika rodin z různých částí Ukrajiny. Každý den v tištěném Deníku a vše přehledně na denik.cz/ukrajina.