Tropické letní dny ztížily hospodaření vinohradníkům. Jakub Bartoník z Mikulčic na Hodonínsku musel opakovaně zalévat novou výsadbu révy vinné. „Panují úmorná vedra, zvlášť od července. Nově vysázená vinice by bez pomoci a zálivky nepřežila. Přesto počítáme ztráty. I na odrůdě Solaris, u níž bychom to nečekali,“ uvedl vinař.

Podle zemědělců hrozí omezování pěstování brambor či jablek. Ilustrační foto.
Dražší energie? Dejte víc peněz, nebo brzy zkrachujeme, varují zemědělci

Loňské jihomoravské tornádo mu rozmetalo keře révy na dvou hektarech. Zjara započal obnovu. I když má většinu vinic mimo zónu tornáda, letos musel znovu řešit rozmary přírody.

Prezident Svazu vinařů Martin Chlad má zprávy o vinařstvích, kterým nedostatek vláhy nenávratně poškodil dokonce až čtyřicet procent mladé výsadby. „V některých oblastech nové vinice prořídly. Sucho obecně mladou výsadbu enormně decimuje. Kde není optimální možnost závlahy, hrozí zabrzdění růstu, trvalé poškození i úhyn,“ vysvětlil.

Vinice a sucho - Ilustrační fotoVinice a sucho - Ilustrační fotoZdroj: ČTK/Pavlíček Luboš

Jak dodal, atypické jsou letos také škody způsobené kroupami, které jsou lokálně poměrně běžným jevem. „Letos ale například na Hodonínsku v pásu od Čejče po Vracov a na některých místech na Znojemsku poškodily kroupy nejen až sto procent úrody, ale také keře,“ uvedl Chlad.

Se suchem si umějí lépe poradit starší keře vinné révy, které koření hluboko. U mladých je problém větší. Ani občasná zálivka či umělá závlaha zcela nenahradí dešťové srážky potřebné pro přirozený růst révy. „Ta pak takzvaně krpatí, neroste jak má. Nejnáchylnější je právě v prvních letech po výsadbě, než řádně zakoření,“ dodal vinař Bartoník.

Pokusy s dronem na farmě Valečov.
OBRAZEM: Unikát ve Valečově. O závlahu a hnojení pole se stará dron

Srpnová vedra zakončila v letošním létě už třetí vrchol sucha. Podle meteorologů byl první ve druhé polovině června, další ve druhé polovině července a třetí nyní. Podle serveru Intersucho jsme aktuální vrchol zažili v uplynulých dnech, kdy minulý týden vůbec nepršelo a přišly další vysoké teploty. Změna má přijít na konci týdne.

Zavlažovací systém

Kvůli přibývajícím suchým rokům Svaz vinařů řeší jako součást nové koncepce možnosti centrálního zavlažovacího systému. „Je potřeba projednat, zda a kde vůbec umělé zavlažování chceme, dále legislativu. Navíc podle zkušených vinařů se keře na prémiových viničních tratích a některé typy vín ani uměle nezavlažují. Ovlivnilo by to charakter sklizně,“ míní prezident svazu Chlad.

Pod jihomoravskou Pálavou vinařství Chateau Valtice uměle zavlažuje 110 hektarů vinic. „Máme nataženou kapénkovou závlahu. Metodu využívají i kolegové ve světě. Voda jde z novomlýnských nádrží. Pro nás je to investice do budoucnosti. V kontextu toho, že v poslední dekádě přibylo teplých, suchých ročníků. Na zavlažovací systém jsme získali i dotaci,“ pověděl ředitel vinařství David Šťastný s tím, že výzvou pro zemědělce je dokázat účinně zadržet v krajině vodu ze srážek.

Žně v Dolním Újezdu vrcholí.
Žně finišují. Sladovnický ječmen z Dolního Újezdu je perfektní, hlásí rolníci

První vinaři už sbírají rané odrůdy a zralejší hrozny pro burčák. Do pravého vinobraní mnozí odpočítávají poslední týdny. „Začne dřív než loni. Možná už druhý zářijový týden zahájíme sklizeň naplno,“ odhadl Bartoník. Podle něj může být ročník 2022 velmi kvalitní. Přestože hroznům zatím voda chybí. Vinaři budou ještě v srpnu rádi za přiměřené srážky. „V tom případě by letošní vinobraní mohlo být velmi vydařené,“ přeje si Bartoník.

V očekávání jsou i další vinařství. „Hrozny jsou zdravé a celkové množství úrody je lehce nad průměrem,“ informoval Libor Výleta, ředitel vinohradnictví společnosti Bohemia Sekt.