"Narodil jsem se v Portyči, v Čechově ulici v nízkém baráčku u vody, kde se říkalo U Šnoblů," zmínil spisovatel, který letos v prosinci oslaví pětasedmdesáté narozeniny. "Že jsme se za pár let přestěhovali o dům blíž k hospodě U Mostu, do štokového domu číslo 124/5, to byla výhoda jen pro mého tátu, který dělal v Rourovně, a který to tak měl k Taliánovi, co tam točil protivínskou desítku, o barák blíž. Matka prý tenkrát nesouhlasila, ale to jen proto, protože musela třikrát do měsíce drhnout dřevěné schody, ale nijak si tím nepomohla," vzpomínal dál na své dětství.
close info Zdroj: Archiv Deníku zoom_in
Základní školu jsem zdárně absolvoval na Pražské v Jarošovce a po ukončení devítky vedla moje cesta do Moravské Třebové, do vojenské školy Jana Žižky z Trocnova, kde jsem ale nezdvouletěl, protože jsem tady ve druhém ročníku skončil, vrátil se do Písku a začal jsem se učit v Milevsku v ZVVZ černému řemeslu. Před vojnou jsem se oženil a protekčně, díky tátovi, který byl známý chovatel králíků castorexů, a samci Honzovi, kterého potřeboval šéf Vojenské správy Maruška do chovu, jsem sloužil v Písku. Po vojně jsem dal Milevsku vale a skončil jsem v Rourovně na montáži hydrantů.
close info Zdroj: Archiv Deníku zoom_in
Že jsem prvního května 1970 nastoupil k tehdejšímu SNB, v tom byla dost náhoda, ale nijak toho nelituji, protože bych se určitě nedostal ke psaní. Pravdou je, že jsem po nástupu k SNB chtěl být dopravákem, ale stačila k tomu jedna plzeňská křižovatka u Divadla, kde jsme si zkusili v základní škole řídit dopravu a byl jsem rád, že jsem po ukončení školy dostal na obvodním oddělení v Písku rajon a měl jsem svůj obvod, takže jsem tu po píseckých ulicích prošlapal nejedny polobotky. Ulice ale byla moc dobrá škola, protože jsem získal místní a osobní znalost, která byla později pro vysněnou kriminálku k nezaplacení. Na tu jsem se dostal až po maturitě, kterou jsem si dodělal na gymplu v Táboře a na kriminálce jsem dostal lajnu majetek - byty a těmi jsem se bavil až do revoluce, kdy jsem přešel na úplně novou, do té doby neznámou problematiku, kterou byla ochrana kulturního dědictví a památek. Devadesátá léta byla pohromou pro jihočeské kostely a památky vůbec, nakonec písecký tisk byl nejednou při tom, když jsem na Děkanství předával zajištěné ukradené sochy. I při tom velkém nápadu trestné činnosti jsem si stačil udělat vyšší dvouletou nástavbu Památkové péče v Praze, zakončenou diplomkou. Do důchodu jsem odešel po pětatřiceti letech jako komisař kriminální služby v hodnosti kapitána.
close info Zdroj: Archiv Deníku zoom_in
Jak jsem se dostal ke psaní? Zase tak trochu náhoda, i když je pravdou, že se psaním jsem už tak trochu koketoval v učilišti v Milevsku a psal jsem do závodního časopisu Jiskra. Mé první krimipovídky začaly vznikat už někdy kolem roku 1986 a musím zde vzpomenout jednak mého kamaráda Karla Čabrádka, filmového scénáristu, který je četl jako první a jehož rady byly užitečné, stejně jako rady od písecké lékárnice, spisovatelky detektivek Mileny Brůhové. Ta když si je přečetla, poradila mi poslat je do jihočeského nakladatelství Růže a v roce 1987 tak vyšla moje prvotina Aukce. No, a pak už se to rodilo nějak samo. Moc mi pomohlo, že znám dobře kriminální prostředí, o kterém píšu, na řadě případů jsem se s kolegy podílel, dostal jsem se v Písku k první vraždě, kdy jsem si došel sám pro pachatele, a byl jsem i u několika dalších vražd, které se vyšetřovaly. Je pravdou, že každý den, zvláště po velké amnestii, přinášel nové případy, ale i nové formy trestné činnosti, takže jsme se vlastně všichni na kriminálce učili za pochodu. I když jsem už 15 let v důchodu, pořád se snažím v povídkách „kopat“ za policii, protože to je, zvláště v dnešní době, náročná a nebezpečná práce a když se dozvím o nějakém pěkném případu, který písecká kriminálka objasnila, mám z toho radost.
close info Zdroj: Archiv Deníku zoom_in
Nemohu při zmínce o mém psaní zapomenout na četníky z I. republiky, o kterých jsem napsal už řadu knížek. Musím přiznat, že mě oslovily televizní Četnické humoresky a když jsem zjistil, že od l. ledna 1928 byla i v Písku četnická pátrací stanice, vrhl jsem se do archivů a dobového tisku v Prácheňském muzeu a objevil jsem nejen řadu zajímavých případů, které písecká četnická pátračka vyšetřovala, ale objevil jsem i píseckého velitele četnické pátračky štábního kapitána Votrubu, který pátračce šéfoval a bydlel v Písku u Václava. Ale narazil jsem i na zajímavost, co nebyla pro Písečáky známá. Pro mne a nejen pro mne to bylo velké překvapení, když jsem zjistil, že první četníci, co padli v Sudetech v září 1938, byli praporčík Jan Koukol v Habartově a vrchní strážmistr František Novák v Bublavě, což se stalo signálem pro vyhlášení Všeobecné mobilizace. Oba pocházeli právě z písecké pátračky.
close info Zdroj: Archiv Deníku zoom_in
Musím říct, že psaní je už pro mne tak trochu droga a největší odměnou jsou vždy zástupy čtenářů na křtech v knihkupectvích a jejich stálý zájem o nové příběhy jak s protagonisty písecké kriminálky, tak četníků z pátračky. Na dotaz, proč najednou knížka o koních, když před nedávnem vyšla knížka Hříbata jsou malí koně, nemám jednoduchou odpověď. Je to můj první román, který má třicetileté zpoždění, ale nakonec přece jen díky nakladateli Janu Snopkovi z pražského LIREGA, který mi letos vydal Odstíny zločinu, román vyšel. Je pravdou, že ten román má svůj příběh. Po jeho zamítnutí v roce 1988, kdy ho chtělo vydat nakladatelství Růže a měl dokonce slušně našlápnuto na Barrandově i na film, se jednomu ze tří lektorů, doc. Vlašínovi z Brna, nelíbilo, že hlavní hrdinka, bývalá prostitutka Karin Vlasáková, nemluví spisovně, ale sprostě o pobytu v brněnské věznici, takže vydání knížky „zařízl“ a nevyšla.
close info Zdroj: Archiv Deníku zoom_in
Na knížku jsem zanevřel a věnoval se dál zločinům. Loni jsem dal ale na radu své ženy, abych rukopis nabídl, tak jsem něco málo upravil a hlavně dopsal současnost. Knížka je na světě a má velmi pěkné nejen reakce od čtenářů, ale i recenze. To mi udělalo radost. Zřejmě to bude po Člověčinách moje druhá nejoblíbenější knížka, co mi vyšla, a že těch knížek už vyšlo hodně přes čtyřicet. Podle čtenářského ohlasu na Hříbata vážně uvažuji o pokračování příběhu s Karin Vlasákovou v knize Důl na štěstí, ale hlavně se musím na nějakou dobu odpoutat od zločinů, o kterých pořád píšu.
close info Zdroj: Archiv Deníku zoom_in
Jak už jsem řekl, psaní je pro mne nejen koníček, ale i relax a čtenáři se mohou příští rok těšit na další knížky z Brna, kde jsem do současné doby vydal dvacet knížek, a na příští rok už mám smlouvy na další čtyři. MOBA Brno se dokonce rozhodla, že mi začne vydávat reedice, a tak tedy příští rok vyjde už první, Četnická pátračka versus galerka. Jsem písecký patriot, podle mého kamaráda grafika z Budějovic Jiřího Hovorky, který dělal obálku na Hříbata, jsem dokonce "zažranej starej Portyčák", ale já už jiný nebudu. Písek je moje srdeční záležitost a jiné to už nebude.
close info Zdroj: Archiv Deníku zoom_in