Zavedení nouzového stavu v Česku už dříve zdůvodnil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Nijak nezasáhne do života běžných lidí, nebude nutné jakkoliv omezovat pohyb osob, vzdělávání, zdravotnictví ani obchod či služby. Vládě a krajům by ale pomohl účinněji a rychleji pomáhat uprchlíkům z Ukrajiny, jejichž tíživou situaci můžeme dennodenně sledovat v médiích či na vlastní oči," informoval na twitteru ministr.

Vláda také navýší rozpočet ministerstva obrany o miliardu korun. „Pokud bude třeba, dostane ještě více peněz," nastínil Fiala.

Ministryně obrany Jana Černochová řekla, že požádala o navýšení prostředků, pro které má aktuálně uplatnění. Za schválenou miliardu korun ministerstvo koupí ruční palné zbraně na základě platné rámcové smlouvy. Černochová také upozornila, že podobný materiál bude kvůli aktuální situaci dražší a bude obtížné ho sehnat.

Vláda podle premiéra také odsouhlasila, aby ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) podnikl potřebné kroky k vyhlášení tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Stát může podle Síkely dát prostřednictvím ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) pokyn k zahájení tendru. „V blízké době se obrátím na investora projektu, tedy firmu Elektrárna Dukovany II, vlastněnou společností ČEZ," řekl. Doplnil, že současné bloky elektrárny Dukovany je třeba odpojit nejpozději v roce 2045.

Podle Černochové vláda tento týden projedná taktéž dar vojenského materiálu od českých zbrojních firem. S armádou jedná i o další státní pomoci. 

Členové OSN projevují podporu Ukrajině během mimořádného zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku 2. března 2022.
Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci odsuzující ruskou invazi na Ukrajinu

Česko už také nebude vydávat víza běloruským občanům s výjimkou humanitárních případů. Vyplývá to z vyjádření ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) po jednání kabinetu. Ke stejnému kroku vláda přistoupila v pátek u občanů Ruska. „Přijali jsme opatření podobně jako vůči Ruské federaci ohledně víz i vůči Bělorusku. Bělorusko se plnohodnotně podílí na agresi vůči Ukrajině. Byli jsme nuceni zaujmout obdobný postoj jako vůči Ruské federaci," řekl Lipavský.

Kabinet se kvůli ruské invazi na Ukrajinu sešel v posledních dnech několikrát mimořádně. Ministři o víkendu schválili dodávku zbraní Ukrajině za 188 milionů korun a dalšího nespecifikovaného vojenského materiálu za 400 milionů. Zabývali se i humanitární pomocí pro Ukrajinu.

Zdroj: DeníkÚřady se v posledních dnech také intenzivně věnují organizaci přijímání uprchlíků z Ukrajiny. Kabinet zatím spustil druhý ze čtyř stupňů připraveného plánu pomoci. Ve druhém stupni se počítá se zajištěním pomoci pro 5000 lidí.

Nový zákon upravuje v souladu s evropskou směrnicí používání zdravotnických prostředků in vnitro, tedy prostředků a přístrojů, které se používají například pro vyšetřování a stanovení diagnózy ze vzorků krve, moči či materiálu z lidského těla.