Během covidu zaměstnavatelé propouštěli, nyní berou zaměstnance zpět. V řadě oborů se ale nedaří nabírat zaměstnance na stálé pozice. „Proto se pozornost obrací na brigádníky,“ vysvětlil analytik společnosti LMC Tomáš Ervín Dombrovský.

Jeho slova potvrzuji data portálu Fajn-brigády.cz. „Dle statistik si v porovnání s květnem 2019 zadali zaměstnavatelé letos ve stejném období o sedm procent více nabídek brigád,“ uvedla projektová manažerka portálu Martina Ryšavá.

Lidé chybí v gastronomii i v ostraze

Málo lidí je především v gastronomii, ale ruce chybí prakticky všude. Brigádníkům se proto kromě klasických míst v ostraze, na sezonních manuálních pracích nebo doplňování otevírají další možnosti a po letech vzrostly i výdělky.

Rekordní inflace začíná dopadat i na cenu pěnivého moku
Desítka za 11? Ceny piva jdou nahoru, lahvové ale před drahotou zachraňují slevy

„Odměny za brigády stouply nejen v souvislosti se zvyšováním minimální mzdy. Právě výše platu se ukazuje jako hlavní faktor, který brigádníci řeší. Mezi dalšími pak jsou dojezdová vzdálenost či samotná náročnost práce,“ pokračoval analytik Dombrovský.

Standardní minimum, za které brigádníci pracují, se aktuálně pohybuje okolo 130 korun za hodinu. Ovšem i mimo hlavní město lze narazit na lépe placené pozice bez nutnosti znát cizí jazyk nebo chodit na noční směny. V Praze je pak běžná hodinová sazba na brigádě mezi 200 až 250 korunami.

Zájem není velký

Navzdory silné nabídce a rostoucím mzdám poptávka po letních pracích dlouhodobě klesá. „V souvislosti se silnou uprchlickou vlnou jsme čekali výrazný růst zájmu o krátkodobé brigády. Zatím však ve srovnání s předchozími lety nepozorujeme žádný mimořádný výkyv. Řady uchazečů nerozšířilo ani současné zdražování,“ sdělila marketingová ředitelka personální agentury Grafton Recruitment Jitka Součková. Ta vidí důvod v tom, že klasicky brigádnické skupiny, jako jsou studenti, důchodci nebo samoživitelé, dávají přednost dlouhodobým přivýdělkům, třeba na několik dní v týdnu.

Pro skloubení péče o malé děti a práce neexistují v Česku dobré podmínky
České ženy s rodičovstvím váhají. Pomoci by mohly kratší úvazky

Překvapením pro personalisty pak je minimální dopad migrační vlny na domácí trh práce. „Konkurence příchozích z Ukrajiny tady určitě je, zaměstnaných je už momentálně asi 70 tisíc z příchozích. Ale trh to nijak nepocítil, protože pracovních nabídek je po covidu opravdu hodně,“ vysvětlil Dombrovský. Ukrajinci podle něho mají zájem o kratší kontrakty kvůli tomu, že věří v brzký návrat domů. Pro zaměstnavatele jsou ale vítanou pomocí.

Podle portálu Fajn-brigady.cz tvoří inzeráty vhodné i pro ukrajinské pracovníky 18 procent ze všech nabídek.