"Před nedávnem mi přišel dopis od zdravotní pojišťovny, ať se objednám na preventivní vyšetření prsů, konečníku, děložního čípku se všemi statistikami úmrtí na rakovinu. V úžasu jsem četla všechno, co mi hrozí, když nepodstoupím prevenci. Je to neuvěřitelný, jak nás potřebují stále zastrašovat," uvádí na facebookovém videu žena ve středním věku. 

Protonové centrum Praha. Profesorka Jitka Abrahámová.
Češi stále podceňují prevenci, říká „matadorka“ české onkologie

Ta se představuje jako Miloslava Matoušová a prohlašuje, že se spolu se svým mužem Ivanem tvoří tzv. programy Akademie celostního zdraví a snaží se lidi "zbavit strachu, aby nedovolili nechat se manipulovat do něčeho, co je pro ně zbytečné a jejich zdraví neprospívá". 

V půldruhaminutové nahrávce dále varuje před vyšetřením na mamografu. Ten podle jejích slov údajně "vystavuje naše tělo záření, které může být až tisíckrát silnější než při obyčejném rentgenovém snímku hrudníku, jenž, "jak všichni víme, znamená riziko vzniku rakoviny".

Ilustrační snímek
Vyléčili se, ale vyrostl jim další. Pětina lidí s rakovinou už někdy nádor měla

Deník proti fake newsZdroj: DENÍKPodle Matoušové preventivní prohlídky žádnou skutečnou prevencí nejsou a blíže nijak nespecifikované "výzkumy" prý "dokazují", že není žádný rozdíl v přežití rakoviny prsu, pokud se žena vyšetřuje sama bez mamografu, nebo zda absolvuje prohlídku na něm. Pozitivní nálezy na mamografu jsou podle ní často falešné a vedou jen k dalším vyšetřením, které prý "vystavují ženy další radiaci".

Jako příklad "správné prevence" zmiňuje Matoušová sama sebe a své "pozitivní nastavení mysli". 

Lékaři: záměrně lže a ohrožuje ženy

Video dosáhlo na Facebooku do pátku 24. ledna zhruba 36 tisíc shlédnutí a 259 sdílení (je zdaleka nejsledovanějším videem na facebookové stránce zmíněné "Akademie celostního zdraví"). Ministerstvo zdravotnictví kvůli němu podalo ve čtvrtek 23. ledna trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy.

Podle vedoucí tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví Renaty Povolné vnímá ministerstvo toto a podobná videa jako vysoce rizikové. "Obsahuje nepravdivé informace a může ženy odradit od vyšetření, které je pro prevenci onemocnění rakoviny prsu zcela zásadní a může být i životně důležité. Navíc mají potenciál k virálnímu šíření po sociálních sítích," stojí v oficiálním vyjádření ministerstva, které Povolná poskytla Deníku. 

Závislostí na lécích trpí bezmála 400 tisíc českých důchodců.
Až čtyřicet pilulek denně. Senioři jsou závislí na lécích

Lékaři varují, že informace šířené Matoušovou jsou lživé a mohou ženy ohrozit.

"Paní Matoušová hypnotizujícím hlasem nabádá veřejnost, aby ignorovala možnosti sekundární prevence, především prevence nádorů prsu. Nebezpečnost jejího sdělení tkví v tom, že říká ženám, aby přicházely pozdě, ve stadiu hmatného nálezu, a dokonce aby odmítaly léčbu. S plným vědomím říkám, že je to protispolečenské nemorální vyjádření, rakovinou prsu onemocní každá dvanáctá žena v Česku," napsala ve vyjádření pro ministerstvo zdravotnictví předsedkyně Asociace mamodiagnostiků České republiky Miroslava Skovajsová.

Matoušová se podle ní na videonahrávce dopouští několika záměrných lží, z nichž je vidět, že vyhledávala pouze informace, které se jí hodí.

Markéta Volfová, autorka autobiografického románu I motýli pláčou.
Úspěšně zvládla boj s rakovinou. Dnes říká: Nejsem silnější, spíš naopak

"Z naprosté neznalosti věci zaměňuje měkké mamografické záření za tvrdé záření konvenčního RTG. Neexistuje žádná studie, která prokazuje možnost onemocnění zhoubným nádorem z důvodu opakované mamografie," dodává Skovajsová.

Její slova potvrzuje i Jan Daneš z Radiodiagnostické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, který je výkonným místopředsedou Komise pro screening nádorů prsu ministerstva zdravotnictví. "Informace o dávce až tisíckrát vyšší než snímek hrudníku je zcela nepravdivá. Navíc dávky při snímku hrudníku i při mamografii jsou velmi malé, jsou násobky normálních dávek z přírodního pozadí. Ty se podstatně liší podle oblastí, kde lidé žijí, u nás například v západní části republiky jsou podstatně vyšší," uvedl Daneš.

Podle jeho vyjádření přínos mamografie zásadně převažuje  možné riziko. "Poměr přínos/možné riziko se zvyšuje s věkem, proto se organizovaný screeningový program nedoporučuje pod 45. rok věku, kromě žen s vysokým rizikem," dodává Daneš. 

Díky mamografu se úmrtnost snižuje

Podle tiskové zprávy ministerstva zdravotnictví z poloviny října loňského roku patří Česká republika mezi země Evropské unie, kde úmrtnost na nádory prsu a děložního hrdla klesá, a to právě díky zavedení jejich celoplošného screeningu, díky němuž jsou včas odhalovány a léčeny. Screeningový program karcinomu prsu v Česku pokrývá v posledních letech více než 60 procent žen.

"Za 15 let trvání screeningu došlo ke snížení úmrtnosti na rakovinu prsu o 30 procent. Je třeba si ale stále opakovat, že tuto výhodu ze screeningu mohou těžit jen ty ženy, které na něj pravidelně docházejí. Stále zůstává 40 procent žen, jež stojí mimo screening a tedy zcela mimo šanci na nalezení eventuální nehmatné léze. Stojí tedy mimo šanci na záchranu života díky screeningovému programu," uvedla tehdy Miroslava Skovajsová.

Alkohol v těhotenství - Ilustrační foto
Češky pijí i v těhotenství. Desítky dětí se rodí s vážnými následky

Podle ministerstva zdravotnictví se tedy lékaři snaží právě tyto ženy motivovat, aby na vyšetření přišly. "Videa, jako je toto, naopak ženy od této prevence odrazují, a snižují tak jejich šanci na případné objevení problému včas," uvedlo ve svém prohlášení ministerstvo zdravotnictví.

Právě včasné objevení případného karcinomu je podle Skovajsové hlavním předpokladem pro úspěšnou léčbu. "Z časného stadia rakoviny prsu se ženy plně uzdravují a vracejí se do běžného života. Z pozdního stadia se nelze uzdravit. Dokonce ani při drahé léčbě v pozdním stadiu nedokážeme zaručit základní kvalitu života," uvádí Skovajsová.

Závislost na alkoholu - Ilustrační foto
Češi jsou třetí největší pijani na světě. Účet za škody šplhá k 59 miliardám

Rozdíly jsou podle ní i v nákladech na léčbu, která při léčbě raného stadia rakoviny stojí kolem 300 tisíc, ale v pozdním stadiu miliony.

"Dopady nebezpečnosti tohoto videa vidím opakovaně v mé třicetileté praxi. Žena přichází s hmatnou lézí, nechá se vyšetřit a stanovit si diagnózu. Poté odmítne standardní léčbu, opakovaně se však vrací na kontrolní vyšetření, dožaduje se jak mamografie, tak ultrazvuku a biopsií, doufá, že jí řekneme, že při její nestandardní léčbě došlo k vyléčení z rakoviny," popisuje předsedkyně Asociace mamodiagnostiků.

Když se taková pacientka dozví, že vyléčena není, začne si hledat různá vysvětlení, například, že nemyslí dost pozitivně, či že neužívá léčbu dobře. "Onkologickou léčbu začnou tyto ženy vyžadovat až tehdy, kdy je jejich nádor lokálně pokročilý a oni začnou mít velké klinické obtíže, například bolest, zápach z rozpadajícího se nádoru, později pak patologické zlomeniny kostí, dušnost či žloutenku, podle toho, kam se nádor rozšířil. Všichni pak dotujeme léčbu nevyléčitelné pacientky. Hlasatelé typu paní Matoušové prodávají dalším důvěřivým své nepodložené názory a nefunkční léčbu," dodává Skovajsová.