Předchozí
1 z 6
Další

„Měli jsme ještě rodinnou výchovu. Bylo mi asi třináct, když mi mamka poprvé dovolila šít na jejím šicím stroji,“ vzpomíná s tím, že v obchodech toho tehdy moc na výběr nebylo, a tak si šila oblečení sama. Dnes šije nejen pro sebe, ale hlavně pro své zákaznice. Má krejčovství, kde s kolegyní šijí na zakázku, i butik se svými modely.

Kateřina Simotová.Zdroj: Deník / Lucie Kotrbová

Ačkoli jsem původně plánovala jít na obchodku, nakonec mě zaujal čtyřletý obor s maturitou na tehdejším textilním učilišti v Písku. Naučili jsme se tam všechno – materiály, střihy, konstrukce střihů, návrhářství i technologii a měli jsme praxi od prvního až do čtvrtého ročníku. Naučili jsme se všechno včetně náročné dámské konfekce. Když jsem odmaturovala, byla jsem rok na vysoké škole, ale to mě vůbec nenaplňovalo. Dokonce jsem vůbec nechtěla šít a na pár let jsem byla úplně mimo obor.

Kateřina Simotová.Zdroj: Deník / Lucie Kotrbová

Pořád jsem ale byla v kontaktu se svou spolužačkou a dnešní kolegyní, která mi občas něco ušila. Začaly jsme koketovat s myšlenkou otevřít si krejčovství. Nikdy jsem k tomu neztratila vztah, šila jsem na děti, ale i na sebe třeba šaty na ples. A tak jsme si jednoho dne otevřely na Velkém náměstí krejčovství, ve kterém jsme dnes už patnáct let.

Kateřina Simotová.Zdroj: Deník / Lucie Kotrbová

Časem mi ale nestačilo dělat jen zakázky, chtěla jsem pracovat víc na svých vlastních věcech. Za ty roky jsem se dostala ke kvalitním látkám a nasbírala dostatek zkušeností. Děti mi odrostly, a tak jsem dostala chuť otevřít si butik. Pomohl mi s tím můj nynější manžel, řekl mi: Kdy jindy než teď.

Kateřina Simotová.Zdroj: Deník / Lucie Kotrbová

Baví mě ladit celek, takže mám v butiku nejen své šaty, ale i šperky, kabelky a další věci. Žena u mě sežene všechno až po silonky a navíc jí pomůžu to sladit. V září to budou tři roky, co jsem butik otevřela. Teprve tehdy jsem začala dělat víc svých věcí. Když nemáte, kde je nabízet, nemá to smysl. Mám jak klasiku, protože ji lidé chtějí, tak se nebojím ani něčeho výraznějšího. Nikdy nedělám víc stejných kusů než po jednom v pár velikostech.

Kateřina Simotová.Zdroj: Deník / Lucie Kotrbová

Za patnáct let, co jsem v oboru, se řada věcí hodně změnila. Dnes je hodně znát vliv médií a celebrit. Často přijde žena s obrázkem někoho slavného, že takové chce šaty. Dřív přišly maximálně s časopisem, jako byla Burda. Musím ale říct, že střihy z Burdy používám stále. Je to klasika a střihy odpovídají poctivým velikostem. Zákaznice mohou vidět mou práci jednak v butiku na Velkém náměstí, jednak také na webu nebo facebooku. Dělala jsem také pár přehlídek, ale teď už jsem se k tomu nějakou dobu nedostala. Třeba k tříletému výročí…

Kateřina Simotová.Zdroj: Deník / Lucie Kotrbová