Byla to nejrychlejší koaliční dohoda od vzniku České republiky. Loni 9. října skončily volby do sněmovny a tentýž večer ohlásily dva bloky, tedy Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a PirSTAN (Piráti a Starostové a nezávislí), že sestaví vládu a požádají sněmovnu, v níž mají 108 mandátů, o důvěru. Andrej Babiš, který získal 72 křesel, uznal porážku a oznámil, že jde do opozice.

Otázka pro tento týden: Jakou známku byste dali Fialově vládě po roce ve funkci? Hlasujte v ANKETĚ pod článkem

Po dramatických událostech kolem hospitalizace prezidenta republiky Miloše Zemana navržení ministři předstupovali před hlavu státu, která seděla v pověstném covidáriu, a představovali jí své plány. Už tehdy zřejmě bylo premiéru Fialovi jasné, že Zeman potvrdí všechny navržené kandidáty, a to včetně původně vetovaného pirátského nominanta na ministra zahraničí Jana Lipavského. Na poslední chvíli musel STAN hledat nového ministra průmyslu a obchodu, neboť Věslav Michalik se kvůli vazbám na kyperské firmy postu vzdal.

Český premiér Petr Fiala.
Cenu amerických stíhaček F-35 nemohu potvrdit, řekl Fiala v debatě

Dne 17. prosince prezident jmenoval v Lánech celou vládu (šéfa resortu zemědělství Zdeňka Nekulu kvůli nemoci o dva týdny později). V ní obsadila šest křesel ODS, dvě TOP 09 , po třech lidovci a Piráti, čtyři pak STAN.

Petr Fiala uvádí, že kabinet do čtyřletého období vstupoval v nelehké době. Inflace narůstala hrozivým tempem, covidová pandemie zdaleka nebyla zkrocena, krach oznámila společnost Bohemia Energy. Přesto pětikoalice slíbila, že nebude zvyšovat daně, pomůže veřejným financím především digitalizací státu a rušením přebytečných agend i úředníků, dodrží závazek ohledně zvýšení učitelských platů a uskuteční důchodovou reformu.

Český premiér Petr Fiala.
Pokus o puč v Německu? Fiala: Do jisté míry odráží obtíže, jimiž Evropa prochází

Po ruské invazi na Ukrajinu se její plány do značné míry změnily. Musela řešit především energetickou krizi a přijetí víc než čtyř set tisíc uprchlíků. Zasáhla ji také korupční aféra Dozimetr, kvůli níž odstoupil ministr školství Petr Gazdík (STAN) a musel být vyměněn Rakušanův nominant na šéfa rozvědky Petr Mlejnek, neboť i on se znal s hlavním obviněným z tohoto skandálu Michalem Redlem.

Rok ve funkci zhodnotí Petr Fiala v on-line debatě Deníku tentokrát přímo z Bruselu. Přenos sledujte ve čtvrtek v 10.00 hodin (začátek se může posunout podle vývoje jednání Rady EU).

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.