Obžaloba viní nejmladšího z trojice, v době skutku pouze dvaadvacetiletého Filipa Vondráka, z trestného činu vraždy. Toho se měl dopustit tím, že po vzájemné hádce ubodal šestačtyřicetiletého muže. Jeho tělo pak měl schovat na zahradě domku, kde muž bydlel. Podle obžaloby ho překryl větvemi a zamaskoval dalšími podobnými předměty.

VRAŽDU NEOZNÁMILI

Jeho dva starší společníci, kteří o vraždě věděli, ji neoznámili a namísto toho po vzájemné dohodě vykradli dům i garáž zavražděného. Odcizili nářadí a další věci, které se později chystali prodat.

„Vyšetřovatel nejmladšího muže obvinil ze závažného zločinu vraždy a také z krádeže i porušování domovní svobody. Jeho starší společníky z neoznámení trestného činu, krádeže i porušování domovní svobody,“ sdělil již dříve policejní mluvčí Jiří Matzner.

HROZÍ VÝJIMEČNÝ TREST

V případě odsouzení hrozí podezřelému z vraždy trest odnětí svobody ve výši patnácti až dvaceti let či výjimečný trest.

Soud včera vyslechl svědky z okolí bydliště zavražděného muže, stejně jako z řad místních bezdomovců. Sousedé potvrdili, že zavražděnému vyhrožoval smrtí krátce poté, co spolu měli spor kvůli prodanému psu. Toho si měl po prodeji Vondrák opět vzít zpátky.

“Stejně tě jednou zabiju,“ křičel podle jednoho ze svědků krátce před vraždou Filip Vondrák. K vraždě se během policejního vyšetřování přiznal, během soudního procesu se ale rozhodl nevypovídat. Daktyloskopické stopy však potvrzují, že se na místě činu nacházel.

Soud také řešil návrh na propuštění z vazby u dvou obžalovaných. V případě Romana Zlatohlavého rozhodl o propuštění z vazby, v případě Josefa Cmunta nikoli.

„Na rozdíl od Romana Zlatohlavého, který byl trestán pouze jednou a před patnácti lety, se u vás jako recidivistovi s deseti tresty nedá zaručit, že nebudete pokračovat v majetkové trestné činnosti,“ odůvodnil soudce Petr Černý své rozhodnutí.

Hlavní líčení bude pokračovat v úterý 18. února.