Vlezlé zimě čelil František Nestával 
v improvizované vězeňské cele meltou, kterou si naléval 
z termosky. „Je to symbolické, političtí vězni za minulého režimu ji pili také. A podle vyprávění pamětníků se občas dostali i k tabáku, proto jsem si i já zapálil," potáhl pětatřicetiletý muž ze zapálené cigarety, zatímco nedaleko od něj naslouchaly desítky lidí protestnímu songu zlínského písničkáře Ziggy Horvátha.

Právě on spolu se členy jihočeské iniciativy Komunisté nepatří ke kormidlu zorganizoval na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. včerejší happening proti zastoupení komunistů v Radě Jihočeského kraje.

„S komunisty mám osobní zkušenost, neboť jsem dvacet let žil v totalitě. Byl jsem vyhazován ze škol, dělal jsem zametače. To byl osud každého, kdo nedržel stranickou linii už na základní škole," zmínil Ziggy Horváth.

Nepomohl jen s organizací českobudějovického protestu, v tomto týdnu se podílí i na pořádání protikomunistických happeningů v Olomouci, Ústí nad Labem, Karlových Varech a Praze. A to v rámci tzv. Palachova týdne, jehož cílem je připomenout upálení studenta Jana Palacha, který si v roce 1969 vzal život na protest proti normalizaci.

Po všech městech přitom Ziggy Horváth s sebou kromě zmíněné vězeňské cely vozí také šibenici. „Připomíná, že lidé, kteří byli vinni jen tím, že chtěli demokracii, hleděli za minulého režimu naposledy na svět právě skrz takovou smyčku," ukázal.

Na happening přišel kromě dalších i Richard Macků 
z Českých Budějovic, jenž pracuje jako odborný asistent na vysoké škole. „Myslím, že i přesto, jak krajské volby dopadly, měla ČSSD možnost se zastoupení komunistické 
ideologie v krajské radě vyhnout," zdůvodnil Richard Macků, proč se protestního shromáždění zúčastnil.

Předseda krajského výkonného výboru KSČM Petr Braný tento týden Deníku řekl, že neutuchající protestní akce ukazují, jak se někteří lidé stále nesrovnali s výsledky krajských voleb. „Pořád platí, že povolební uspořádání může změnit jen další volební soupeření. A nikoliv demonstrace nebo hladovka," poznamenal Petr Braný.

Další protest v Českých Budějovicích zástupci platformy Komunisté nepatří ke kormidlu plánují na sobotu 26. ledna. Podle Šimona Hellera však už nebude mít formu umírněného happeningu, nýbrž klasické demonstrace. Na jihu Čech v pořadí již čtvrté.