Jak informoval policejní mluvčí Milan Bajcura, řidič z Českobudějovicka jel v noci po silnici II/157 od Ledenic na krajské město. "Na křižovatce u obce Ohrazení pravděpodobně nepřizpůsobil rychlost jízdy, auto vyjelo mimo komunikaci a havarovalo v příkopu. Po příjezdu policistů nebyl uvedený muž schopen normálně mluvit, proto ho strážci pořádku vyzvali k provedení testu na zjištění návykové látky, kdy výsledek měření převýšil 5,6 promile. Po pár minutách opakovaným testem mu množství v dechu klesalo, přesto převyšovalo 4 promile," popsal Milan Bajcura.

Doplnil, že řidiči policisté na místě zadrželi řidičský průkaz a zabránili odjezdu vozidla, a to odtahem do areálu smluvní firmy.

Přístroj u muže ukázal rovných pět promile.
Strážníci asistovali u muže s psychickými problémy, nevěřili vlastním očím

Policisté ve věci zahájili úkony zkráceného přípravného řízení. Řidič si v úterý převzal sdělení podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Obecně se podle odborníků u hranice 4 promile hovoří o otravě alkoholem. U 3 promile je již možné, že opilý upadne do bezvědomí. U 2 promile se hovoří již o značné opilosti. Podívejte se na tabulku Besipu:

Promile

Pocity

Chování

0,4 ‰ určitý pocit uvolnění vyšší riziko úrazů
0,6 ‰ změny nálady (např. zhoršený úsudek, veselost) ovlivněna schopnost rozhodování
0,8 ‰ pocity tepla, euforie určitá ztráta zábran, zhoršené sebeovládání, horší postřeh, podstatně vyšší riziko úrazů při řízení
1,2 ‰ vzrušení, emoční povídavost, možnost projevů nekontrolovatelného impulsivního jednání
1,5 ‰ zmatenost, přihlouplost setřelá řeč, možnost bezvědomí, agrese
2,0 ‰ výrazná opilost obtížná řeč, dvojité vidění, poruchy paměti
4.0 ‰ a více bezvědomí (může nastat už od 3 ‰), možnost smrtelné otravy

Sankce za řízení pod vlivem alkoholu:
Řízení pod vlivem alkoholu do 0,3 promile - pokuta 2 500 až 20 000 Kč a také zákaz řízení na 6 až 12 měsíců.
Řízení pod vlivem alkoholu od 0,3 promile do 1 promile - pokuta 2 500 až 20 000 Kč a také zákaz řízení na 6 až 12 měsíců. Navíc 7 trestných bodů.
Řízení pod vlivem alkoholu více než 1 promile - pokuta 25 000 až 50 000 Kč, zákaz řízení na 12 až 24 měsíců a 7 trestných bodů. Jedná se již o trestný čin.  Zdroj: autotrip.cz