Podobný scénář má i případ krádeže bankomatu se srpna letošního roku na Jindřichohradecku. Zde lupiči vytrhli bankomat z chodby obecního úřadu a táhli ho na laně za audi. Na zem rovněž házeli kovové ježky, aby je pronásledovatelé nemohli dostihnout. Nakonec bankomat zanechali na útěku a zmizeli.

Na závěry o tom, zda oba případy mají mezi sebou souvislost je podle mluvčí jihlavské policie Jany Kroutilové ještě brzy: "Vyšetřování je na začátku, vyhodnocují se důkazy a všechny úvahy o spojitosti s případně jinými trestnými činy jsou zatím předčasné"

Od konce srpna, kdy se krádež ve Studené stala, byli lidé bez bankomatu. Teprve včera se začal podle slov starosty Josefa Roda bankomat instalovat. Dobrou zprávou pro občany je, že dnes již by měl fungovat.

„Pro lidi to byl docela problém. Kdo si chtěl vybrat peníze, musel si sjet do bankomatu buď do Telče, Jindřichova Hradce anebo Počátek. Určitě to bude úleva,“ míní jeden z obyvatel obce pod Javořicí.

Zprávu o podobném případu z Jihlavska, kdy prchající pachatelé stejně jako ve Studené házeli na silnici kovové ježky, ale zatím neslyšel.

„Dali jsme celé nové vstupní dveře, ale neměli jsme to proti takovému útoku pojištěné, takže to zřejmě uhradíme sami,“ zmínil starosta s tím, že se obec také připojila k vymáhání škody po pachatelích.

„Nejdříve ale musejí být dopadeni. A stejně, určitě nebudou mít peníze a stejně to zůstane na nás,“ dodal s hořkostí starosta.

Stříleli po ujíždějícím voze, našli ho v plamenech

Jihlava - Muži zákona si podezřelého vozu všimli při výjezdu z krajského města ve chvíli, kdy řidič projel na „stopku“. Šofér na jejich výzvu sice auto zastavil, ale když hlídka vystoupila, neznámý řidič prudce nacouval do přední části policejního vozu a odjel směrem na Znojmo.

Posádka utekla

Strážci zákona začali podezřelou posádku ihned pronásledovat. „Ta jim však jízdu komplikovala kovovými hroty ve tvaru takzvaných ježků, které vyhazovala z vozu na silnici,“ podotkla mluvčí jihlavské policie Jana Kroutilová.

U obce Suchá pak šofér audi odbočil na polní cestu, kde zastavil. „Když k němu policejní hlídka dorazila, řidič opět prudce nacouval do jejich auta a ujížděl dál ve směru na Stonařov,“ popsala další průběh večerní honičky Jana Kroutilová.

Policisté proto použili služební zbraň a ujíždějícímu audi prostřelili pneumatiku. „Do pátrání po autě se zapojilo několik hlídek a policejních psovodů. Vůz nakonec našli v plamenech a bez posádky nedaleko Stonařova,“ dodala.

Dvě jednotky hasičů, které byly na místo přivolány, nechaly na příkaz policistů vůz dohořet. „Zajistily pouze okolí, aby se oheň nešířil dál. Co bylo příčinou jeho vzniku, není zatím zřejmé,“ informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina Petra Musilová.

Kovové hroty, které pachatelé vyhodili na silnici, poškodili kromě policejního auta i několik dalších projíždějících vozů. „Policisté proto provoz na úseku mezi Jihlavou a Suchou na několik hodin omezili a ježky ze silnice sesbírali,“ doplnila Jana Kroutilová.

Strážci zákona, kteří v současné době pátrají po posádce osobního automobilu Audi, prosí o pomoc veřejnost. „Uvítáme jakékoliv informace o pohybu vozu nebo o podezřelých osobách,“ sdělila nakonec jihlavská policejní mluvčí.

Lucie Kubíková

Pohled na chodbu Obecního úřadu ve Studené, kde lupiči autem vytrhli
bankomat. Autor Deník/Lenka Novotná