Všichni tři včera stanuli před píseckým okresním soudem. Státní zástupce Michal Muravský je viní mimo jiné ze zneužívání pravomocí úřední osoby, z podplácení a přijímání úplatků.

Soud dnes pokračuje výslechem svědků v případu nehody Miroslava Dvořáka, ředitele českobudějovické firmy Motor Jikov, kterou měl podle žaloby ovlivnit bývalý policista Václav Vališ. "Předpokládám, že soudce líčení odročí na 1. srpna," řekl dopoledne státní zástupce Michal Muravský. Tak se i stalo. 

Trojici spojil přestupek místostarosty Hluboké Pavla Dlouhého. Ten měl jet v září 2010 mezi Selibovem a Pískem rychlostí minimálně 155 kilometrů v hodině. Václav Vališ se o přestupku dozvěděl na honu od Pavla Dlouhého. Na vlastní pěst se pak podle svých slov vydal do Písku. „Vališ navštívil Rychlíka a nabádal ho, aby přestupek nějak vyřešil, že Pavel Dlouhý nemůže přijít o řidičák, že bude na tabáček," řekl státní zástupce u soudu.

Všichni tři obžalovaní nabízení nebo přijímání úplatku či nezákonný postup při vyřizování přestupku včera u soudu vyloučili. „Zvěřinu jsem nabízel panu Rychlíkovi jako kamarádovi, kterého znám od roku 1971," řekl Vališ. „Co to je na tabáček, nevím," uvedl Rychlík.

Pavel Dlouhý, který nakonec nebyl nijak potrestán, protože přestupek byl promlčen, u soudu překročení maximální povolené rychlosti popřel. „Jel jsem maximálně stovkou. Nejsem žádný delikvent, patnáct let jsem neudělal přestupek," řekl Pavel Dlouhý.

Pavel Dlouhý dorazil k soudu dobře naladěn. „Cestou mě opět stavěli policisté, tentokrát kvůli tomu, že jsem jel příliš pomalu," poznamenal na chodbě před soudní síní.

Soud, který pokračuje i dnes výslechy svědků a nejspíš bude odročen, se zabývá i dalšími případy nestandardního vyřizování přestupků na správním odboru v Písku a případem, kdy měl Václav Vališ ovlivňovat vyšetřování nehody ředitele společnosti Motor Jikov Miroslava Dvořáka v Českých Budějovicích.

Písecký úředník František Rychlík, který je dnes již v důchodu, měl podle státního zástupce ovlivňovat řízení nebo žádat úplatek u dalších pěti případů.