VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Případ loupeže sbírky vltavínů

České Budějovice - Jedním z dvojice pachatelů byl policista. Soud jim uložil šest let a čtyři a půl roku vězení

9.7.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Na svědkovi, jemuž loni 14. února uloupili nejméně 1380 vltavínů o váze přes devět a půl kilogramu a 33 tektiků o hmotnosti 1350 gramů, byla při výpovědi v červnu před Okresním soudem v Č. Budějovicích stále patrná trpkost. Od té doby, kdy s otcem kameny převzali zpátky od policie, se prý na ně ani nepodíval; tak byl zhnusen tím, co se stalo.

Vltavíny, které mu ukradli, shromáždil za třicet let. Měl je ve sklepě pod zámkem, kde za války schovávali obilí, ale i volně jinde po domě, v hrníčkách, v sáčcích. V den loupeže byl na burze na Havaji.

Petr P. (26) a Václav N. (28) tehdy po deváté hodině otevřeným oknem vnikli do domku. Petr P. přinutil pohrůžkou  zbraní 76letou matku sběratele lehnout si. Spoutal ji, přelepil jí oči a ústa páskou a s N. prohledali dům. Odnesli zmíněné množství kamenů.

Jejich cenu znalec určil na nejméně 478 780 korun. Vysvětlil, že v této komoditě neexistují ceníky, hodnotu určuje poptávka a cena na burzách. Zmínil, že společnost těžící vltavíny průmyslově vrhla na trh kvanta kamenů, a výrazně tak srazila ceny.

Muži čin doznali. Vymyslel jej Václav N., který o vltavínech v domě věděl – jeho manželka patřila k rodině poškozených. K akci přesvědčil známého Petra P., policistu, o kterém věděl, že má finanční problémy. Jak se ukázalo, pro krádež vltavínů se předtím pokoušel získat dvakrát jiné kumpány, ti mu ale odmítli.
Toho dne v domě podle jeho zjištění neměl nikdo být, ale  zjistili, že v něm zůstala babička. Protože ta by N. poznala, do domu měl vejít P., ženu znehybnit a zalepit jí oči. Pak vešel i on. Ve sklepě společně vybrali vltavíny a on je uložil u své známé. Pak 14. března nastoupil výkon trestu.

Petr P. potvrdil obtížnou finanční situaci vyvolanou prý matčinými dluhy. S nabídkou od N. vyřešit to krádeží vltavínů nakonec souhlasil. Spoluobviněný mu pak prý  hrozil újmou jeho rodině, kdyby si to na poslední chvíli rozmyslel či věc oznámil. To ale soud vyhodnotil jako účelové tvrzení.
Petr P. popsal, jak ženu spoutal a přelepil jí oči kobercovou páskou, jak posbírali vltavíny a odjeli. Kam Václav N. kameny uložil, nevěděl.

Z činu je obviněna i manželka Václava N. S loupeží nechce mít nic společného, prý se o ní dozvěděla asi čtrnáct dnů po ní od poškozených. Manžel se jí pak krátce před nástupem do výkonu trestu přiznal. Vypověděla, že při návštěvě ve vězení jí sdělil, že ho vydírá nějaký David, a aby mu poslala poštou 30 000 korun.

Přepadená vylíčila, jak po ní muž v kukle a s pistolí chtěl „kamínky". Musela dát ruce dozadu, spoutal ji a zalepil jí oči a ústa. Pak přišel ten druhý a povšimla si, že na něho pes neštěkal. Před odchodem jí jeden místo pout svázal ruce páskou. Když si je uvolnila, volala policii. Řekla, že se útoč᠆ník nechoval moc agresivně.

Klíčovým svědkem byl onen David. Uvedl, že mu N. na cele o přepadení detailně vyprávěl. On prý s takovým jednáním nesouhlasil, tak se rozhodl věc oznámit. Když N. vycítil, že se to spoluvězni nelíbí, nabízel mu za mlčení peníze. Ty pak skutečně přišly na adresu jeho sestry.

K tomu obhajoba upozorňovala na dopisy, které podle ní svědčí o tom, že David obviněného k poukázání peněz vydíral hrozbou oznámení policii. K roli tohoto svědka měla řadu otázek ke kriminalistům – proč prý byl vůbec umisťován na celu s Václavem N., jak to, že N. mohl poslat dopis sestře svědka, který pak ona předala policii, atd. Podle policistů byl David převezen do vazební věznice při vyšetřování jeho krádeží a on jim po čase sdělil, že se ocitl na cele s Václavem N., který mu o případu vltavínů vyprávěl. Sepsali o tom úřední záznam.  V žádném případě prý policie společný pobyt těch dvou neorganizovala a svědka nijak neinstruovala, i ten moták o zaslání peněz přinesla jeho sestra na policii údajně z vlastního rozhodnutí.

Okresní soud v Českých Budějovicích měl vinu obou mužů za prokázanou nejen jejich doznáním, ale i dalšími důkazy, především svědkem Davidem. Uvedl informace, které se mohl dozvědět jen od pachatele tohoto činu, který se pak snažil svou osudovou „výřečnost" napravit pokusem o uplacení tohoto svědka.

Uznal je vinnými zločinem loupeže a přečinem porušování domovní svobody. Pětkrát trestanému Václavu N. uložil šest let, dosud bezúhonnému Petrovi P. čtyři a půl roku do věznice s ostrahou.

Manželku Václava N. obžaloby zprostil. Podezření, že o věci od začátku věděla, zůstalo i po obsáhlému dokazování včetně odposlechů z jejích návštěv ve věznici jen v rovině spekulace, její kontakty s rodinou před přepadením nelze bez pochybností vyložit jako vytypovávání  vhodného okamžiku. O její účasti hovoří jen svědek David, spolupracující při vyšetřování případu s policií, a tento osamocený důkaz podle soudu k prokázání její spoluviny nestačí. Rozsudek není pravomocný.

Autor: Vladimír Majer

9.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 100 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče PRACOVNÍK/CE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH - PEČOVATEL/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE (počet odpracovaných hodin týdně dle dohody), Podrobnosti k rozsahu vykonávané práce:, 1) Práce o sobotách a nedělích dle dohody v minimálním rozsahu 7 hodin týdně (možné i 1x za 14 dní), v maximálním rozsahu 30 hodin týdně)., , Vzdělání, znalosti, zkušenosti, 1) řidičský průkaz "B" - aktivní řidič , 2) kurz Pracovníka v sociálních službách výhodou, , Popis služby a jejího provozu, 1) pečovatelská služba je poskytována v domácím prostředí klientů, zahrnuje péči o seniory, zdravotně postižené a nemocné osoby (pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při osobní hygieně, poskytnutí stravy, zajištění chodu domácnosti a zprostředkování kontaktu se společenským prostředím),, 2) provozní doba služby je od 7:30 do 22:00 každý den v týdnu,, 3) pečovatelky se střídají v dopoledním (7:30 - 15:00) a odpoledním (14:30 - 22:00) provozu. Odpolední provoz připadne na pečovatelku cca 1x za 4 týdny. Pracovní den činí 7 pracovních hodin. 1x za 14 dní pečovatelka vykonává práci o víkendu (sobota nebo neděle, dopolední nebo odpolední provoz)., 4) Služební vozidlo., , Schopnosti a dovednosti, 1) předpoklady pro práci s lidmi, dobré komunikační dovednosti, 2) schopnost samostatné i týmové práce, 3) spolehlivost, zodpovědnost;, 4) fyzická zdatnost - práce i s těžce zdravotně postiženými osobami a imobilními klienty, , Postup výběrového řízení, 1) Telefonické kontaktování personální pracovnice: Mgr. Hana Zemanová, 731 598 968 a dohodnutí dalšího postupu v době od 8:00 do 12:00 hod. (pondělí - pátek). Pracoviště: Oblastní charita písek, Bakaláře, č.p. 43, 397 01 Písek 1. Informace: Hana Zemanová, +420 731 598 968.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 80 Kč

Prodavači stavebnin a příbuzného materiálu PRODEJ STAVEBNÍCH HMOT (SYPKÝCH MATERIÁLŮ). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE (po dohodě možnost zaměstnání i na pracovní poměr), - jedná se o fyzicky nenáročnou práci vhodnou i pro seniory nebo studenty, - zaměstnání na dobu určitou s možností prodloužení, - pracoviště Písek - Nádraží (vedle OD Tesco), - pracovní doba - 1 směna 7:00 - 15:30 hod., - prodej sypkých stavebních materiálů, Kontakt: Petr Vavřík , tel.: 727 880 140, e-mail: symatrans@seznam.cz. Pracoviště: Ing. marie junková - symatrans, U Nádraží, 397 01 Písek 1. Informace: Petr Vavřík, +420 727 880 140.

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Seřizovač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Popis pracovní pozice, * seřizování automatických lisů , * obsluha automatických lisů , * najíždění nové výroby, , Požadujeme, * praxe se seřizováním automatických lisů VÝHODOU (uchazeče s předpoklady zaškolíme) , * vyučení v oboru mechanik-seřizovač VÝHODOU , * práce na 3 směny , * znalost technické dokumentace. Pracoviště: Interplex precision engineering czech republic s.r.o., Za Pazdernou, č.p. 1531, 397 01 Písek 1. Informace: Jana Hanesová, +420 382 474 022.

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci výrobků a zařízení OPERÁTOR/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce v elektrotechnické výrobě., Pracovní doba: 1 směna 6:00-14:30 hod. nebo 7:00 - 15:30 hod. , Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení., Nástupní mzda 15.000,- Kč., Vyučení nebo praxe v elektrotechnické výrobě výhodou. , Vzhledem k charakteru práce jsou pracovní místa vhodnější pro ženy., Nabízíme: stravenky, dovolenou navíc (5dní), , První kontakt na tel. 382 215 415 - domluvit si schůzku; e-mail: lukes@cz.pikatron.de.. Pracoviště: Pikatron cz s.r.o.., Dukelská, č.p. 423, 397 01 Písek 1. Informace: Jiří Lukeš, +420 382 215 415,777 710 420.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Manželé Šídlovi z Vodňan sbírají panenky a kočárky. Na jejich výstavě najdete i jiné hračky nebo kolíbky. Třeba tu, v níž byly kolíbány  čtyři generace dětí Šídlových.
11

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Manželé doma shromažďují pět set panenek

Dynamo hostilo Baník Sokolov.
16

Dynamo už zase umí vítězit

U Blažejovic zemřel motorkář

Prachaticko - Tragicky skončil střet motorky s osobním autem v neděli odpoledne u Blažejovic.

Léto za dveřmi a s ním pohoda a žízeň

Jižní Čechy - Téměř letní počasí zaplnilo předzahrádky, na stolech se začínají vedle piva objevovat i nejrůznější alkoholické míchané nápoje a do večerních hodin posedávají známí i přátelé i na domácích teráskách a zahradách.

Divadélko bez opony se představí v domě kultury se hrou Ať žijí duchové

Milevsko – Na čtvrtek 26. dubna se mohou těšit příznivci dětského divadla.

Spolužáci mi občas říkají Robocop

Jindřichův Hradec – „Ty jsi tak trochu jako Robocop, ne?“ ptali se prý spolužáci Jonáše Kešnara ve chvíli, kdy se jim ukázal se svou novou elektronickou protézou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT