VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Případ loupeže sbírky vltavínů

České Budějovice - Jedním z dvojice pachatelů byl policista. Soud jim uložil šest let a čtyři a půl roku vězení

9.7.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Na svědkovi, jemuž loni 14. února uloupili nejméně 1380 vltavínů o váze přes devět a půl kilogramu a 33 tektiků o hmotnosti 1350 gramů, byla při výpovědi v červnu před Okresním soudem v Č. Budějovicích stále patrná trpkost. Od té doby, kdy s otcem kameny převzali zpátky od policie, se prý na ně ani nepodíval; tak byl zhnusen tím, co se stalo.

Vltavíny, které mu ukradli, shromáždil za třicet let. Měl je ve sklepě pod zámkem, kde za války schovávali obilí, ale i volně jinde po domě, v hrníčkách, v sáčcích. V den loupeže byl na burze na Havaji.

Petr P. (26) a Václav N. (28) tehdy po deváté hodině otevřeným oknem vnikli do domku. Petr P. přinutil pohrůžkou  zbraní 76letou matku sběratele lehnout si. Spoutal ji, přelepil jí oči a ústa páskou a s N. prohledali dům. Odnesli zmíněné množství kamenů.

Jejich cenu znalec určil na nejméně 478 780 korun. Vysvětlil, že v této komoditě neexistují ceníky, hodnotu určuje poptávka a cena na burzách. Zmínil, že společnost těžící vltavíny průmyslově vrhla na trh kvanta kamenů, a výrazně tak srazila ceny.

Muži čin doznali. Vymyslel jej Václav N., který o vltavínech v domě věděl – jeho manželka patřila k rodině poškozených. K akci přesvědčil známého Petra P., policistu, o kterém věděl, že má finanční problémy. Jak se ukázalo, pro krádež vltavínů se předtím pokoušel získat dvakrát jiné kumpány, ti mu ale odmítli.
Toho dne v domě podle jeho zjištění neměl nikdo být, ale  zjistili, že v něm zůstala babička. Protože ta by N. poznala, do domu měl vejít P., ženu znehybnit a zalepit jí oči. Pak vešel i on. Ve sklepě společně vybrali vltavíny a on je uložil u své známé. Pak 14. března nastoupil výkon trestu.

Petr P. potvrdil obtížnou finanční situaci vyvolanou prý matčinými dluhy. S nabídkou od N. vyřešit to krádeží vltavínů nakonec souhlasil. Spoluobviněný mu pak prý  hrozil újmou jeho rodině, kdyby si to na poslední chvíli rozmyslel či věc oznámil. To ale soud vyhodnotil jako účelové tvrzení.
Petr P. popsal, jak ženu spoutal a přelepil jí oči kobercovou páskou, jak posbírali vltavíny a odjeli. Kam Václav N. kameny uložil, nevěděl.

Z činu je obviněna i manželka Václava N. S loupeží nechce mít nic společného, prý se o ní dozvěděla asi čtrnáct dnů po ní od poškozených. Manžel se jí pak krátce před nástupem do výkonu trestu přiznal. Vypověděla, že při návštěvě ve vězení jí sdělil, že ho vydírá nějaký David, a aby mu poslala poštou 30 000 korun.

Přepadená vylíčila, jak po ní muž v kukle a s pistolí chtěl „kamínky". Musela dát ruce dozadu, spoutal ji a zalepil jí oči a ústa. Pak přišel ten druhý a povšimla si, že na něho pes neštěkal. Před odchodem jí jeden místo pout svázal ruce páskou. Když si je uvolnila, volala policii. Řekla, že se útoč᠆ník nechoval moc agresivně.

Klíčovým svědkem byl onen David. Uvedl, že mu N. na cele o přepadení detailně vyprávěl. On prý s takovým jednáním nesouhlasil, tak se rozhodl věc oznámit. Když N. vycítil, že se to spoluvězni nelíbí, nabízel mu za mlčení peníze. Ty pak skutečně přišly na adresu jeho sestry.

K tomu obhajoba upozorňovala na dopisy, které podle ní svědčí o tom, že David obviněného k poukázání peněz vydíral hrozbou oznámení policii. K roli tohoto svědka měla řadu otázek ke kriminalistům – proč prý byl vůbec umisťován na celu s Václavem N., jak to, že N. mohl poslat dopis sestře svědka, který pak ona předala policii, atd. Podle policistů byl David převezen do vazební věznice při vyšetřování jeho krádeží a on jim po čase sdělil, že se ocitl na cele s Václavem N., který mu o případu vltavínů vyprávěl. Sepsali o tom úřední záznam.  V žádném případě prý policie společný pobyt těch dvou neorganizovala a svědka nijak neinstruovala, i ten moták o zaslání peněz přinesla jeho sestra na policii údajně z vlastního rozhodnutí.

Okresní soud v Českých Budějovicích měl vinu obou mužů za prokázanou nejen jejich doznáním, ale i dalšími důkazy, především svědkem Davidem. Uvedl informace, které se mohl dozvědět jen od pachatele tohoto činu, který se pak snažil svou osudovou „výřečnost" napravit pokusem o uplacení tohoto svědka.

Uznal je vinnými zločinem loupeže a přečinem porušování domovní svobody. Pětkrát trestanému Václavu N. uložil šest let, dosud bezúhonnému Petrovi P. čtyři a půl roku do věznice s ostrahou.

Manželku Václava N. obžaloby zprostil. Podezření, že o věci od začátku věděla, zůstalo i po obsáhlému dokazování včetně odposlechů z jejích návštěv ve věznici jen v rovině spekulace, její kontakty s rodinou před přepadením nelze bez pochybností vyložit jako vytypovávání  vhodného okamžiku. O její účasti hovoří jen svědek David, spolupracující při vyšetřování případu s policií, a tento osamocený důkaz podle soudu k prokázání její spoluviny nestačí. Rozsudek není pravomocný.

Autor: Vladimír Majer

9.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 17 500 Kč

Odborní pracovníci v oblasti sociální práce PRACOVNÍK/ICE S DĚTMI PŘEDŠKOLNÍHO A ŠKOLNÍHO VĚKU. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zaměstnání na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení. Možný nižší úvazek., Místo výkonu práce: Purkratice nebo Svatoplukova, Náplň práce: práce s dětmi předškolního věku: příprava na vstup do školy, volnočasové aktivity; práce s, dětmi školního věku: doučování, volnočasové aktivity; děti pocházejí ze sociálně vyloučených rodin, Kurz pracovníka v sociálních službách výhodou., Nabízíme: 5 týdnů dovolené, stravenky, Průběh výběrového řízení: Zájemce o pracovní pozici zašle životopis na adresu pisek@nadeje.cz, nejpozději. Na základě posouzení životopisu budou vybraní uchazeči pozváni na ústní, pohovor, Informace podává: Hana Šefránková, e-mail: vednab.pisek@nadeje.cz. Pracoviště: Naděje - pracoviště purkratice, Ke Statku, č.p. 1, 397 01 Písek 1. Informace: Hana Šefránková, .

Gastronomie - Gastronomie Obsluha v zařízeních rychlého 12 200 Kč

Obsluha v zařízeních rychlého občerstvení OBSLUHA V RYCHLÉM OBČERSTVENÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: CIZ, Náplň práce: příprava jídla v rychlém občerstvení (kebab), Požadujeme: spolehlivost, komunikativnost, zdravotní způsobilost, Potravinářský průkaz podmínkou, Pracovní doba: 2 směny dle rozpisu Po - Čt 9:00 - 0:30 hod, Pá - So 9:00 - 4:30 hod., Ne 10:00 0:30 hod.. Pracoviště: Abu business s.r.o. - pracoviště, třída Národní svobody, č.p. 31, 397 01 Písek 1. Informace: Lenka Petrášková, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 500 Kč

Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů OPERÁTOR/KA VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: CIZ, Náplň práce: montáž dílů, obsluha výrobních strojů (lisů), vizuální kontrola dílů., Požadavky: manuální zručnost, dobrý zdravotní stav, fyzická zdatnost, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, stravenky, zajištěné ubytování., Vhodné i pro absolventy., První kontakt: pí. Markéta Soukupová tel. 606 774 081, email: marketa.soukupova@agenturatriangle.cz nebo osobně na pobočce agentury: Velké náměstí 27/19, Písek - (budova Komerční banky - 2. patro), Zájemci se mohou dostavit na výběrové řízení dne 18. 7. 2018 v 9:00 hod. na ÚP Písek, 5. patro, číslo dveří 601.. Pracoviště: Triangle recruitment cz s. r. o. - pracoviště písek, za pazdernou, Za Pazdernou, č.p. 1531, 397 01 Písek 1. Informace: Markéta Soukupová, +420 606 774 081.

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 800 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení DĚLNÍK/ DĚLNICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20800 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hlavní povinnosti, :- obsluha výrobních strojů dle pracovních instrukcí, - manipulace a ukládání vyrobených dílů a komponentů, - kontrola kvality hotových výrobků , - udržovat stroje, zařízení a pracoviště v čistotě, - neustálé dodržování stanovených norem BOZP., Požadujeme:, - schopnost pracovat jako člen týmu, , - manuální zručnost a fyzickou zdatnost, - práce vhodná pro muže i ženy, - schopnost posuzovat výrobní a kvalitativní parametry, , - praxi v automobilovém průmyslu, slévárenství, práce s kovem (hliník), montáž, práce s plasty - výhodou , , Nabízíme:, - smlouvu na dobu neurčitou, - zaměstnání na hlavní pracovní poměr (kmenový zaměstnanec), - platový růst, , Zájemci mohou poslat CV na e-mail: job@aisin.co.cz nebo přijít osobně na vrátnici společnosti, kde jsou k dispozici osobní dotazníky. Dotazník je možné vyplnit na místě, případně si jej vyplnit doma a přinést nebo odeslat na adresu společnosti poštou., Kontakt: Lenka Šafránková, tel.: 606 609 192, e-mail: job@aisin.co.cz. Pracoviště: Aisin europe manufacturing czech s.r.o., Čížovská, č.p. 456, 397 01 Písek 1. Informace: Lenka Šafránková, +420 606 609 192.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Setkání na vlastecké návsi. Foto: Jana Pišingerová

Setkání na vlastecké návsi se vydařilo

Pouť u kostelíka svaté Rozálie. Foto: Klára Černá
8

Kostelík svaté Rozálie oživila pouť

Ples růží zakončil oblíbenou letní taneční školu

Písek - Plesová sezóna sice již dávno skončila, ale v pátek odpoledne se v místním kulturním domě opět tancovalo. Konal se zde Ples růží, který zakončil 5. ročník velice oblíbené prázdninové akce pro děti - Letní taneční školu. A na pověry, že pátek 13. přináší smůlu, nikdo z dvaatřiceti dívek ve věku 6 - 13 let nevěřil.

Přepravky od piva a limonád zlákaly neznámého zloděje

Protivín - Šestatřicet přepravek s prázdnými lahvemi od piva a limonád ukradl neznámý zloděj ze skladu protivínské firmy v noci ze čtvrtka 12. na pátek 13. července.

Zlato z XTERRA Czech si odváží Ruben Ruzafa a Helena Karásková

Prachatice - Po dvouleté pauze se do jihočeských Prachatic vrátil světový podnik terénního triatlonu XTERRA Czech v režii otce a syna Pilouškových. Cenné tituly vybojoval fenomenální Španěl Ruben Ruzafa a česká hvězda Helena Karásková.

OBRAZEM: Po Vajgaru se proháněli draci

Jindřichův Hradec - První ročník Vajgarské saně, závodu dračích lodí, se odehrál v sobotu na rybníce Vajgar.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT