"Specifikem této akce, která je především zaměřená na rychlost, je to že místa, kde bude dopravní policie měřit, vybírají občané. Přitom se pochopitelně kontrolují osobní doklady, zda řidiči neřídí se zákazem řízení všech motorových vozidel a také zda nejsou ovlivněni návykovou látkou," vysvětlil za Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje mluvčí Milan Bajcura.

V rámci jižních Čech se do Speed maratonu zapojilo více jak 40 dopravních policistům. "Ti byli vybaveni laserovými měřiči rychlosti, a to jak instalovaných ve vozidlech, tak i v ručním provedení," upřesnil.

Alkohol, pásy i manipulace s telefonem

V průběhu čtvrtka na různých stanovištích zastavili a zkontrolovali celkem 437 motorových vozidel. "Bylo zjištěno 128 přestupků, z nichž v 97 případech se jednalo porušení nejvyšší povolené rychlosti, a to jak v obci, tak i mimo ně. Ve dvou případech požili řidiči před jízdou nebo během ní alkohol," upozornil Milan Bajcura.

Čtyři řidiči se před jízdou nepřipoutali, další čtyři provozovatele vozidel policisté načapali při telefonování za volantem a dokonce v osmi případech odhalili nevyhovující technický stav automobilů.

"Většinu ze zmíněných přestupků policisté vyřešili na místě uložením příkazu, tedy blokovou pokutou," dodal policejní mluvčí.

Nepřiměřená rychlost je podle Bajcury jedna z hlavních příčin dopravních nehod. "Denně kvůli porušování povolené rychlosti a bezohledné jízdě evidujeme desítky střetů. Dbejte zvýšené opatrnosti a nikdy nespoléhejte jen na technické vymoženosti vašich vozidel," připomněl.