Od rána vyslýchají obžalovaného inspektora Davida Knapíka z třeboňského obvodního oddělení, který slouží u policie od roku 2009. Ve službě tehdy zbraň použil poprvé. "Nikdy předtím jsem nepoužil ani varovný výstřel. Pouze jsem hrozil namířenou zbraní, například při pronásledování pachatele. Vždy uposlechli výzvu," řekl u soudu.

Zločin zabití: Jednání obviněného je podle obžaloby kvalifikováno jako zločin zabití a přečin zneužití pravomoci úřední osoby. Případem se zabývala i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), podle jejíž závěrů policista vystřelil na muže hned třikrát.

Na místo v srpnu 2020 vyjížděli s kolegou ke známé dvojici. Poškozená volala často kvůli šarvátkám s usmrceným.

Obžalovaný policista se cítí nevinný, nesouhlasí s kvalifikací skutku. "Toho člověka jsem zastřelil, ale necítím se vinný," uvedl na dotaz soudce Jaromíra Hájka.

Jak to popisuje policista

Policisté zaparkovali u chaty, poškozená se nacházela na terase. "Držela se za břicho a plakala. Všiml jsem si, že krvácí v intimních partiích, měla krev i na nohou. Ptal jsem se, jestli ji zbil. Řekla, že ne, že potratila," popisoval obžalovaný události předcházející výstřelu.

Pachatel k policistovi prý kráčel celý v černém. Na obličeji měl plynovou masku, proto policista zahodil pepřový sprej. Uznal, že nebude účelný. "Shora byl slyšet křik, žena byla hysterická. Muž se přibližoval a řval: Já vás rozsekám. Přidal i nějaké nadávky. Chtěl jsem zamezit přímému styku," řekl obžalovaný. Jak se pachatel blížil k policistovi, strhával prý ze sebe oděv, zahodil batoh, mikinu i tričko a šel proti obžalovanému do půl těla nahý jen v kraťasech.

Následoval výstřel

"Nabil jsem zbraň, zdvihl jsem ji, jsem přesvědčen, že jsem mířil dolů. Nechtěl jsem ho zasáhnout," dodal policista s tím, že byl ve stresu a šlo o obrannou střelbu. Následovaly policejní výzvy. "Chvíli zastavil. Zpozoroval jsem, že drží nějaký předmět, dál jsem křičel, ať to odhodí. Varoval jsem ho, že budu střílet. Odvětil: Tak si střílej. A rozběhl se," popisoval obžalovaný. Jeden výstřel podle něj měl jít dolů. "Nikdy jsem toho muže nezažil v takové agresi, vše se seběhlo rychle. Po prvním výstřelu pokračoval, udělal další krok a začal se kroutit, proto jsem střelil podruhé i potřetí. Ustupoval jsem, měl jsem pocit, že jsem ho nezasáhl," vykreslil obžalovaný svůj pohled na událost.

Stále mu připadalo, že protivník útočí. "Záda měl holá, měl jsem pocit, že jsem ho netrefil," dodal obžalovaný. Pak přišel jeho kolega, který se věnoval rozrušené přítelkyni. Spoutal pachatele a zahájil masáž srdce. "Chtěl bych říct, že toho lituji. Chtěl bych se omluvit všem pozůstalým. Rád bych ten zásah provedl jinak. Lituji ztráty lidského života," konstatoval.

Jednání je naplánované na dva dny, rozsudek tedy ve středu nepadne. Postupně budeme přinášet další informace přímo ze soudní síně.