Bývalý vedoucí píseckého dopravního inspektorátu (DI) David Hrach, který je podezřelý ze zneužití pravomoci veřejného činitele, si rozsudek vyslechne příští středu.

Týden na rozmyšlenou si ponechal soudce Martin Král. Státní zástupce Roman Tibitanzl si myslí, že Hrach je vinný, a požaduje pro něj podmínečný trest.
Ve středu odpoledne soud s obžalovaným Hrachem pokračoval druhým líčením.

Soudce Král vyslechl policistu Lubomíra Veselého a přečetl sedm svědeckých výpovědí. Byly mezi nimi i výpovědi V. Vaňáče a E. Vaňka.

Do řešení jejich dopravních přestupků měl expolicista David Hrach zasahovat. Případy se měly stát v květnu 2009 a v březnu letošního roku. David Hrach vinu odmítá a na svoji obhajobu také řekl, že se setkal s nevolí některých podřízených, kteří se s jeho funkcí vedoucího DI neztotožnili.

Podle státního zástupce Romana Tibitanzla se jak v přípravném řízení, tak před soudním řízením podařilo prokázat, že u případu V. Vaňáče se protiprávní jednání stalo tak, jak je uvedeno v obžalobě. „Jako rozhodující považuji svědeckou výpověď policisty Michálka a jeho kolegy Staníka,“ uvedl Tibitanzl.
Jak doplnil, i v druhém bodě obžaloby (případ přestupku E. Vaňka) se podle něj podařilo prokázat Hrachovu vinu. „Policista Staník uvedl, že řešil přestupek E. Vaňka a šel se zeptat, jak byl přestupek vyřešený, respektive, jak s ním bylo naloženo. Od obžalovaného mu bylo řečeno, že spisový materiál týkající se tohoto přestupku má u sebe a že je přestupce zájmová osoba PČR,“ řekl státní zástupce.

Podle Romana Tibitanzla se prokázalo Hrachovo protiprávní jednání i ve třetím bodě obžaloby. „V dubnu letošního roku vydal ústní telefonický pokyn Pavlu Staníkovi, aby neřešil přestupek v dopravě dosud neustanoveného řidiče,“ uvedl státní zástupce.

Soud s Davidem Hrachem, kterého v létě z funkce odvolal krajský policejní ředitel Radomír Heřman, bude pokračovat ve středu 8. prosince dopoledne.