U krajského soudu pokračuje od pondělí hlavní líčení se sedmnácti obžalovanými ze zločinného spolčení, kuplířství a obchodování s lidmi.
Koloman Mižigár (50) a spol. jsou viněni z toho, že v listopadu 2004 vytvořili společenství k organizování prostituce na trase Vimperk – Strážný a na vývoz dívek k prostituci do Norska a Dánska. Jedna byla nezletilá.

Podle obžaloby například 33letá Hana K. měla obviněným za deset let „vyšlapat“ na trase Vimperk – Strážný nejméně osmnáct milionů. Za osm měsíců v Norsku jim vydělala další tři miliony. Za Věru M. za necelé tři měsíce v Dánsku utržili 3,3 milionu.

Dva obžalovaní měli koupit za 10 000 Kč u pumpy 22letou dívku, kterou donutili násilím a pohrůžkami k prostituci u Řasnice, a to i v době těhotenství a krátce po porodu. Podobně kořistili i z dalších.

Další obvinění podle státní zástupkyně zjednali k prostituci na trase Vimperk – Strážný a v klubech v Řasnici děvče, které jim odevzdalo od konce roku 1999 do konce roku 2006 nejméně 12,3 milionu Jiný dostal z prostituce dalších dvou žen 7,2 milionu.

Dva obžalovaní měli omámit v Přerově dvě dívky a prodat je Mižigárovi. Prodána k prostituci byla i nezletilá vracející se z útěku do výchovného ústavu. (Podrobnosti Deník 12. listopadu.)

Dokazování

Na podzim byly kromě obžalovaných slyšeny i desítky svědkyň. Další jsou předvolány na nynější blok – jednomu z děvčat soud dokonce poslal zálohu na cestu k soudu.

V pondělí dopoledne se ale dvě ženy nedostavily. Jedna byla vypátrána ve Vídni, ale pozdější zásilky se vrátily jako nedoručené, pobyt druhé byl prověřován i u jejích příbuzných, ale nikdo o ní údajně nic neví.

Soud proto jejich svědectví o tom, za jakých podmínek prostituovaly u Strážného i v Norsku, četl z přípravného řízení. Čtrnáct obžalovaných požádalo o pokračování jednání v jejich nepřítomnosti a soud jim vyhověl.