Potřebují okamžitě peníze a k jejich získání si vybírají ty nejsnazší oběti – seniory.

Pod smyšlenými historkami se snaží vloudit do bytu a během chvilky často připraví majitele i o celoživotní úspory.

Tito podvodníci často působí sympatickým dojmem, ale mnohdy se jedná o narkomany a gamblery, kteří se nezastaví před ničím.

„Navštívila mě celkem milá žena, která přišla s tím, že mého syna srazilo auto. Žádala mě o pět tisíc korun. Když jsem zvedla telefon, abych si to ověřila, tak zlodějka utekla,“ líčí svou osobní zkušenost sedmaosmdesátiletá Božena Hajná z Domova seniorů u Hvízdala.

Po dvou dnech policisté podvodnici dopadli. Mezitím však dotyčná zlodějka podstatně změnila svůj vzhled a stihla okrást další dvě ženy.

Podobnou nemilou zkušenost má i další obyvatel zdejšího domova důchodců, pětaosmdesátiletý Karel Brabec. „Zazvonily u mě dvě podomní obchodnice, které mi nabízely ke koupi nějaké deky. Než jsem se stačil rozkoukat, tak mi ukradly ze šuplíku čtyři stovky,“ popisuje Brabec.

Případ neohlásil a za pár dní jej jedna z žen navštívila znovu. „Okamžitě jsem ji vyhodil ze dveří,“ říká důchodce.

Podobných případů bohužel stále neubývá. Pachateli této trestné činnosti bývají také často děti. „Před nedávnem jsme tady v Budějovicích dopadli čtrnáctiletého lupiče, který okrádal starší ženy a děti,“ říká policista Milan Smetana z obvodního oddělení ve Čtyřech Dvorech.

Povedený klouček okradl nejméně osm lidí a způsobil škodu bezmála 80 tisíc korun. „Potrestán ale nebude, protože ještě nedostal občanský průkaz,“ vysvětluje budějovická policejní mluvčí Regina Tupá.

Právě pro seniory připravili policisté řadu přednášek o tom, jak nejlépe předejít podobným případům.

Základním pravidlem, kterého by se měli starší lidé držet, je to, aby nepouštěli do bytu nikoho cizího a neuchovávali v bytě větší částky peněz. „Pokud máte jakékoliv podezření, že něco není v pořádku, ihned nám volejte,“ připomíná policista Milan Smetana.