Proč musela zemřít čtyřiatřicetiletá Naďa Kopáčková a její syn Derek? Tuto otázku si neustále kladou nejbližší příbuzní ženy, která i se svým dítětem zemřela ve středu 16. července při porodu ve strakonické nemocnici.

Pozůstalí se domnívají, že pochybení lékařů nastalo při porodu. „Naďa měla rodit císařským řezem. Měla problémy se srdcem, musela o tom mít záznam v těhotenské průkazce. Proč ji lékaři nechali tolik se namáhat a rodit takovou dobu?“ nepřestává se divit švagrová zemřelé Anna Hejlková.
Podle ní těhotná porodila až čtyřiadvacet hodin potom, co jí praskla plodová voda a sanita jí odvezla do nemocnice.

Proč žena rodila přirozeným způsobem a ne císařským řezem, je podle šéfa strakonické nemocnice Tomáše Fialy právě předmětem šetření. „Nevím, proč se tak stalo,“ poznamenal. Více se k celé situaci kvůli dalšímu vyšetřování odmítl vyjadřovat.

V úterý ale odvolal z postu primáře gynekologickoporodnického oddělení Jiřího Choda, který v den porodu vykonával příslužbu a k porodu byl přivolán.
Ten také k podrobnostem samotného případu nic říkat nechtěl. „Tento případ má rozměry antické tragédie v několika rovinách. V rovině rodiny zemřelé rodičky, v profesní rovině všech zúčastněných zdravotníků a v mé osobní rovině. Celá tato situace na mě těžce doléhá. Cítím obecnou odpovědnost z titulu primáře oddělení. Od konce minulého týdne se rozhoduji o odstoupení z funkce. Chtěl jsem to nejprve projednat s vedením nemocnice. To však svým razantním postupem moji rezignaci předešlo,“ uvedl ve svém vyjádření.

O tom, zda se na post primáře vrátí, prý musí rozhodnout předseda představenstva nemocnice Tomáš Fiala. „Sám jsem původně plánoval odchod z postu primáře a odchod do důchodu za dva roky. Je otázka, jak se šetření tohoto případu protáhne,“ dodal Jiří Chod. Zatím zůstává lékařem na gynekologicko–porodnickém oddělení.

Za celou dobu jeho více než čtyřicetileté praxe v motolské a strakonické nemocnici prý ještě nezažil, že by mu při porodu zemřely matka i dítě.
Podle švagrové Nadi Kopáčkové se ale nic takového stát nemuselo. „Lékaři měli sledovat její zdravotní stav. Na nemocnici jsme už v pátek podali trestní oznámení,“ uvedla Anna Hejlková.

Případem se zabývá policie. „Soudní pitva ale neurčila přesnou příčinu smrti u matky ani dítěte,“ zmínila se za strakonickou policii Hana Moltašová.
Z tohoto důvodu podle ní kriminalisté přibírají k případu nezávislého znalce z oboru gynekologie. Ten má zpracovat odborný posudek. „Než znalec vyjádří své stanovisko, může ale trvat měsíc až dva,“ podotkla včera Moltašová.

oprava

Upřesnění statistiky úmrtnosti

Strakonice/ Ve statistice uvedené v článku Strakonického deníku ze dne 23. července „Smrt matky a dítěte musí rozřešit expert“ byly chybně uvedeny údaje o úmrtnosti novorozenců a rodiček ve strakonické porodnici. U novorozenců došlo od roku 2000 k 20.7. 2008 ke třem úmrtím dětí do sedmi dnů po porodu. Všechny měly závažnou vrozenou vadu neslučitelnou se životem. Za tu dobu se narodilo 7028 novorozenců. Mrtvorozenost je zcela odlišná kategorie, kterou nelze směšovat s úmrtností novorozeneckou. Jde o odumření plodu ještě před porodem v různém stadiu těhotenství. Jde o případy, kdy rodička přichází s plodem, který už má vyhaslé srdeční ozvy. Tyto případy už nemohou porodníci ani při nejlepší péči ovlivnit. K poslednímu úmrtí novorozence při porodu a úmrtí matky v souvislosti s porodem došlo ve strakonické nemocnici v 80. letech.