Z vazební věznice na pražské Ruzyni v pondělí přivezla na hlavní přelíčení vězeňská stráž Romana Vlka, expolicistu obžalovaného ze série loupežných přepadení a útoku na veřejného činitele.

Do jednací síně Okresního soudu v Příbrami ho přišla podpořit přítelkyně a známí, ale přítomni byli i poškození.

Bývalý policista z oddělení v Čimelicích na Písecku je obžalován z ozbrojených přepadení čtyř benzinových pump, sázkové kanceláře a pobočky banky v jižních, středních a západních Čechách. Navíc se měl při zatýkání dopustit napadení člena policejní zásahové jednotky.

„Dal mi služební pistoli ke spánku a vyhrožoval, že když budu křičet, tak zmáčkne spoušť,“ vypověděla jedna ze svědkyň, která v době přepadení pracovala jako obsluha benzinové stanice.

Obžalovaný však takové tvrzení popřel a uvedl, že ve všech případech nebyl od pokladních v bezprostřední vzdálenosti a nikomu zbraní na hlavu nemířil.

„Velice se omlouvám všem, kterým jsem ublížil. Vím, že jsem udělal chybu a způsobil tak velké trápení i své rodině a přítelkyni,“ řekl soudu obviněný expolicista.

Přepadeným pokladním i majitelům zaslal Roman Vlk omluvný dopis.

Poškození uvádějí, že jim pachatel způsobil škodu ve výši od několika málo tisíc až po asi 35 tisíc korun. Obžalovaný všem dluh splatil až na jeden, v jehož případě nesouhlasí s výší uváděné částky, kterou měl ukrást.

Roman Vlk jako motiv svého jednání zmínil vysoké zadlužení, do kterého se dostal kvůli hraní automatů. V září roku 2006 měla dlužná částka dosahovat výše až 500 tisíc korun.

Již v přípravném řízení se policista ke spáchání trestných činů, až na menší výhrady, doznal. Pokud ho soud shledá vinným, hrozí mu za jeho činy trest do výše deseti let vězení. Soudní přelíčení bude ještě dále poračovat výslechem dalších svědků a obžalovaného.