Plyn, který dusí, křik a všude kolem vyděšený dav. Desítky kašlajících a slzících lidí, deroucích se po schodech nahoru na čerstvý vzduch.
Takhle to vypadalo v noci ze soboty na neděli v jihlavském hudebním klubu Edgar. Během koncertu punkových kapel zde totiž kdosi vhodil do klubu mezi návštěvníky slzotvorný granát.

Bylo krátce před půlnocí. „Zrovna jsme hráli, když granát vletěl do místnosti,“ říká pětatřicetiletý zpěvák kapely nazvané Jablko znetvořené lidským faktorem. Jméno svědka je Deníku známo.

„Nejprve jsem si myslel, že pustili mlhu, ale když jsem viděl potácejícího se zvukaře, řekl jsem si, co je to za blbost.“

Během chvilky si všichni uvědomili, že jde o život. „Panika, hrůza a děs. Nedalo se dýchat, všichni chtěli pryč,“ pokračuje zpěvák, který podobně jako jiní odnesl koncert zánětem spojivek.

„Připadal jsem si jako za první světové války, když se v zákopech válel a zabíjel plyn.“

Zaostřeno na nácky

Lidé se drali po schodech nahoru. Kdo nemohl, stoupal na židličky a barový pult, aby stál výš, než kam dosáhl bílý dým.

„Nebyl to obyčejný plyn, který můžete koupit třeba v Army shopu. Určitě šlo o nějakou policení patronu, a ty přece musejí být evidované,“ myslí si svědek.

Zpěvák říká, že pachatelé byli zřejmě neonacisté.

„Už před týdnem tu byl totiž jeden koncert, kam také kdosi podobnou patronu hodil. Naštěstí nevybuchla a pak se to nějak ututlalo.“
K akci se prý tehdy přihlásili členové hnutí, považované odborníky za neonacistické.

V sobotu v noci prý do klubu Edgar skutečně mířilo asi patnáct skinhedů. „Majitel klubu ale před nimi naštěstí stačil zavřít mříž. Tou pak prohodili plynovou patronu. Kdyby ji hodili přímo do sálu, mohli zde lidé v panice někoho ušlapat,“ pokračuje svědek události.

„Zřejmě si ti hlupáci ani neuvědomili, co všechno ta patrona může způsobit. Nemají v hlavě mozek a nevědí, co dělají.“

Svědek naopak chválí všechny, kteří na koncertu byli. Lidé si pomáhali a navzájem se podpírali a vytahovali ven na vzduch.

„Společně s ostatními se nám podařilo během patnácti minut zachránit všechny návštěvníky. Vytáhli jsme i našeho basáka. Kdyby ale třeba někdo opilý ležel pod stolem, tak by tam zůstal,“ dodal zpěvák.

Proč na ně někdo zaútočil, zpěvák neví. „Zpíváme sice taky proti fašistům a neonacistům, ale že by to byl důvod?“

Skupinku neznámých lidí, která hodila do klubu přes uzamčenou mříž slzotvorný granát, policie teď hledá.

„Za barem jsem patnáct let, ale podobný útok a hazard se životy lidí jsem zažil poprvé v životě,“ říká majitel klubu Edgar Pavel Kasnar.
Z útoku na klub obviňuje neonacisty. „Myslím, že to byl někdo z nich. Policie údajně mluvila se svědky, kteří je viděli,“ dodal Kasnar.

Lékaři bez masek

Okamžitě po explozi granátu se začal do klubu, kde zrovna i hrála jedna ze dvou hudebních skupin, šířit štiplavý dým. Na místo byli přivoláni i hasiči, kteří pomáhali s odvětráním objektu a jeho prohlídkou. „Sanitka přijela do tří minut, ale co to bylo platné, když neměli plynové masky,“ pokračuje zpěvák kapely. „Hasiči přijeli až asi za dvacet minut.“

Případem se hned začala zabývat policie.

„Útok na klub šetříme jako podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví,“ řekl vedoucí směny na krajském operačním středisku policie v Jihlavě Josef Švoma.

Kasnar upozorňuje, že nejde o obyčejné výtržnictví, ale o ohrožení lidí, kteří se v klubu bavili.

„Naštěstí si lidé zachovali chladnou hlavu. Pokud by tomu bylo naopak, mohlo dojít ke zraněním. Útočníci nemohli vědět, kolik je v klubu lidí a jak se dav zachová,“ dodává Kasnar.

„Doufám, že to policie vyšetří,“ doplňuje svědek. „Byl to teroristický čin, stejně jako když někdo unese letadlo. V ohrožení života bylo sedmdesát lidí. Když pachatel dostane osmičku, tedy osm let, snad už dají ostatní pokoj.“

Z návštěvní knihy klubu Edgar v Jihlavě (reakce na útok)
Díky
na místě zasahujícím policistům, hasičům, personálu clubu a všem kamarádům, kteří nám pomohli zlikvidovat následky sobotního útoku našich vypatlaných spoluobčanů
/////
dobrá práce se podařila partě asi organizátorů v sobotu při tom slzáků. odvedli nás všechny nahoru v největším klidu a nás i ze záchodů kam jsme zdrhli s kámoškou. Diky jen škoda koncíku-
Souhlas
Ríša a Cyril. Nejde o žádný boj. Jen pokus ublížit a otrávit ty, kdo se dokážou bavit. Říkal mi jeden kámoš: Podívej se na fotky z vašich akcí - samý vychechtaný lidi. Nediv se, že někoho serete.....

Autoři:

Radek Gális

Roman Martínek