Dva zloději, kteří se vypravili v noci do obchodu se smíšeným zbožím v Němčicích na Prachaticku, doplatili na svou drzost a nenasytnost. A hlavně na rychlou reakci obyvatelky obce, která si jich všimla.

„Když jsem venku uslyšela rány, vykoukla jsem z okna,“ vzpomíná na noc z 13. na 14. května sedmadvacetiletá Jindra Jánská z Němčic.

„Bylo krátce po jedenácté večer. Uviděla jsem venku dva muže, jak se dobývají do krámu nedaleko od našeho domu. Volala jsem na ně, ať toho hned nechají.“

Zloději si ale byli jisti sami sebou, nedbali jejího křiku a do obchodu se přesto vloupali.

Hlídka u dveří

„Hned jsem zavolala na policii,“ pokračuje Jánská. Než policisté přijeli, a bylo to prý během pouhých sedmi deseti minut, vyběhli zatím ven její manžel, bratr i otec.

„Vzali tyče a ještě spolu se sousedy drželi dveře, aby zloději z krámu neutekli,“ pokračuje Jánská.

„Bylo to ale příšerné. Třásla jsem se, měla jsem hrozný strach,“ přiznává žena.

Nikdo totiž nevěděl, zda nejsou zloději ozbrojeni. Člověk, zahnaný do kouta, se může bránit a je mu jedno, zda při tom druhému ublíží.
„Bylo to hrozné, ale byli jsme prostě odvážní,“ zlehčuje s úsměvem situaci Jánská.

Policisté, kteří na místo přijeli, tak měli při chytání zlodějů usnadněnou práci. A jejich společný úlovek stál za to.

„Jak totiž ukázalo vyšetřování, oba dopadení pachatelé mají na svědomí přes stovku krádeží,“ říká mluvčí prachatické Policie ČR Radka Sovová.
„Působili nejen na okrese Prachatice a České Budějovice, ale i na území Rakouska.“

Prachatičtí policisté ocenili odvahu a rychlou reakci ženy, která se postarala o jejich dopadení. „Jindra Jánská se zachovala příkladně,“ pokračuje Radka Sovová.

„Nejprve zavolala na Policii ČR a potom zalarmovala sousedy. Její rychlá reakce byla pro policii velmi cenná.“

Počínání Jindry Jánské ocenil i ředitel prachatické Policie ČR Roman Rypáček. Hned ve středu se s ní setkal, aby jí poděkoval. Kromě děkovného dopisu jí předal také květiny.

„Jak vyplývá z dlouhodobých statistických údajů, při majetkové trestné činnosti je často velmi obtížné pachatele dopadnout a usvědčit,“ pokračuje Radka Sovová.

„Proto moc děkujeme všem lidem, kteří svou všímavostí a rychlým zavoláním na policii přispívají k potírání této trestné činnosti,“ dodala na závěr policejní mluvčí.