Ze spáchání trestného činu podvodu a zneužití pravomoci veřejného činitele je podezřelý bývalý starosta obce Zvíkovské Podhradí Petr Lasovský. Ten zastával tuto funkci v minulém volebním období.

Policisté mu kladou za vinu, že od června roku 2001 do května 2002 bez projednání a schválení na zastupitelstvu, třikrát po sobě podepsal změny ve smlouvě o dílo s píseckou stavební firmou Stavholding, která v obci rekonstruovala venkovní koupaliště.

„Starosta nejen že bez vědomí zastupitelů souhlasil s posouváním termínů, ale rovněž podepsal navyšování rozpočtové částky ze strany firmy o konečných 1 003 046 korun,“ uvedla okresní policejní mluvčí Hana Moltašová. Ta odmítla uvést jméno podezřelého i poškozené obce, což ale pro redakci nebylo vzhledem k tahanicím kolem bazénu už v minulosti těžké zjistit.

Bývalý starosta je podezřelý, že způsobil škodu ve výši navýšené částky a překročil svoji pravomoc.

Firma Stavholding pracovala na rekonstrukci místního plaveckého areálu. Už od počátku se někteří zastupitelé pozastavovali nad špatnou kvalitou práce a současný starosta František Blažek, který byl tehdy zastupitelem, dokonce ze zastupitelstva odstoupil. Ne ale jen kvůli bazénu.

„Tehdy se jednalo také o parkoviště u hradu a jiné věci, se kterými jsem nesouhlasil. Proto jsem ze zastupitelstva odstoupil. O tom, že by starosta informoval zastupitele o změnách, neexistuje žádný zápis,“ uvedl Blažek.

„Myslím si, že pan Lasovský je nevinný a že je třeba před nějakými soudy věc pořádně vyšetřit,“ řekla jedna obyvatelka obce, která nechtěla uvést jméno.

Bývalý starosta Lasovský nebyl včera na pevné lince ani mobilním telefonu dostupný.