Nejdříve v Číměři dvě ženy, podle popisu tmavší pleti, kdy jedna měla odbarvené vlasy na blond, vlezly do odemk〜nutého domu. Ze šatní skříně v ložnici odcizily 180 000 korun schované pod prádlem a dalších 5000 našly v zásuvce. Vzaly i stovku z peněženky.
„Muž je uviděl, jak vycházejí ven, ale už nebyla šance, jak je zastavit,“ uvedla Hana Millerová z jindřichohradecké Policie ČR.
Událost je podobná jinému případu z Děbolína, kde dva pachatelé tvrdili, že jdou vyplatit přeplatek za elektřinu ve výši 1000 korun. Využili nepozornosti majitelky a z ložnice jí ukradli 75 000 korun.
„Žena neměla na rozměnění a vzdálila se pro peníze, což neuniklo podvodníkům, kteří zjistili, kde úspory má, a odcizili je.“
Policie varuje seniory před praktikami podomních prodejců i rádoby zástupců energetických, plynárenských či vodárenských společností. Pod záminkami se vetřou do bytu, poprosí o sklenku vody, ptají se na WC, a seniora pak okradou.
„Nejlepší je nepouštět neznámé lidi do bytu. Odbýt je tím, ať si to vyřídí se synem, dcerou, ať počkají na manžela. Chtít po nich i průkaz, kterým se musejí prokázat. A pokud do bytu vstoupí, rázně je vykázat,“ radí Millerová.
Připomíná, že tyto firmy všechny transakce uskutečňují prostřednictvím bankovních účtů.
V rámci prevence je navíc dobré, když občané o každé podezřelé návštěvě bez prodlení upozorní policii a zapamatují si co nejpřesnější popis.