S počtem 1201 dopravních nehod se v loňském roce okres zařadil na čvrté místo v Jihočeském kraji. Nejhůře na tom byl okres České Budějovice, následovaly Tábor a Jindřichův Hradec. Pro úplnost, lepší jsou okresy Strakonice, Pelhřimov, Prachatice a nejméně, 845 nehod, zaznamenali na Českokrumlovsku.

Dvanáct zemřelých na Písecku v roce 2007

„I když jsme vyšetřovali méně nehod než v roce 2006, kdy jich bylo 1225, horší situaci jsme zaznamenali v počtu zraněných a mrtvých. Ještě v prvním pololetí loňského roku to vpadalo, že budeme výrazně lepší, ale pak se situace rapidně zhoršila. Loni na silnicích písecka zemřelo dvanáct, těžce zraněno bylo 39 lehce 129 lidí. Předloni zemřelo osm, těžce se zranilo 19 a lehce 117 lidí,“ řekl vedoucí dopravního inspektorátu při OŘ PČR v Písku Petr Dušek.

Za nesprávným způsobem jízdy a takzvaně ostatními důvody se na třetím místě v příčinách dopravních nehod na Písecku stalo 156 nehod vlivem nepřiměřené rychlosti a stejný počet kolizí zavinilo nedání přednosti v jízdě. Pod vlivem alkoholu ale havarovalo nebo způsobilo dopravní nehodu loni 68, předloni 57 řidičů. Proč ten nárůst?

„Jsem přesvědčen, že chování řidičů je odrazem chování a stavu celé společnosti. Každý občan má plno špatných vzorů mezi našimi politiky a dalšími celebritami. Hrdinami doby se stávají ti, kteří pohrdají zákony, podvádí, kradou a ne ti, kteří se jim v tom snaží zabránit. Proč by pak neměli na stejně lehkou váhu brát předpisy i někteří řidiči, řekl Petr Dušek.

Nepozornost a přetížení řidičů

Jak dodal, velké procento nehod připadá na vrub nepozornosti a možnéhopřetížení řidičů, nejen profesionálních, ale i ostatních. „U těch, kteří zemřeli se to už nedovíme, ale u řady těžce zraněných víme, že je za jízdy postihl mikrospánek, nebo se snížila jejich pozornost tím, že mysleli usilovně na něco jivého, jen ne na vlastní řízení vozidla,“ dodal Dušek.