Na místě nehody na Dlouhé louce v Českých Budějovicích se Václav Vališ podle svých slov ocitl náhodou ve svém volnu, když se vracel z bowlingu s přáteli. „Viděl jsem nehodu, na místě jsem zůstal a všiml si pana Dvořáka, kterého znám. Poté jsem za ním šel, aby dal kolegům doklady," vypověděl před soudem Václav Vališ.

Podle žaloby měl Vališ zasahovat do vyšetřování nehody, nařídit policistům, aby zaznamenali negativní výsledek dechové zkoušky, a vyhrožovat jim vyhazovem. „Za celou dobu, co jsem byl vedoucím dopravního inspektorátu, nikdo vyhazov nedostal. Vždy jsem věci řešil domluvou," ohrazoval se před soudem Vališ.

Miroslav Dvořák včera popřel, že by Václava Vališe požádal o pomoc. „Objevil se u nehody, aniž bych to zaznamenal. Byl jsem otřesený a mnoho věcí jsem za tři roky již zapomněl," řekl Miroslav Dvořák. Možnost, že by za něj Václav Vališ udělal dechovou zkoušku na alkohol, před soudem vyloučil.

Václav Vališ měl podle žaloby také nabízet úplatek dvěma píseckým úředníkům Daně Martincové a Františku Rychlíkovi, aby ovlivnili řešení přestupku místostarosty Hluboké nad Vltavou Pavla Dlouhého. Ten měl jet u Písku rychlostí přes 150 km v hodině. Pavel Dlouhý ale ve středu před soudem řekl, že nejel rychleji než stovkou. Zástupce vedoucího z policejního oddělení jihočeského silničního dohledu Petr Petr to včera u soudu označil za nepravděpodobné. „Ten přístroj měří naprosto přesně. Není možné, aby ukazoval tak odlišnou hodnotu," řekl.

Soudce Martin Král líčení odročil na 1. srpna.