Skupina podobně smýšlejících mužů se sešla 27. července v Písku a trávila čas v různých restauračních zařízeních a barech. Zhruba hodinu a půl po půlnoci pak měla v Palackého sadech fyzicky napadnout několik mužů cizí státní příslušnosti. "Nejprve měli cizince pronásledovat. Ti se snažili zabránit napadení útěkem, agresoři je však dostihli," připomněla událost policejní mluvčí Kamila Čuřínová Ingrišová. Trojice mužů, v doprovodu nejméně dalších pěti osob, fyzicky napadla čtyři poškozené. Tři muži utrpěli drobná poranění, čtvrtý byl hospitalizován v nemocnici. Útočníci se při ataku maskovali kuklami přes obličej.

Případem se zabývali policisté píseckého obvodního oddělení, městští strážníci i kriminalisté, kteří si případ převzali.

Kriminalisté se prošetřováním události dostali až ke třem konkrétním osobám. Muže (1998, 1995 a 1999) v polovině srpna zadrželi a zahájili proti nim trestní stíhání pro trestné činy výtržnictví, násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ublížení na zdraví.

Vyšetřování okolností případu pokračovalo výslechy svědků, zajišťováním a vyhodnocováním důkazů, ztotožňováním dalších na místě přítomných osob a zjišťováním, zda se do útoků aktivně připojovali. Kriminalisté pracovali také s lékařskými zprávami a prováděli dalšími úkony trestního řízení.

"Vyšetřovatelka služby kriminální policie a vyšetřování v těchto dnech ukončila fázi vyšetřování a podala státnímu zastupitelství návrh na podání obžaloby třech obviněných mužů," doplnila policejní mluvčí.