Třem zdravotním sestrám a sanitáři způsobil sečná poranění, zranění jsou od neděle všichni v domácím ošetřování. Policisté muže zadrželi hned v pátek po útoku. ČTK o rozhodnutí o vazbě řekla mluvčí českobudějovického okresního soudu Markéta Bartizalová.

"Soud o vazbě rozhodl v neděli. Důvody byly vazba útěková a předstižná," uvedla. Znamená to, že obviněný by se podle rozhodnutí soudu na svobodě mohl vyhýbat úkonům spojeným s trestným řízením, případně by se mohl pokusit opakovat či dokonat trestný čin. Policie zatím nesdělila motiv útočníka.

Personál psychiatrie napadl útočník s mačetou.
Zranění z pátečního útoku mačetou v budějovické nemocnici se již zotavují doma

Muž byl návštěvníkem psychiatrického oddělení. Útočníka v pátek zpacifikovali členové personálu společně s příslušníky bezpečnostní agentury, nikdo z pacientů zraněn nebyl. Ředitel Nemocnice České Budějovice Michal Šnorek v prohlášení sdělil, že nemocnice jako takzvaný měkký cíl pravidelně trénuje řešení podobných útoků. Nácvik na psychiatrickém oddělení se naposledy konal loni v listopadu. Zranění zaměstnanci byli hospitalizováni, tři z nich opustili nemocnici do domácího léčení v sobotu, čtvrtý pak v neděli.

Podle serveru Blesk.cz muž útočil poté, co chtěl na psychiatrickém oddělení navštívit svou přítelkyni, ale personál mu to vzhledem jejímu stavu neumožnil. Útočník se pak na oddělení vrátil s mačetou, sanitáře zasáhl do hlavy a jednu ze sestřiček do ruky. Celkem zranil čtyři lidi.

Případy vážného napadení pacientů nebo personálu nemocnic jsou v ČR spíše ojedinělé. Nejtragičtější byla střelba v čekárně polikliniky ostravské fakultní nemocnice z 10. prosince 2019, kde 42letý střelec sedm lidí zabil a dva zranil. Později spáchal sebevraždu.