"Kriminalisté ze začátku pracovali s minimem informací, každý zjištěný poznatek, každou drobnost, která mohla s kauzou souviset, důkladně prověřovali, až se dostali ke konkrétnějším stopám, které dále vyhodnocovali," uvedla písecká policejní mluvčí Kamila Čuřínová Ingrišová.

Kriminalisté se při vyhodnocování zjištěných skutečností dostali nejprve k hrubému popisu vozidla, kterým podezřelý na místo památníku přijel. Rozborem různých poznatků a spoluprací s odborníky a specialisty se dopátrali až ke konkrétnímu vozu a podezřelému muži.

"Vyšetřovatelka služby kriminální policie v pátek 4. května proti mladému muži (1991) zahájila trestní stíhání, a to pro trestný čin výtržnictví. Mladík se měl na místě veřejnosti přístupném dopustit hrubé neslušnosti tím, že hanobil kulturní památku," doplnila Kamila Čuřínová Ingrišová.

Obviněný mladík s kriminalisty spolupracuje. V minulosti neměl se zákonem problémy. Svým činem chtěl dle svého vyjádření vyslovit nesouhlas s vynaložením státních finančních prostředků na výkup vepřína.

Šlo o čin recese, za kterým nebyl rasistický podtext.
Tímto způsobem protestu však naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu a čelí trestnímu stíhání.