VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když odměnu jednateli neschálí valná hromada

České Budějovice – V letech 2001 – 10 byl ing. T. H. jednatelem známé společnosti vyrábějící masné produkty. Podle poslední smlouvy z března 2007 mu náležela odměna 20 000 korun měsíčně hrubého.

14.4.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto: Foto: Deník/Miroslav Kucej

3. července 2008 dal druhý jednatel Z. M. mzdové a finanční účtárně pokyn, aby kolegovi H. proplatila zálohu na odměnu jednatele za rok 2008 ve výši  2,353.000 Kč, a téhož dne mu byly poukázány dva miliony. Podle uzávěrky a zprávy auditora hospodářský výsledek společnosti za rok 2008 představuje účetní ztrátu 4,790.346 Kč. Přitom v témže roce bylo do seznamu výrobků KLASA příslušného kraje zařazeno deset výrobků této společnosti.

Její společníci 1. prosince 2010 rozhodli, že se mimořádná odměna jednatele „ve výši 2,353.000 Kč hrubého" za rok 2008, uhrazená zálohově,  žalovanému nepřiznává. 4. ledna 2011 byl vyzván k vrácení této částky, ale to neučinil.

Společnost poté na něho podala žalobu o uhrazení.

Krajský soud v Č.Budějovicích 20. června 2011 žalobu zamítl.

Pracoval dobře

Konstatoval, že získání odborného ocenění pro deset výrobků žalobce v roce 2008 „jistě nebylo jednoduché" a svědčí to „o snaze žalovaného zvyšovat kvalitu výrobků žalobce, aby tyto byly lépe uplatnitelné na trhu". „Jistý vliv" na účetní ztrátu společnosti měla i počínající  hospodářské krize. Soud proto uzavřel, že si ing. H. počínal ve funkci jednatele žalobkyně jako řádný hospodář a úspěšně. O tom svědčí i zápis z valné hromady z 30. června 2009, neboť v něm vykázaná ztráta není přičítána na vrub žalovaného.

Podle soudu sporná odměna nebyla mezi stranami dohodnuta ve smlouvě o výkonu funkce, takže o jejím poskytnutí měla rozhodovat valná hromada žalobkyně, k čemuž nedošlo. Žalovanému tudíž nárok na odměnu 2,353.000 Kč nevznikl a z jeho strany došlo k bezdůvodnému obohacení, jež byl povinen vydat.

Soud ale přihlédl k tomu, že pokyn k vyplacení zálohy na odměnu dal Z. M., který  byl v rozhodné době též jedním ze dvou společníků žalobkyně s obchodním podílem 25 % (druhým společníkem byla společnost, v níž Z. M. byl předsedou dozorčí rady a do 6. ledna 2006 také jediným akcionářem, a předsedou představenstva jeho společnosti byl synovec Z. M.). ´Ten byl osobou ovládající žalobkyni s pozicí „tak silnou, že jeho úkon (…) fakticky podle názoru soudu nahrazuje rozhodnutí valné hromady žalobce". S přihlédnutím k úspěšné činnosti žalovaného jako jednatele žalobkyně minimálně ještě v následujícím roce 2009 a ke skutečnosti, že vydání bezdůvodného obohacení bylo vymáháno až po ukončení výkonu funkce jednatele žalovaným, by bylo vrácení odměny žalobkyni podle názoru soudu prvního stupně v rozporu se zásadami poctivého obchodního styku.

Má vracet

Vrchní soud v Praze rozsudek změnil a žalovanému exjednateli uložil povinnost uhradit společnosti dva miliony korun s příslušenstvím. Zamítnutí částky 353 000 potvrdil. Odvolací instance mínila, že žádná z okolností, jež vedly soud prvního stupně k zamítnutí žaloby, nebyla důvodem pro použití korektivu zásadami poctivého obchodního styku, jenž je výjimečným prostředkem ke zmírnění či odstranění tvrdosti zákona v situaci, ve které by se přiznání uplatněného nároku jevilo krajně nespravedlivým.

Připomněl ustanovení § 66 odst. 3 obchodního zákoníku, že s. r. o. .je oprávněna poskytovat nenároková plnění statutárnímu orgánu pouze se souhlasem valné hromady, nebo je-li plnění přiznáno ve smlouvě o výkonu funkce. Jinak může být poskytnuto jen jako záloha, jež musí být vrácena, není-li plnění následně aprobováno smlouvou o výkonu funkce nebo rozhodnutím valné hromady. Nárok v daném případě není promlčen, protože právní vztah mezi účastníky se řídí obchodním zákoníkem, kde je promlčecí doba čtyřletá.

Ing. H. podal dovolání k Nejvyššímu soudu ČR (NS). Namítá, že se odvolací soud nevypořádal s otázkou, zda lze jednání Z. M. posoudit de facto jako rozhodnutí valné hromady žalobkyně, splňující podmínky pro přiznání jakéhokoli plnění ve prospěch jednatele společnosti. Vrácení odměny by bylo v rozporu se zásadami poctivého obchodního styku a jako takové by nemělo požívat soudní ochrany. Důvod pro neposkytnutí plnění, protože výkon funkce zřejmě přispěl k nepříznivým hospodářským výsledkům společnosti, anebo při zaviněném porušení právní povinnosti v souvislosti s výkonem funkce, rovněž v dané věci není dán.

Proti nepřiznání nároku na 353 000 Kč se dovolala i společnost s tím, že ji musela odvést jako povinný odvod daně ze žalovaného. Její podání ale NS odmítl jako nepřípustné.

K dovolání ing. H. NS uvedl, že závěr odvolacího soudu, podle něhož se žalovaný na úkor žalobkyně bezdůvodně obohatil, je správný. Sporná odměna pro žalovaného nebyla schválena valnou hromadou a nebyla (a to ani následně) sjednána ve smlouvě o výkonu funkce.

Dovolání ing. H. proto NS odmítl.

Autor: Vladimír Majer

14.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 16 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech POKOJSKÁ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: MOŽNOST PRÁCE I NA DPP A DPČ, PP na dobu určitou - do konce září nebo do konce roku dle dohody., Náplň práce: úklidové práce na pokojích a veřejných prostorech hotelu., Pracovní doba: 7:00 - 15:00 hod., Nabízíme: UBYTOVÁNÍ ZDARMA, příspěvek na dopravu, stravování zdarma, wellness zdarma., První kontakt: Ing. Romana Hánková tel. 723 133 724 (mezi 9:00 - 20:00 hod.) nebo email: reditel@hotelzvikov.cz. Pracoviště: Arnyon s.r.o. - hotel zvíkov, 397 01 Písek 1. Informace: Romana Hánková, +420 723 133 724.

Informační technologie - Informační technologie Databázový specialista 20 000 Kč

Návrháři a správci databází Administrátor produktové databáze e-shopu. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do webového týmu hledáme administrátora databáze produktů pro e-shop. , , Náplň práce:, Aktualizace stávajících produktů a kategorizace zboží, Vkládání popisků a obrázků k novým produktům, Vyplňování parametrů u produktů, Optimalizace pro webové vyhledávače, Spolupráce při tvorbě dalších textů (blog, newsletter, sociální sítě), , , Požadavky:, Znalost práce na PC (základy HTML/CSS výhodou), Výborná znalost českého jazyka a alespoň základy AJ, Spolehlivost a důslednost, Zájem o fotografii nebo tvorbu videa výhodou, , Čeká vás práce v přátelském prostředí a zajímavé finanční ohodnocení., , Pokud máte zájem zúčastnit se vypsaného , výběrového řízení, zašlete nám na emailovou adresu volnamista@vseprotisk.cz Váš strukturovaný životopis.. Pracoviště: Vše pro tisk s.r.o., Čechova, č.p. 406, 397 01 Písek 1. Informace: , .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Klempíř 18 000 Kč

Klempíři (kromě stavebních) KLEMPÍŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: Provádí ruční a strojní zpracování a spojování tenkých plechů a zhotovuje z nich výrobky, " Obsluhuje a seřizuje jednoúčelové stroje a přípravky na výrobu potrubí, " Zhotovuje tvarové díly a jiné výrobky dle technické dokumentace, " Spolupracuje s TPV na stanovení technologie výroby atypických tvarových dílů, " Zhotovuje kruhové oblouky falcováním a bodováním , Požadujeme: Střední odborné vzdělání , Nabízíme: Zázemí stabilní a renomované společnosti, " Motivující finanční ohodnocení a práci na zajímavých projektech, " Týden dovolené navíc, " Závodní stravování, " Příspěvek na penzijní připojištění a dojíždění. Pracoviště: Zvvz machinery, a.s., Sažinova, č.p. 888, 399 01 Milevsko 1. Informace: Šárka Nováková, +420 382 552 858.

Výroba - Výroba Montážní dělník 8 000 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků MONTÁŽNÍ DĚLNÍK/DĚLNICE. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8000 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ZKRÁCENÝ ÚVAZEK, Nabízíme jednoduché kompletační práce v jednosměnném provozu - zkrácený úvazek 4-6hod/den, pracovní poměr je uzavřen na dobu určitou s možností prodloužení., Požadujeme:, Manuální zručnost, Pečlivost, spolehlivost, Vhodné pro absolventy, ženy po rodičovské dovolené i OZP., V případě Vašeho zájmu nás kontaktujte na tel. 737 236 353 nebo osobně po předchozí tel. domluvě na adrese: Sedláčkova 472, budova 104, Písek.. Pracoviště: Kiffinger a kopp s.r.o., Sedláčkova, č.p. 472, 397 01 Písek 1. Informace: Vendula Moravcová, +420 737 236 353.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 18.–19. srpna 2018

Až na vrcholky hor se 165 kily na zádech a neckyáda na suchu: videa víkendu

Na železničním přejezdu u Gigantu v Třeboni se srazilo osobní auto s vlakem. f
AKTUALIZOVÁNO
3

U Třeboně vjelo auto pod vlak

Řemeslná akce na mlýně Posečeno, sklizeno

Hoslovice – Navštívily jsme 18. srpna Hoslovický mlýn na akci ,,Posečeno, sklizeno…´´. Jde o tradiční řemeslnou akci, pečení chleba ve starobylé peci s ochutnávkou a řemeslný jarmark pro návštěvníky.

Folklorní festival v sobotu nabídl hlavní program

Písek - Mezinárodní folklorní festival pokračuje v Písku celý víkend. V sobotu 18. srpna se odehrála hlavní část programu.

Hokejisté Tábora mají v kapse první letní vítězství

Tábor – Již třetí přípravné utkání odehráli hokejisté druholigového Tábora. Po porážkách 3:7 v Havlíčkově Brodě a 6:7 po prodloužení na ledě Kobry Praha, se poprvé představili doma.

Nové dresy píseckým fotbalistům k radosti z výhry nepomohly

Písek - Česká fotbalová liga pokračovala 2. kolem, v jehož rámci se po úvodní porážce v Králově Dvoře Písečtí poprvé představili vlastním fanouškům. K Otavě přijel nepříjemný Benešov, v jehož táboře se před startem soutěže událo několik významných změn, ale na herní projev to, zdá se, velký vliv zatím nemá. Hosté si totiž z Písku odvezli dva body.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT