VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když odměnu jednateli neschálí valná hromada

České Budějovice – V letech 2001 – 10 byl ing. T. H. jednatelem známé společnosti vyrábějící masné produkty. Podle poslední smlouvy z března 2007 mu náležela odměna 20 000 korun měsíčně hrubého.

14.4.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto: Foto: Deník/Miroslav Kucej

3. července 2008 dal druhý jednatel Z. M. mzdové a finanční účtárně pokyn, aby kolegovi H. proplatila zálohu na odměnu jednatele za rok 2008 ve výši  2,353.000 Kč, a téhož dne mu byly poukázány dva miliony. Podle uzávěrky a zprávy auditora hospodářský výsledek společnosti za rok 2008 představuje účetní ztrátu 4,790.346 Kč. Přitom v témže roce bylo do seznamu výrobků KLASA příslušného kraje zařazeno deset výrobků této společnosti.

Její společníci 1. prosince 2010 rozhodli, že se mimořádná odměna jednatele „ve výši 2,353.000 Kč hrubého" za rok 2008, uhrazená zálohově,  žalovanému nepřiznává. 4. ledna 2011 byl vyzván k vrácení této částky, ale to neučinil.

Společnost poté na něho podala žalobu o uhrazení.

Krajský soud v Č.Budějovicích 20. června 2011 žalobu zamítl.

Pracoval dobře

Konstatoval, že získání odborného ocenění pro deset výrobků žalobce v roce 2008 „jistě nebylo jednoduché" a svědčí to „o snaze žalovaného zvyšovat kvalitu výrobků žalobce, aby tyto byly lépe uplatnitelné na trhu". „Jistý vliv" na účetní ztrátu společnosti měla i počínající  hospodářské krize. Soud proto uzavřel, že si ing. H. počínal ve funkci jednatele žalobkyně jako řádný hospodář a úspěšně. O tom svědčí i zápis z valné hromady z 30. června 2009, neboť v něm vykázaná ztráta není přičítána na vrub žalovaného.

Podle soudu sporná odměna nebyla mezi stranami dohodnuta ve smlouvě o výkonu funkce, takže o jejím poskytnutí měla rozhodovat valná hromada žalobkyně, k čemuž nedošlo. Žalovanému tudíž nárok na odměnu 2,353.000 Kč nevznikl a z jeho strany došlo k bezdůvodnému obohacení, jež byl povinen vydat.

Soud ale přihlédl k tomu, že pokyn k vyplacení zálohy na odměnu dal Z. M., který  byl v rozhodné době též jedním ze dvou společníků žalobkyně s obchodním podílem 25 % (druhým společníkem byla společnost, v níž Z. M. byl předsedou dozorčí rady a do 6. ledna 2006 také jediným akcionářem, a předsedou představenstva jeho společnosti byl synovec Z. M.). ´Ten byl osobou ovládající žalobkyni s pozicí „tak silnou, že jeho úkon (…) fakticky podle názoru soudu nahrazuje rozhodnutí valné hromady žalobce". S přihlédnutím k úspěšné činnosti žalovaného jako jednatele žalobkyně minimálně ještě v následujícím roce 2009 a ke skutečnosti, že vydání bezdůvodného obohacení bylo vymáháno až po ukončení výkonu funkce jednatele žalovaným, by bylo vrácení odměny žalobkyni podle názoru soudu prvního stupně v rozporu se zásadami poctivého obchodního styku.

Má vracet

Vrchní soud v Praze rozsudek změnil a žalovanému exjednateli uložil povinnost uhradit společnosti dva miliony korun s příslušenstvím. Zamítnutí částky 353 000 potvrdil. Odvolací instance mínila, že žádná z okolností, jež vedly soud prvního stupně k zamítnutí žaloby, nebyla důvodem pro použití korektivu zásadami poctivého obchodního styku, jenž je výjimečným prostředkem ke zmírnění či odstranění tvrdosti zákona v situaci, ve které by se přiznání uplatněného nároku jevilo krajně nespravedlivým.

Připomněl ustanovení § 66 odst. 3 obchodního zákoníku, že s. r. o. .je oprávněna poskytovat nenároková plnění statutárnímu orgánu pouze se souhlasem valné hromady, nebo je-li plnění přiznáno ve smlouvě o výkonu funkce. Jinak může být poskytnuto jen jako záloha, jež musí být vrácena, není-li plnění následně aprobováno smlouvou o výkonu funkce nebo rozhodnutím valné hromady. Nárok v daném případě není promlčen, protože právní vztah mezi účastníky se řídí obchodním zákoníkem, kde je promlčecí doba čtyřletá.

Ing. H. podal dovolání k Nejvyššímu soudu ČR (NS). Namítá, že se odvolací soud nevypořádal s otázkou, zda lze jednání Z. M. posoudit de facto jako rozhodnutí valné hromady žalobkyně, splňující podmínky pro přiznání jakéhokoli plnění ve prospěch jednatele společnosti. Vrácení odměny by bylo v rozporu se zásadami poctivého obchodního styku a jako takové by nemělo požívat soudní ochrany. Důvod pro neposkytnutí plnění, protože výkon funkce zřejmě přispěl k nepříznivým hospodářským výsledkům společnosti, anebo při zaviněném porušení právní povinnosti v souvislosti s výkonem funkce, rovněž v dané věci není dán.

Proti nepřiznání nároku na 353 000 Kč se dovolala i společnost s tím, že ji musela odvést jako povinný odvod daně ze žalovaného. Její podání ale NS odmítl jako nepřípustné.

K dovolání ing. H. NS uvedl, že závěr odvolacího soudu, podle něhož se žalovaný na úkor žalobkyně bezdůvodně obohatil, je správný. Sporná odměna pro žalovaného nebyla schválena valnou hromadou a nebyla (a to ani následně) sjednána ve smlouvě o výkonu funkce.

Dovolání ing. H. proto NS odmítl.

Autor: Vladimír Majer

14.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 19 250 Kč

Pracovníci v půjčovnách a ostatní pracovníci v oblasti prodeje jinde neuvedení PRACOVNÍK/CE PŘÍJMU ZBOŽÍ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19250 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba: dle rozpisu , Pracovní poměr na 1 rok s možností prodloužení., Znalost oboru, praxe v oboru vítána., Nabízíme: stravenky, 5 týdnů dovolené;, Kontakt: email: asistentkacz022@obi.cz nebo osobně na prodejně na informacích v době od 8:00 do 20:00 hod.. Pracoviště: Obi s.r.o.-pracoviště obi písek, U Nádraží, č.p. 2607, 397 01 Písek 1. Informace: Alena Kubíková, .

Služby - Služby Pracovníci pro ruční mytí vozidel, oken, 19 000 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků OBSLUHA PORTÁLOVÉ MYCÍ LINKY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pro nově otevírané mycí centrum v průmyslové zóně (Čížovská ulice) hledáme pracovníky:, VÝHRADNĚ PRO OZP (ČID 1. a 2. stupně), Náplň práce: příprava vozidel před vjezdem do mycí linky a předmytí, Pracovní doba: pondělí až neděle 7-13 hod; 13-20 hod. (7 dní práce, 7 dní volno), Místo je vhodné i pro ženy, Po zapracování možnost prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou., Požadujeme: slušné vystupování, spolehlivost, Kontakt: Petr Nimburský tel. 777 941 823, email: info-peli@seznam.cz, , Zájemci se mohou dostavit na informativní setkání 30. 5. 2018 v 9.30 hod. na ÚP Písek 5. patro č.dv. 601.. Pracoviště: Auto peli s.r.o.-mycí linka, Čížovská, 397 01 Písek 1. Informace: Petr Nimburský, +420 777 941 823.

Potravinářství - Potravinářství Pekař 15 000 Kč

Pekaři ZAMĚSTNANCI DO PEKAŘSKÉ VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce: výroba pekařských výrobků, Požadujeme: spolehlivost, Jedná se o noční směny., Informace na tel. 382 585 286.. Pracoviště: Pekařství u malých s.r.o., Náměstí svobody, č.p. 21, 398 43 Bernartice u Milevska. Informace: Marie Malá, +420 382 585 286.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 18 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Zástupce vedoucí prodejny maso, uzeniny, lahůdky - PÍSEK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Penny Marketu ve městě PÍSEK. , , Pracovní náplň: , • objednávání a příjem zboží pro prodejnu , • nábor prodavaček, jejich hodnocení a motivování , • celkové řízení chodu prodejny , • zodpovědnost za prezentaci zboží, čistotu prodejny a dodržování standardů , , Požadujeme: , • ideálně vyučení v oboru řezník nebo SŠ potravinářské technologie , • praxe v bourání a zpracování masa výhodou , • zkušenost s řízením menšího kolektivu , • znalost práce s PC , , Nabízíme: , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi , , V případě zájmu svůj životopis zašlete na alehka@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště písek, ul.obchodní, Obchodní, č.p. 2598, 397 01 Písek 1. Informace: Adéla Lehká, +420 416 856 107.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kačky pomáhají. Za šest let se díky nim vybralo na pomoc handicapovaným rovných 796 201 korun.

EXKLUZIVNĚ: Akce Pusť kačku bude letos pomáhat již posedmé

Majáles v Českých Budějovicích - úterý.
25

OBRAZEM: Majáles - den druhý

OBRAZEM: Motorkář se čelně střetl s protijedoucí Škodou Rapid

Kahov - Ke střetu motorky a osobního auta došlo v neděli večer v Kahově u Prachatic. Podle informací Martiny Joklové, mluvčí prachatické polici, je na vině srážky s největší pravděpodobností motorkář.

Chodník ve Velké bude mít nový povrch

Milevsko – Levý chodník ve Velké, místní části Milevska, ve směru od pohostinství k mostu opraví městská společnost Služby města Milevska. Na svém posledním jednání to schválili milevští radní.

Narodili se

Písek - V písecké porodnici se narodili:

Ve středu 23. května představíme děti z 15. MŠ Písek

Písecko - V unikátním projektu postupně Deník představil všechny prvňáčky z Písecka. Nyní na fotografiích najdete děti z mateřských škol.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT