Vojtěch P. (39) a Milan D. (41) z Příbrami jsou viněni z vloupání do zámku Orlíku 12. dubna 2010.

Dle státní zástupkyně kolem půl páté vylezli po přinesených hliníkových žebřících ze zámeckého parku na terasu. Rozbili sklo dveří, autogenem rozřízli mříž a v zámku vypáčili a vykopli dveře čtyř místností s exponáty.  Z vitrín sebrali mj. důstojnický kabátec kapitána arciérů Edmunda, důstojnický kord, dvě šavle, velkostuhu Řádu Černé orlice, Velkokříž Řádu Marie Terezie, Řád Zlatého rouna  a klíč komořího. Karlu Schwarzenbergovi tak měli způsobit škodu za 8 510 000 korun. Na zařízení napáchali škodu za 113 600 Kč. Když byli vyrušeni alarmem, utekli.

Oba obvinění pak s Viktorem P. (33) v noci na 14. prosinec 2010 měli podle obžaloby vniknout do obchodního domu Albert v Příbrami. Odstranili střešní krytinu, vypáčili pobití střechy a z půdy probourali strop zlatnictví. Pomocí brusky vnikli do trezoru a odcizili šperky v hodnotě 980 557 Kč a 16 632 korun. Rozbili vitrínu a odcizili hodinky v hodnotě 80 561 Kč. Celkově ukradli věci za 1 077 750 korun. Na zařízení prodejny nadělali škodu za 60 800. Kromě toho způsobili další škodu prolomením stropního obložení pekárny Albertu.

Vloupání do Orlíku oba obvinění popřeli. Vojtěch P. k jeho DNA na zajištěných věcech a k jeho pachové stopě na laně u žebříku na hradbě a na pákovkách na terase zámku řekl, že mohlo jít o jeho věci, které měl v Mirovicích ve volně přístupném domku. Byl mu opakovaně vykraden, což prý policii oznámil. S věcmi ze zámku prý nikdy do kontaktu nepřišel.

Jeho DNA a pachové stopy byly nalezeny i při šetření vloupání do klenotnictví. To doznal. V přípravném řízení vypovídal, že čin spáchal s Milanem D. Místo si předtím opakovaně prohlédli, na střechu se dostali po požárním žebříku. Díru ve stropě udělali v sobotu, v neděli se do prodejny spustili po přineseném laně.

Líčil, že na trezor se jejich bruska ukázala  být slabá, tak si v noci jeli půjčit výkonnější. V trezoru zlatnictví prý nebyla hotovost, zlato si rozdělili a prodávali v Safině. Každý měl z toho získat asi 380 000 korun. Vzali ještě hodinky, které pak  ale  i s taškou   propadly z půdy do pekárny.

Včera před soudem výpověď zásadně změnil. Vloupání údajně provedl sám. Jak se na místo dostala bratrova pachová stopa, nechápe. K výpovědi proti spoluobviněným prý byl prý donucen vyšetřovatelkou.
Milan D. popřel oba skutky. Vloupání do zámku  „směroval" na jistého Roberta R., který se mu prý snad deset let opakovaně zmiňoval, že by chtěl odtud něco ukrást, a jmenoval věci, které se pak opravdu ztratily. Také si od něho půjčil autogen, který mu měl vrátit  v červnu 2010. K jeho žádosti mu taky dal kontakt na pana S. Toho se pak zeptal, jestli nemá prsty v tom Orlíku, a on mu prý řekl, že to stálo za houby a ať se nestará. Kde viděl meč, k tomu se odmítl vyjádřit.
Nevloupal se prý ani do Alberta. S Vojtěchem P. se stýkali často, vozil ho autem, je možné, že u něho zanechal pachovou stopu. Tu noc prý byl ve vinárně. Na datum si vzpomněl, protože za pár dnů, kdy zpráva o vloupání byla v televizi, onen Robert R. prý chtěl od něho koupit čtvrt kilo zlata.

Včera prohlásil, že je to vykonstruovaný případ ušitý jemu na míru. Vyšetřovatelka podle něho důkazy manipulovala. „Státní zástupkyně uvěřila policejnímu informátorovi a než aby hledala pravdu, zaměřila se na mne," shrnul.
Viktor P., ke včerejšímu hlavnímu líčení  eskortovaný z výkonu trestu 15 měsíců, krádež v Albertu taky popřel, jeho pachové stopy na trezoru si neumí vysvětlit, když prý tam přece vůbec nebyl. K vloupání na zámek řekl jenom, že mu jistý Stanislav S. jednou přinesl pruhy červenozlaté látky a chtěl, aby z nich vypáral nějaké kovové nitě, že je to pro něho moc pracné. Tak je páral, ukládal do pytlíků a dal mu je za pervitin. Později mu prý pan S. přivezl ještě nějaké kamínky.

I tento obžalovaný řekl, že komisařka po něm chtěla, aby vypovídal proti bratrovi a Milanu D.  Slibovala mu prý, že by pak šel po půlce trestu domů…
Hlavní líčení bylo odročeno. Soud chce předvolat i k návrhům obhajoby celou řadu svědků.