Její pracovníci a příslušníci jihočeské zásahové jednotky začátkem roku pozatýkali čtyři 
dealery z Kaplicka a Budějovicka, kteří představovali významný zdroj metamfetaminu (pervitinu) a marihuany pro uživatele z Lince a menších obcí v okolí. Policie je sledovala několik měsíců. Mluvčí NPC Barbora Kudláčková našemu Deníku řekla, že mezi zadrženými jsou tři Češi a Makedonec. Jednomu je kolem 60 let, zbývajícím třem mezi 20 – 30 lety. Jejich odběrateli byli hlavně občané bývalé Jugoslávie a Turci. Ti pak drogy dále distribuovali mezi koncové zákazníky. Rakouští policisté v souvislosti s touto operací zadrželi další dvě podezřelé osoby. Tento počet však zřejmě není konečný. Případ totiž stále není oficiálně ukončený a policie podniká nová opatření. Dá se tedy předpokládat, že dojde k zadržení a obvinění dalších pachatelů.

„Během prověřování se policistům podařilo zadokumentovat desítky případů," zmínila mluvčí Kudláčková 
a dodala, že vyšetřovatelé pachatelům zatím prokázali prodej nejméně tři čtvrtě kila pervitinu a 8,5 kilogramu marihuany. Cena takového množství na černém trhu se pohybuje v řádech milionů korun. K dopravení návykových látek za hranice používali obvinění kurýrní osobní vozidla 
a počínali si opatrně. Nepřeváželi totiž větší množství najednou, ale vždy pouze několik desítek gramů. Pro své maximální bezpečí navíc volili důmyslné úkryty. „V průběhu akce byl zadržen jeden z pachatelů při převozu metamfetaminu. Látku měl ukrytou vysoce konspirativním způsobem, a to v obou předních světlometech vozidla. Při následných domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor bylo kromě nejrůznějšího důkazního materiálu zajištěno i vozidlo Audi A8, které bylo pachateli taktéž využíváno k převozu zakázaných látek," popsala Barbora Kudláčková.

Šéf NPC Jakub Frydrych doplnil, že vývoz takového množství zakázaných návykových látek do sousedních zemí bohužel není ojedinělý. Česká republika se již dlouhodobě potýká se stále zvyšujícím se množstvím vyprodukovaného metamfetaminu. Může za to i narůstající zájem ze strany zahraničních narkomanů.

„Produkce a obchod jsou rozprostřeny po celém území republiky, přičemž nejvýrazněji jsou zastoupeny právě 
v příhraničních oblastech 
se Spolkovou republikou Německo a Rakouskem, kde 
se projevuje stále vzrůstající poptávka uživatelů z těchto zemí," potvrdil neradostnou bilanci plukovník Frydrych.

Jeden z posledních velkých případů na jihu Čech řešili pracovníci NPC v létě loňského roku. Tehdy zadrželi šest Vietnamců z tržnice v Kaplici a zjistili u nich více než kilogram vysoce kvalitního pervitinu za zhruba dva miliony korun, větší množství padělků různého zboží, podezřelou hotovost ve výši 41 tisíc euro
a krystalickou močovinu, tedy speciální látku k ředění drog. Také oni prodávali pervitin občanům Rakouska a ti jej pak distribuovali mezi koncové zákazníky.

„Vietnamské tržnice stále představují zásadní článek příhraničního obchodu s pervitinem," řekl v září našemu Deníku ředitel NPC Jakub Frydrych.