Jak jsme již informovali dříve, obžalovaný si loni 6. prosince kolem jedné hodiny v noci vyhlédl na ulici tehdy 18letou studentku Barboru K. z krajského města. Tajně ji sledoval domů. Když chtěla odemknout, zezadu k ní přiskočil, dal jí nůž pod krk a druhou rukou zakryl ústa, aby nemohla křičet. Pak dívku násilím dotáhl naproti přes ulici, kde ji poprvé znásilnil. Následně přinutil poškozenou, aby šla k němu domů do Rožnova. Aby eliminoval možnost setkání s náhodnými svědky, šli kolem Malše, kde ji znásilnil podruhé.

K dalším sexuálním útokům pak docházelo v bytě obžalovaného, kde držel poškozenou zamčenou ve svém pokoji do osmi hodin do rána. Poté ji konečně propustil, ovšem s výhrůžkou, že ji zabije, pokud by řekla, co se stalo. Mimo to jí odcizil z peněženky 200 korun, i když chvíli předtím dostal za jinou krádež podmínku a byl ve zkušební době.

Poškozená utrpěla těžkou posttraumatickou stresovou poruchu a z útoku se do současné doby zcela nevzpamatovala. Sám Štěpán Horník motiv svého brutálního jednání nevysvětlil. Vysvětluje to tím, že byl podnapilý a měl prý takzvané okno. Znalci u něj nezjistili jakoukoliv duševní poruchu nebo sexuální deviaci. Za své jednání je tak plně zodpovědný. „Chci se doznat 
k tomu, že první styk byl znásilnění, i ten druhý u řeky. 
U nás doma to ale bylo dobrovolné. Ptal jsem se jí, zda mám použít kondom a ona se smála a říkala, že ne, že bere prášky," předložil soudu svou verzi událostí.

„Dal bych jí peníze"

Při předchozím jednání přitom tvrdil, že podle něj bylo všechno dobrovolné. Kdyby tomu tak nebylo, dívka podle něj přece mohla volat o pomoc. A to neudělala. Svá absurdní tvrzení pak korunoval výrokem, že poškozenou (kterou do té doby nikdy neviděl) považoval za prostitutku, a jako takové by jí ráno klidně dal i tisíc korun, kdyby si řekla.

Právě způsob, jakým se obžalovaný o poškozené vyjadřoval, byl jedním z rozhodujících faktorů při rozhodování o vině a trestu. Předseda senátu Ondřej Vítů při odůvodňování rozsudku zmínil, že soud má skutky za bezpečně prokázané. „Poškozenou považujeme za věrohodnou, v její výpovědi jsme neshledali podstatné rozpory. Soudu zcela uniká motiv, jaký by měla mít k tomu, aby si takovou věc vymyslela," zmínil předseda senátu.

Obžalovaný útočil na poškozenou se zbraní a způsobil jí při tom těžkou újmu na zdraví v podobě posttraumatické stresové poruchy. Byl tedy stíhán v nejpřísnějším odstavci znásilnění a hrozilo mu pět až 12 let vězení. Uložený devítiletý trest je mírně nad polovinou sazby. Přitěžujícími okolnostmi pro jeho uložení bylo porušení předchozí podmínky za krádež, dva dřívější záznamy za násilné jednání. Za polehčující okolnosti označil senát alespoň částečné doznání a projevenou lítost. A v neposlední řadě i to, že obžalovaný netlačil svého právního zástupce do agresivního a konfrontačního výslechu poškozené. „Každopádně je mi líto, co se stalo. Čekám od vás adekvátní výši trestu. Kdybych mohl, vrátil bych to zpět. Stejně jako to, že jsem o ní prohlásil, že ji beru jako prostitutku," řekl Štěpán Horník v závěrečné řeči.

Jeho obhájce Antonín Menzel ve svém závěrečném návrhu poukázal na skutečnost, že projednávaný skutek byl v životě klienta naprostým excesem. Svou roli zde mohla sehrát intoxikace alkoholem, který slovy advokáta dělá z obžalovaného neřízenou střelu. „Je nepochybné, že pan obžalovaný se projednávaného skutku alespoň v některých jeho částech dopustil. Jde o nesporně zavrženíhodné jednání. Obžalovaný se však k němu doznal a projevil i určitou míru účinné lítosti. Znalec potvrdil, že jeho pobyt 
na svobodě není nebezpečný," přimlouval se obhájce a navrhl potrestat obžalovaného dle mírnějšího odstavce při spodní hranici sazby od dvou do deseti let.

Státní zástupkyně Dagmar Šimáková navrhovala trest 
v polovině sazby od pěti do 12 let. Tedy kolem 8,5 roku. „Obžalovaný zaútočil na právo každého člověka, aby se svobodně rozhodoval o svém sexuálním životě. Naděje na nápravu podle znalců existuje," zmínila žalobkyně. Rozsudek není pravomocný, strany si ponechaly lhůtu pro případné podání odvolání k Vrchnímu soudu v Praze.

Čtěte také: Kdysi málem zabíjel. Teď stojí u soudu za brutální znásilnění