VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budějovický měšťanský pivovar neuspěl s ochranou pojmu Budweiser

České Budějovice – Pře budějovických pivovarů o ochranné známky pokračovala dalším dějstvím. Tentokrát šlo o označení „Budweis Bohemia 1795 Original Czech Lager Budweiser Bier", o jehož zápis do rejstříku ochranných známek usiloval Budějovický měšťanský pivovar, a. s. (BMP), podáním přihlášky 31. října 2006. Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV) v říjnu 2008 vyhověl námitkám Budějovického Budvaru, n. p., a rozhodl, že žádost BMP se zamítá. Shledal totiž  podobnost napadeného označení s ochrannou známkou Budvaru a konstatoval pravděpodobnost záměny.

19.8.2014
SDÍLEJ:

Budějovický měšťanský pivovar.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

BMP podal proti tomu rozklad a předseda ÚPV v říjnu 2010 rozhodnutí potvrdil. Uvedl, že výraz „Budweiser Bier", který měl být součástí ochranné známky, je podobný s jinými ochrannými známkami již dříve zapsanými do stejné třídy výrobků (piva), z nichž některé byly prohlášeny dokonce za proslulé. Byla konstatována vysoká rozlišovací způsobilost výrazu „Budweiser", který je slovní ochrannou známkou a součástí několika kombinovaných i slovních ochranných známek, které byly postupně zapsány v rozmezí let 1934-1994. Tyto ochranné známky jsou dlouhodobě užívány na výrobcích produkovaných Budvarem.

Předseda dodal, že výraz „Budějovické pivo" je zapsán jako chráněné zeměpisné označení; tato ochrana se ovšem vztahuje jen na zapsanou jazykovou verzi (tj. českou). Stěžovatel proto není oprávněným uživatelem výrazu „Budweiser Bier", neboť ten není zapsaným zeměpisným označením.

BMP toto rozhodnutí zažaloval u Městského soudu v Praze a ten letos v lednu žalobu zamítl.  BMP podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu ČR (NSS).

Budweiser je obou?

Prohlašuje, že je registrovaným uživatelem českého označení původu č. 53 „Budějovické pivo/Budweiser Bier". To jej opravňuje k tomu, aby toto označení bylo malým písmem obsaženo v předmětné ochranné známce. Pokud jde o chráněné zeměpisné označení, městský soud podle něj nesprávně cituje nařízení Komise č. 1250/2013, kterým byla schválena změna specifikace PGI „Českobudějovické pivo". Není sporu, že jediným registrovaným uživatelem tohoto označení je Budvar. Zde však jde o jiné označení, a sice „Budějovické pivo/Budweiser Bier". Jeho registrovaným držitelem označení původu je vedle Budvaru i BMP. To prý městský soud nevzal v potaz.

Míní, že označení původu není v napadeném označení užito jako označení výrobku, ale pouze jako identifikátor původu zboží. BMP poukazoval na rozhodnutí Vrchního soudu v Praze z března 2002, z něhož plyne, že označení „Budweiser Bürgerbräu" smí BMP užívat jako označení původu výrobku. To je prý třeba analogicky vztáhnout i na označení „Budweiser Bier". Na navrhované ochranné známce je dominantní nápis „1795" a jen malým písmem je uvedeno „Budweiser Bier" – právě jen jako označení původu, nikoliv výrobku. Číslice 1795 je spojena se stěžovatelem a je součástí samostatné komunitární ochranné známky.

Historicky prý patřilo označení „Budweiser Bier" BMP, který byl založen již roku 1795. Druhý budějovický pivovar byl založen až o více než sto let později. Po znárodnění obou pivovarů byly ochranné známky s výrazem „Budweiser" převedeny pouze na Budvar. Toto násilné přerušení tradice však nemůže stěžovateli upřít jeho historické právo na užívání označení původu „Budweiser" v České republice, mínil stěžovatel. Závěrem upozorňuje, že průměrný spotřebitel piva v České republice je dobře informován a pečlivě rozlišuje mezi produkcí pivovarů, včetně BMP a Budvaru.

Unie zasáhla

ÚPV uvedl, že v minulosti byl výraz „Budějovické pivo/Budweiser Bier, Budweiser Beer, Biere de Budweis" zapsán v různých jazykových mutacích, což nyní nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012 vylučuje. Důvodem, proč „Budějovické pivo" stále figuruje jako označení původu v národní databázi, je zachování mezinárodní ochrany tomuto označení ve vztahu k třetím zemím, tj. zemím mimo EU, které jsou členskými zeměmi Lisabonské dohody.

Výraz „Budějovické pivo" je chráněn toliko v českém jazyce.

Budvar tvrdí, že slovní prvek „Budweiser" má velkou rozlišovací způsobilost. Dlouhodobým užíváním a investicemi do reklam se pro Budvar stal tento prvek u spotřebitelů příznačným. V navrhované známce BMP je sice vyveden menším písmem než dominantní číslice 1795, přesto jde o prvek pro spotřebitele nejsnáze zapamatovatelný a vyslovitelný. Průměrný spotřebitel má málokdy možnost přímého porovnání dvou ochranných známek, musí se spolehnout jen na jejich nedokonalý obraz, který mu zůstal v paměti poté, co označení někde zahlédl. Známky Budvaru mají navíc dobré jméno, takže požívají vyšších standardů ochrany. Na okraj Budvar dodává, že rok 1795 není rokem založení Budějovického měšťanského pivovaru a stěžovatel ani není právním nástupcem tohoto pivovaru, nýbrž je společností vzniklou privatizací v roce 1992.

Předmět sporu.Podobnost je zřejmá

NSS shrnul, že výraz „Budweiser" má jako slovní ochrannou známku zapsánu Budvar. Rovněž má zaregistrovánu slovní ochrannou známku „Budweiser Bier Budbräu" a několik kombinovaných ochranných známek s nápisy „Budweiser Beer" či „Budweiser Budvar". Budvar je tedy vlastníkem uvedených ochranných známek.  Historický vývoj zde relevantní není, stěžejní je současný stav, řekl NSS. „Historické právo na užívání označení" není zakotveno v žádném právním předpisu.

Jazyková shodnost a podobnost namítaných ochranných známek s navrhovaným kombinovaným označením je zcela zřejmá. Zbývá posoudit, zda „existuje pravděpodobnost záměny". Jak NSS uvedl již dříve, k tomu je třeba hodnotit celkový zejména vizuální dojem nabízeného zboží, povědomí spotřebitelů, asociaci, která může mezi užívaným označením a ochrannou známkou vzniknout, a to vše z pohledu průměrného spotřebitele zařazeného do správné cílové skupiny. Posoudit to je primárně úkolem správních orgánů.

Průměrný spotřebitel piva v České republice je zvyklý objednávat pivo nikoliv letopočtem, ale značkou či názvem pivovaru či sídla výroby piva. Nápis „Budweiser" má asociován s pivem, které si objednává jako „budvar". Není běžné, aby si spotřebitel v obchodě objednal pivo například jednu „tisícsedmsetdevadesátpětku".

Bez ohledu na to, že navrhované označení obsahuje také letopočet,  obsahuje také zcela shodný a vizuálně výrazný textový prvek, jaký obsahují zapsané ochranné známky Budvaru. Výraz „Budweiser Bier" je v něm nejmarkantnějším textovým prvkem.

Složité pojmy

BMP podle NSS zaměňuje výrazy „označení původu" a „zeměpisné označení".  Označením původu je název oblasti, určitého místa nebo země používaný k označení zboží pocházejícího z tohoto území, jestliže kvalita nebo vlastnosti tohoto zbožíjsou výlučně nebo převážně dányzvláštním zeměpisným prostředím s jeho charakteristickými přírodními a lidskými faktory a jestliže výroba, zpracování a příprava takového zboží probíhá ve vymezeném území. Za označení původu pro zemědělské výrobky nebo potraviny jsou pokládána i tradiční zeměpisná nebo nezeměpisná označení pro zboží pocházející z vymezeného území.

Při zeměpisném označení jde o název území používaný k označení zboží pocházejícího z tohoto území, jestliže toto zboží má určitou kvalitu, pověst nebo jiné vlastnosti,které lze přičísttomuto zeměpisnému původu. Rozdíl spočívá v intenzitě vazby zboží na dané území. U označení původu všechny fáze produkce musejí probíhat v předmětném území. U zeměpisného označení postačí, pokud probíhá v dotyčném území fáze jediná, tj. výroba, zpracování nebo příprava. V příslušné databázi Úřadu průmyslového vlastnictví je „Budějovické pivo" zapsáno jako zeměpisné označení, a to také ve třech jazykových mutacích.

NSS poukázal na přímo aplikovatelné předpisy Evropské unie o vztahu mezi ochrannými známkami. Dovodil z nich, že BMP jistě smí užívat příslušné zeměpisné označení, ale není jeho právem jej registrovat jako ochrannou známku, v níž je užit i výraz „Budweiser Bier".

NSS tak shledal stížnost BMP nedůvodnou a zamítl ji. (2 As 65/2014)

Autor: Vladimír Majer

19.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol UČITEL/KA NA 1. STUPNI ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, Požadujeme vzdělání dle zákona č. 563/2004 o pedagogických pracovnících., První kontakt: Mgr. Monika Bardová tel. 724 520 411.. Pracoviště: Základní škola chyšky, 398 53 Chyšky. Informace: Monika Bardová, +420 724 520 411.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 500 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních POKOJSKÁ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení., - pracovní doba 6.00-14.30 (1xza 14 dní So, Ne dle rozpisu), - pracovní náplň: úklid pokojů, chodeb, společných prostor. Pracoviště: Lázně hotel vráž s.r.o. -, 398 32 Vráž u Písku. Informace: Martina Kučerová, +420 382 737 112.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 500 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK - PRACOVNÍK EXPEDICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADUJEME : , Vzdělání SŠ/SOU , Znalost práce na PC, Ochotu pracovat v třísměnném provozu, Praxe v oboru výhodou, Znalost SAP výhodou, NÁPLŇ PRÁCE:, Fyzický i účetní příjem hotové výroby do skladu, Příprava expedice dle požadavku zákazníka, Kontrola expedic, Řízení parku přebalování, Práce v programu SAP, NABÍZÍME:, Zaměstnání ve stabilní společnosti s neustálým růstem - 22 let v ČR, Pracovní poměr na dobu neurčitou, 5 týdnů dovolené a další volno nad rámec ZP, Příplatky až 4 000Kč měsíčně - dle kolektivní smlouvy a zákoníku práce, 13.mzda, Docházkový benefit - 16 000Kč ročně, Příspěvek na penzijní a životní pojištění - min. 1 200Kč měsíčně, Příspěvky na rekreaci, sport, zdraví a kulturu (cafeterie) - min. 4 000Kč ročně, Stravování přímo v závodě (20-30Kč menu). Pracoviště: S. n. o. p. cz a.s. - pracoviště, U Vodárny, č.p. 1506, 397 01 Písek 1. Informace: Vendula Kalábová, +420 382 901 301.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 25 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů), pomocní kuchaři KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: vyučení v oboru, Pracovní doba: turnusové směny dle rozpisu směn vč. sobot a nedělí (neděle 1x za 14 dní)., Vhodné i pro absolventy., Nabízíme: obědy zdarma., První kontakt p. Kašper tel. 774 08 00 67.. Pracoviště: Středověká krčma, Hradišťská, č.p. 326, 397 01 Písek 1. Informace: Jakub Kašper, +420 774 080 067.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do loveckého zámku Ohrada na Hluboké se sjeli myslivci. Nejen oni si tu celou sobotu mohli užívat Národní myslivecké slavnosti. Jedním z vrcholů bylo Mistrovství republiky ve vábení jelenů.
44

OBRAZEM: Myslivci předvedli na Ohradě hlasy jelenů, srnek i myší

Sobotní historický kostýmovaný průvod prošel Českým Krumlovem na 32. Slavnostech pětilisté růže.
141

OBRAZEM: Hlavní historický průvod slavností růže byl velkolepý

Písečtí si připomněli výročí bitvy u Zborova

Písek - Na Mírovém náměstí se ve čtvrtek 21. června uskutečnila pietní akce k připomínce 101. výročí bitvy u Zborova.

OBRAZEM: Muzeum Mirovicka v Pohoří otevřelo další expozice

Pohoří (obec Mišovice) – Nová sezona muzea Mirovicka byla otevřena v sobotu 23. června.

Děti v Sepekově se loučily s mateřskou školou

Sepekov - Budoucí prvňáčci se přišli do obřadní síně Úřadu městyse Sepekov ve středu 20. června slavnostně rozloučit se svojí mateřskou školou.

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT