To by znamenalo, že sto pozitivních nakazí o 40 až 70 lidí víc než pacienti s předchozími mutacemi koronaviru. V České republice se i tak pohybuje číslo R kolem 1,4. Aby počet nemocných začal klesat, musí být reprodukční číslo nižší než 1,0. Studie však neprokázala, že by nová verze koronaviru byla nebezpečnější než ty předchozí. Vědci tvrdí, že podíl těžkých případů je zhruba stejný jako u dřívějších variant viru.

Profesor Axel Gandy z londýnské Imperial College uvádí, že rozdíly mezi typy virů jsou dost extrémní. „Existuje obrovský rozdíl v tom, jak snadno se nový virus šíří oproti těm předhozím,“ řekl BBC. „Toto je nejzávažnější změna viru od začátku epidemie,“ dodal.

Studie Imperial College naznačuje, že přenos nové varianty se při listopadovém lockdownu Anglie ztrojnásobil, zatímco předchozí verze se šířila o třetinu pomaleji než dřív. Nové případy pak začaly rychle růst a počet nakažených za jediný den dosáhl v posledních dnech nového maxima.

Šíří se u všech věkových skupin

Nová varianta covidu se již objevila po celém světě. Existovaly náznaky, že se nový typ viru šíří rychleji u osob mladších dvaceti let, zejména pak u dětí školního věku. Podle profesora Gandyho, který byl členem výzkumného týmu, ale nejnovější data naznačují, že se nákaza rychle šířila napříč všemi věkovými skupinami.

„Jedním z možných vysvětlení je, že jsme data sbírali v době listopadového uzavření země, kdy ale byly školy otevřené a naopak aktivity dospělé populace byly omezenější. Celý výzkum ale ukazuje, že nový virus zvýšil infekčnost ve všech věkových skupinách,“ řekl Gandy.