Nejspíše znáte ten pocit, kdy dorazíte na návštěvu, večeři do restaurace, poprvé vidíte rodiče svého partnera nebo vás čeká pracovní pohovor, ale zrovna v tu chvíli na vás, jako naschvál, přijde ten známý pocit v břiše. Co uděláte? Pro jistotou prd zadržíte, abyste předešli trapné situaci, jelikož pouštění větrů je v naší společnosti vnímáno jako cosi nevhodného.

To je však cesta, která vám může přivodit řadu dalších problémů včetně hemeroidů a zanícení střev. Příště si proto raději odskočte na toaletu a plyn nekompromisně vypusťte. Proč? Čtěte dál.

Top deset neuvěřitelných faktů o větrech:

Zdroj: Youtube

Hrozí zanícení tlustého střeva

Vypouštět na veřejnosti větry, je vnímáno jako společenské faux pas, a tak většina z nás sem tam nějaký ten prd zadrží. Pokud k tomu dojde jednou za čas, na naše zdraví to žádný velký efekt nemá, ale pokud by k tomu mělo docházet pravidelně, zaděláváte si na pořádný problém.

K lékaři běžte hned, pokud jsou plynatost a nadýmání spojeny s tuhými křečovitými bolestmi břicha, zácpou, průjmem nebo zvracením.
Jak vyzrát na nadýmání? Díky několika radám lze předejít i trapasům

Podle serveru Zdravé stravování může docházet nahromaděním tlaku až ke zhoršování stavu hemeroidů či bolestivému roztažení střev. A pokud se pravidelně snažíte, aby vaše větry nespatřily světlo světa, jednoho dne (nebo noci) stejně nekontrolovatelně uniknou. A kdo ví, třeba to bude na příští poradě nebo při čekání na „ANO“ z úst vaší dcery na její svatbě.

Bolesti břicha a nadýmání

Trenérka Elen Šarmanová na webu Online fitness říká, že upouštění větrů může předcházet nepříjemnému nadýmání a s ním souvisejícím bolestem břicha.

„Nadýmání je způsobeno hromaděním plynů ve střevech a může způsobovat i jiné zdravotní obtíže, jako jsou nafouknutá střeva a bolesti dlouhotrvajícího charakteru. Pokud vaše větry odchází pravidelně, je to jasná známka, že vaše tělo v této oblasti funguje tak, jak má.“

V nejhorším hrozí únik i ústy

„Pokud nemá plyn šanci dostat se ven svou obvyklou cestou, může být tělem absorbován a část může uniknout ven i ústy,“ tvrdí v článku pro Daily Mail profesorka výživy a dietetiky na University of Newcastle Clare Collins. Doporučuje proto vždy raději vyhledat vhodné místo, kde si můžete ulevit, než abyste potřeby svého těla ignorovali.

Dysfunkce svalů pánevního dna způsobuje řadu obtíží.
Jasné signály, že svaly pánevního dna nefungují. Hrozí únik moči i výhřez dělohy

Ovšem podle studie z roku 2014 je ale naopak zdravé plyny ústy vdechovat. Studie totiž naznačuje, že větry typické svým štiplavým zápachem, kteří mnozí přirovnávají ke zkaženým vejcím, mohou pomoci odhalit nemoci, jako je například mrtvice, infarkt a předcházet artritidě a demenci ve stáří, jak tvrdí Mens health.

Proč je prdění zdravé

Podle Health shots prdí průměrný zdravý člověk 14 až 20 x za 24 hodin, přičemž vyprodukuje zhruba 700 ml plynu. Ano, tolik při zadržování větrů každý den zůstává ve vašem těle.

Každodenní prdění přináší nejen značnou úlevu, ale rovněž předchází zažívacím potížím i bolestivé zácpě. Upouštění plynů snižuje bolesti břicha, pocity nafouknutí, poukazuje na zdraví vašich střev a co si budeme povídat, přináší především obrovskou úlevu.

Prdy by neměly smrdět

Z čeho se vlastně skládá průměrný prd? Z části je podle Indian today tvořen zachyceným vzduchem, který jsme spolkli při žvýkání či pití. „Obvykle jsou však větry tvořeny z 59 % dusíkem, z 21 % vodíkem, 9 % zastává oxid uhličitý, 7 % metan a 4 % kyslík. Pouze asi 1 % tvoří plynný sirovodík a merkaptany, které obsahují síru, což je právě ta složka, která má na svědomí známý zápach.

Funkční poruchy trávení se projevují bolestmi břicha, intolerancí některých jídel či poruchami vyprazdňování.
Lékař z IKEM vysvětlil, co spustí peklo v žaludku i střevech

Pokud ale větry zapáchají více, než je obvyklé, není dobrý nápad před tím zavírat oči. Milan Juha ve svém článku pro Zdravé stravovaní tvrdí, že zápach, který provází střevní plyny, může poukazovat na zdravotní problém. „Zbystřet bychom měli, pokud si všimneme silného zápachu, častého upouštění větrů, které jsou doprovázeny bolestí a neustálým pocitem nafouknutí,“ vysvětluje. Dodává, že všechny příznaky mohou mít méně či více vážné příznaky, jako například potravinové alergie či nerovnováhu ve stravování.