O rakovině obecně se dobře ví, že pokud se ji podaří lékařům odhalit včas, existuje vysoká pravděpodobnost, že se z ní pacient vyléčí nebo se doba jeho přežití alespoň značně prodlouží. Barbora Hájková z organizace Fuck Cancer, která šíří osvětu a podporuje onkologické pacienty tvrdí, že by se dokonce dalo včasným záchytem a prevencí předejít až 60 procentům případů.

Některé formy rakoviny jsou však zákeřné v tom, že nemají typické příznaky a jejich včasné odhalení je tak spíš dílem náhody. Jednou z nich je i rakovina žaludku, která připravila dvě malé děti o tátu Ondřeje. Je totiž zákeřná v tom, že se na ni jen velmi výjimečně přijde včas.

V posledních letech navíc dochází i podle Univerzity v Edinburgu k prudkému nárůstu onemocnění rakovinou u lidí mladších 50 let. Mezi lety 1990 až 2019 činil nárůst neskutečných 79 procent.

close Ondřejovu lásku k ženě a dětem předčasně ukončila rakovina žaludku. info Zdroj: se svolením Martiny Bartošové zoom_in Ondřejovu lásku k ženě a dětem předčasně ukončila rakovina žaludku

Když nemoc udeřila poprvé

Pro maminku Alenu z Načeradce u Benešova a její dvě děti Maričku a Ondráška už nikdy nebude život takový, jaký býval. Spojení kompletní rodina pro ně totiž přestalo platit ve chvíli, kdy milovaný manžel a tatínek dvou dětí podlehl zákeřné formě rakoviny.

„Poprvé nemoc udeřila před sedmi lety. Rakovina žaludku přišla jako blesk z čistého nebe. Rodina měla rok po svatbě, dcerce Maričce byly čtyři roky a Ondráškovi devět měsíců. Začal boj, operace, léčba. Ondřej přišel o žaludek a slezinu. S Alčou bojovali, co se dalo, ale zákeřnou nemoc přeprali,“ vypráví o prvním setkání s rakovinou rodinná přítelkyně Martina Bartošová, která pro svou kamarádku založila sbírku, jenž jí má pomoci překlenout nejtěžší období.

Pocit euforie z vyléčení

Když se Ondra svou diagnózu dozvěděl, otočil se celé rodině celý život vzhůru nohama. Po roce léčby se však v rámci možností vrátil do normálního života, i když už navždy se spoustou omezení. Všichni se však radovali, že nemoc porazil a že je jedním z těch, kteří svou vnitřní silou dokáží překonat i tak vážnou nemoc.

close Ondřej rakovinu jednou porazil, ale podruhé už byla nemoc silnější. info Zdroj: se svolením Martiny Bartošové zoom_in Ondřej rakovinu jednou porazil, ale podruhé už byla nemoc silnější

Vše se zdálo být v pořádku, děti rostly, rodina se radovala z každého dne a užívali si jeden druhého. Celých šest let jezdil Ondra na pravidelné kontroly, po nichž se vracel domů s dobrými zprávami, že je vše v pořádku.

Návrat nemoci a rychlý konec

Až najednou v červnu 2023 nevyšly výsledky vyšetření dobře. Ukázalo se, že se zákeřná nemoc vrátila v ještě agresivnější formě. Přes veškerou pomoc rodiny a lékařů Ondra 29. 7. 2023 po měsíci od oznámení opětovného propuknutí rakoviny zemřel.

„Bylo to zoufalé období, všichni dělali, co mohli, ale rakovina byla silnější. A tak najednou zůstala Alča s dětmi sama, musí řešit bydlení, výchovu dětí, školu, kroužky,“ smutně konstatuje rodinná přítelkyně Martina, která se s pozůstalou maminkou dvou dětí zná už od střední školy.

Zákeřná rakovina žaludku

Zákeřnost rakoviny žaludku spočívá v tom, že nemá typické příznaky a v časném stádiu, kdy je nádor ještě malý a nikam se nešíří, většinou nemívá pacient výrazné obtíže. Po čase se však objeví pocit plnosti, pokles váhy a celková únava, krvácení do žaludku a zvracení krve. V České republice se onemocnění vyskytuje přibližně u 15 pacientů na 100 000 obyvatel nad 70 let. Pro snížení rizika onemocnění doporučuje Česká onkologická společnost České lékařské společnosti J. E. Purkyně vyhýbat se konzumaci přesolených jídel, snížit konzumaci uzenin, přijímat více ovoce a zeleniny a vyhýbat se kouření.

Vdova potřebuje pomoc

Tatínek Ondra, kterého všichni znali jako pohodovému chlapa, jenž by pro rodinu dýchal, zemřel loni v létě. Od té doby je paní Alena na všechno sama. A jelikož zatím neproběhlo ani dědické řízení, musí se potýkat i s veškerým financováním. Proto se její kamarádka Martina rozhodla založit sbírku, jež má pomoci překonat složité období, které maminku, jež se ocitla v roli samoživitelky, čeká. Ví totiž, že by si Alena o pomoc nikdy sama veřejně neřekla.

„Ráda bych prostřednictvím vybraných peněz pomohla mamince dvou malých dětí s prvními roky v roli samoživitelky. Tatínka a manžela jim žádné peníze nenahradí, ale aspoň by se nemuseli tolik trápit s materiálními věcmi,“ říká zakladatelka sbírky na platformě Donio.

Peníze budou použity především na bydlení, kroužky pro děti a vše spojené s chodem domácnosti, aby mohla rodina fungovat alespoň po finanční stránce trošku jako dřív. Aby děti nemusely přestat navštěvovat kroužky a mohly se radovat i z drobných maličkostí a alespoň trochu zapomněly na to, že s nimi jejich tatínek už není.